Політична партія "Слуга народу" протягом першого кварталу 2019 року зібрала 28,8 мільйона гривень внесків від фізичних і юридичних осіб. Окрім того, політсила отримала 2 мільйони гривень від громадської організації, офіс якої так і не знайшов Рух ЧЕСНО.
Фізичні особи перерахували партії Володимира Зеленського 26,8 мільйона гривень, юридичні особи – ще 2 мільйони.
У "Слуги народу" не було дрібних внесків. Найменший платіж становив 20 тисяч гривень, решта – понад 100 тисяч.
Однак ці кошти переказували й не медійні люди, як у випадку з фінансуванням президентської кампанії Володимира Зеленського. Тоді серед приватних внескодавців були колеги Зеленського з "Кварталу 95", члени "Команди Зеленського", колишні нардепи.
У першому кварталі 2019 року кілька осіб зробили внески, що перевищували 1,5 мільйона гривень.
Так, підприємець з Івано-Франківської області Олег Паньків надіслав на рахунки партії "Слуга народу" кілька платежів по 149 і 147 тисяч – загалом 1,6 мільйона гривень. Він є співзасновником ТОВ "Сквирське агропромислове підприємство". Його керівник Олексій Оленченко з Києва теж переказав "Слузі народу" 1,6 мільйона гривень.
Паньків також є співвласником аграрної компанії "Борзна-Агро", директоркою й бенефіціаркою якої є ще одна внескодавиця "Слуги народу" – Євгенія Левенчук. Вона теж профінансувала політсилу на 1,6 мільйона гривень. Паньків, Оленченко та Левенчук – співвласники ще кількох аграрних підприємств.
Юрій Козак, який дав "Слузі народу" 1,3 мільйона гривень, також пов'язаний з Олексієм Оленченком. Він керує кількома компаніями, де Оленченко є засновником.
Директор двох фірм з Одещини (транспортної компанії "Лег-Транс" і ТОВ "Дифенс-Метал") Сергій Івашковський дав партії 1,5 мільйона гривень. Водночас він переказав у виборчий фонд Зеленського понад 550 тисяч гривень, які розпорядник рахунку Зеленського повернув відправникові, напевно, через те, що той проспонсорував також партію, а одна особа, згідно із законом, не може профінансувати партію чи кандидатів від партії на суму, що перевищує 1,66 мільйона (400 мінімальних зарплат) впродовж календарного року.
На президентську кампанію 950 тисяч гривень Зеленському дав, ймовірно, син підприємця Денис Івашковський та ще 1,5 мільйона – дружина Світлана Івашковська.
У коментарі журналістам програми "Схеми" Сергій Івашковський пояснив, що його родина пожертвувала Зеленському гроші, одержані за проданий будинок.
Юристка з Чернігова Катерина Кириченко дала партії понад 900 тисяч гривень. Щодо значної частини донорів знайти інформацію не вдалося.
2 мільйони гривень партії переказала громадська організація "Ліга волонтерів", зареєстрована в Мін’юсті у грудні 2018 року. Її сайту відшукати не вдалося. Під час телефонної розмови представниця "Ліги волонтерів" відмовилася давати коментарі Руху ЧЕСНО та попросила надіслати письмовий запит.
Організація зареєстрована в Києві за адресою: вулиця Дегтярівська, 21-А, офіс 107. Рух ЧЕСНО навідався до цієї будівлі, однак знайти там офіс із номером 107 не вдалося, а інші орендарі ніколи не чули про таку громадську організацію. Вивіски на приміщенні теж немає.
Керівниця й співзасновниця ГО "Ліга волонтерів" Олена Кострійчук щонайменше до середини 2018 року була юрисконсультом у комунальному закладі "Теплицький районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги" у Вінницькій області.
У коментарі журналістам "Слідство.Інфо" вона заявила: "Як усі громадські організації, здійснюємо фінансову допомогу на території АТО людям, які воюють там, збираємо кошти та відправляємо їм допомогу".
Інформація про таку діяльність ГО у відкритому доступі відсутня. Судячи з усього, цю ГО створювали під вибори. Заснована у грудні 2018 року, вже в січні ця організація була зареєстрована ЦВК як така, що здійснює спостереження за виборами, маючи майже 1900 спостерігачів. У березні ця ГО профінансувала партію "Слуга народу", а отже, опосередковано й кампанію Володимира Зеленського, адже більшість коштів партія переказувала саме на виборчий рахунок кандидата.
Вулиця Дегтярівська, 21-А
Ми надіслали "Укрпоштою" запит до ГО "Ліга волонтерів" і чекаємо на відповідь.
Адвокатське бюро "Качура Лоєрс" у вигляді благодійних внесків безоплатно дало партії "Слуга народу" в користування приміщення. Воно ж надавало політсилі й бухгалтерські послуги.
Керівник компанії Олександр Качура першим переказав гроші на рахунок партії у третьому кварталі 2018 року. До того рахунки "Слуги народу" були порожніми.
Партія "Слуга народу" заплатила з партійних коштів заставу до ЦВК за реєстрацію Володимира Зеленського як кандидата в Президенти.
Левову частку приватних внесків (майже 16 мільйонів) "Слуга народу" перерахувала до виборчого фонду Володимира Зеленського.
До речі, на рахунок виборчого фонду Зеленського в межах другого туру від "Слуги народу" надійшло ще близько 50 мільйонів гривень. Про походження цих коштів буде відомо аж у серпні, коли партія подасть до НАЗК фінансовий звіт за другий квартал.
Значну частину надходжень у "Слузі народу" витратили на оренду приміщень (668 тисяч гривень) та бухгалтерські послуги (50 тисяч гривень), ще 100 тисяч гривень – на організацію заходу.
У звіті також зазначено, що партія заплатила 207 тисяч гривень за оренду приміщення в конгресно-виставковому центрі "Парковий" для проведення заходу. Як відомо, саме там був розташований виборчий штаб Володимира Зеленського.
Протягом першого кварталу партія не витратила жодної гривні на заробітну плату.
Журналісти програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" писали про те, що під час передвиборчої кампанії члени команди кандидата в Президенти України Володимира Зеленського шукали в регіонах підприємців зі стабільним доходом і без податкових боргів, через яких переказували кошти до його виборчого фонду.
Нагадаємо, політична партія "Самопоміч" у першому кварталі 2019 року зібрала від приватних осіб рекордні за останні кілька років 15 мільйонів гривень. Із них 9,8 мільйона – від фізичних осіб та 5,7 мільйона – від юридичних.
Поділитись