Cторінка нардепа з "Волі народу" Ігоря Молотка у Facebook більше нагадує сторінку чиновника органу місцевого самоврядування, ніж законотворця. "Нарфронтівцю" Олегові Медуниці вдалося одержати субвенції на округ, тому що "дірка" в бюджеті.
"Порошенківець" Сугоняко каже, що допомогу в залученні грошей з держбюджету ніколи за свою заслугу не ставив, проте це відзначають інші. Наприклад, за держкошти реконструювали тир, а поряд – табличка: "Тир відновлено за сприяння народного депутата Сугоняка О.Л.".
Завдяки його колезі з фракції Миколі Лаврику бюджетним коштом піарився весь "Блок Петра Порошенка "Солідарність". На нових меблях у навчальних та медичних закладах розставляли партійну символіку для фотозвіту, а потім рекламували і партію, і самого Лаврика.
Щороку з державного бюджету виділяють сотні мільйонів гривень на соціально-економічний розвиток окремих територій: будівництва, реконструкції, капітальні ремонти, здійснення екологічних і природоохоронних заходів, придбання обладнання та багато чого іншого.
Головним розпорядником цих субвенцій є Міністерство фінансів України. Згідно з постановою Кабміну про умови та порядок їх надання, Мінфін створює комісію: щонайменше 50% її складу становлять нардепи – члени Комітету Верховної Ради з питань бюджету, решта – представники зазначеного міністерства. Комісія, виходячи з умов надання субвенцій, ухвалює рішення щодо пропозицій, поданих народними депутатами України чи представниками органів влади. Схвалені пропозиції надходять для затвердження до Кабінету Міністрів.
Отже, щорічно пропозиції "стікаються" до уряду з різних куточків країни. Проте, звісно, затверджують лише частину з них.
Як показують дослідження Руху ЧЕСНО, успішність подань народних депутатів залежить і від опосередкованих чинників, як-от голосувань у Раді, політсили, яку представляє нардеп, та й узагалі його активності. До того ж сама процедура розподілу субвенцій залишається недостатньо прозорою. Усе це кидає тінь на об'єктивність і неупередженість процесу. Чи це комусь вигідно?
Субвенції на соціально-економічний розвиток допомагають народним депутатам комунікувати з місцевими громадами, заявляти їм про свої заслуги, підвищуючи тим самим особистий рейтинг. Що більше нардепу щастить "вибивати" субвенції, то краще для його політичного майбутнього. Тобто гроші на "соцеконом" є ще й політичним інструментом.
За державні кошти на округах піаряться не тільки мажоритарники, обрані мешканцями цих територій, а й списочники та навіть депутати обласної ради, які мають намір балотуватися до Верховної Ради від округу.
Кошти, передбачені на соціально-економічний розвиток, можуть залучатися на досить дріб'язкові речі, такі як дитячі майданчики, лавочки або ремонти санвузлів, хоча вони мали б витрачатися на більш стратегічні проекти.
Торік на соціально-економічний розвиток окремих територій Сумської області з населенням 1,1 млн людей спрямували майже 125 млн грн субвенцій.
Це чималі кошти, завдяки яким народні депутати мають змогу нагадати про себе. Тим паче перед парламентськими виборами.
То як минулого року мажоритарники із Сумщини про свої території дбали?
Перші-другі
Сумську область у Верховній Раді представляють шість мажоритарників.
2018 року найбільше субвенцій на "соцеконом", а саме 49,1 млн грн, отримав округ №157, який охоплює понад половину міста Суми (Ковпаківський, частину Зарічного району) та Піщанську сільську раду. В українському парламенті нардепом від цієї території є кнопкодав Олег Медуниця з "Народного фронту".
Округам інших "нарфронтівців" теж таланить із субвенціями. Середній обсяг коштів, залучених на округ мажоритарника з "Народного фронту", найвищий у країні – 35,1 млн грн.
На окрузі Медуниці гроші з державного бюджету витратили на реконструкцію каналізаційного колектора, придбання обладнання, благоустрій та озеленення територій, капітальні ремонти будівель тощо.
"Мені вдалося переконати уряд, що Суми потребують додаткових коштів через ту дірку, яка виникла в міському бюджеті у зв'язку із зупиненням певних містоутворюючих підприємств. І вже третій рік нам держава допомагає цими коштами, які в першу чергу ми вкладаємо в бюджетну сферу, в утеплення, в енергоефективність", – прокоментував Медуниця місцевому телеканалу під час інспектування ремонтних робіт у сумській школі №3.
У сюжеті йдеться про діяльність Олега Медуниці із залучення коштів і взагалі про надходження з державного бюджету.
"Загалом минулого, 2018-го, року до Сум з державного бюджету надійшло 120 млн грн. Із них 45 млн грн – з державного дорожнього фонду, близько 50 млн – субвенція на соціально-економічний розвиток. Для народного депутата України Олега Медуниці пріоритетними галузями в роботі були й залишаються дорожнє господарство, медицина та освіта", – розповідають у сюжеті.
Нагадаємо, за даними Руху ЧЕСНО, на округ "нарфронтівця" торік виділили майже 50 млн грн субвенцій на соціально-економічний розвиток, а загалом місто Суми одержало 54,2 млн грн. Із них майже 2 млн грн через обласний бюджет – на капітальні ремонти та придбання обладнання. Ще 3,1 млн грн дісталося тій частині Сум, що належить до округу іншого народного депутата – Олександра Сугоняка.
Олег Медуниця заявив Руху ЧЕСНО, що дасть коментар тільки після вилучення статті "Підрядники з "душком": як на Сумщині освоюють гроші з бюджету". Це публікація про те, як частина субвенційних коштів на окрузі Медуниці потрапила на рахунки фірм, котрі є фігурантами кримінальних справ.
Але дещо парламентар таки пояснив:
"У мене не було такої гігантської суми (49,1 млн грн, – прим. авт.), значно менше. Я кожен рік пишу на сотні мільйонів гривень, на які дороги, на які ремонти. Із того, що я пишу, до постанови доходить, може, відсотків 10-15".
Олег Медуниця входить до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Нагадаємо, саме цей комітет впливає на розподіл субвенцій. Частина його членів разом з представниками Мінфіну формують комісію з підготовки пропозицій, які згодом затверджує Кабінет Міністрів.
"Нарфронтівець" каже, що жодного разу не був на засіданні цієї комісії, а пропозиції щодо субвенцій надсилає прямо прем'єр-міністру.
Минулого року Медуниця заявив Руху ЧЕСНО, що виступає категорично проти мажоритарної системи:
"Мажоритарка в нинішніх умовах – зло, коли купуються округи. У тому числі і в той спосіб, який ви досліджуєте".
А от округ народного депутата з групи "Воля народу", кнопкодава Ігоря Молотка цього разу опинився на другому місці за розміром отриманих субвенцій. На соціально-економічний розвиток міст Шостка та Конотоп, а також частин Конотопського, Кролевецького, Шосткинського районів області (округ №160) торік уряд виділив 34,9 млн грн.
Для порівняння: 2017 року на округ Молотка надали вдвічі більше – 71,8 млн грн. Тоді територія, від якої його обрали нардепом, посіла перше місце за сумою одержаних субвенцій.
2018 року державні кошти йшли на капітальні ремонти доріг, скверу, придбання спортивних майданчиків, обладнання, реконструкцію мереж зовнішнього освітлення й навіть ремонт санвузла Алтинівського дошкільного навчального закладу "Колосок".
Ігор Молоток, як і Олег Медуниця, є членом Комітету Верховної Ради з питань бюджету.
Молоток далі активно піариться, висвітлює у Facebook свою діяльність та пише про заслуги з виділення коштів на ремонти, обладнання тощо.
Молоток обговорює подальші кроки з реконструкції кругової розв'язки в Шостці
На капітальний ремонт скверу ім. Кожедуба в Шостці 2018 року спрямували 2,3 млн грн субвенції на "соцеконом". На цьому об'єкті піарився Ігор Молоток, зокрема відкривав новий фонтан за 2,8 млн грн. Реконструкцію скверу до своїх заслуг приписав й уряд Гройсмана.
Молоток обговорює реконструкцію скверу ім. Кожедуба в Шостці. Роботи на цьому об'єкті виконують і за кошти субвенцій
На сквері ім. Кожедуба піариться й уряд прем'єр-міністра Володимира Гройсмана
Принаймні 2018 року в Ігоря Молотка чи не найактивніша за публікаціями стосовно округу сторінка в соціальній мережі Facebook з-поміж мажоритарників Сумської області. Складається враження, що він місцевий чиновник, а не законотворець.
То він разом зі спеціалістами-шляховиками обговорює подальші кроки з реконструкції кругової розв'язки в Шостці, то проводить робочі наради щодо ремонту доріг, то повідомляє про виділення на округ коштів.
"Останнім часом мені ставлять багато питань стосовно ремонту автодороги Шостка-Пирогівка (Сумська область), який розпочався цього року. Чи буде він закінчений і коли це станеться? Звичайно, знайшлося чимало скептиків. Так "зрада" чи "перемога"? Після сьогоднішнього засідання бюджетного комітету Верховної Ради, до складу якого я входжу, впевнено можу сказати: це ПЕРЕМОГА!" – писав Молоток.
А от його помічниця сміливіше висловлюється у Facebook. Її дописи відображено й на сторінці нардепа: кошти на поточний ремонт виділено з держбюджету завдяки сприянню народного депутата України Ігоря Молотка; за сприяння парламентаря та міської влади було виконано ремонт приймального відділення в інфекційному відділенні Шосткинської центральної райлікарні.
"Порошенківці"
Третина міста Суми (частина Зарічного району), Сумський, Білопільський та Краснопільський райони області належать до виборчого округу №158, який у Верховній Раді представляє народний депутат від "Блоку Петра Порошенка "Солідарність" Олександр Сугоняко. А ще він лідер Соціал-демократичної партії.
Минулого року на соціально-економічний розвиток територій округу надійшло 15,7 млн грн.
"Я постійно співпрацюю з ОТГ, містами, містечками. І це їхня ініціатива. Я, як представник округу, на підставі звернення об'єднаної територіальної громади, яка бере на себе зобов'язання про співфінансування, робить проект, супроводжую їхнє звернення додатково своїм поданням на Кабінет Міністрів, а вже Кабмін розглядає, щось приймає, щось не приймає", – розповів Руху ЧЕСНО Олександр Сугоняко.
Нардеп запевняє, що, коли щось "вибиває", собі за заслугу не ставить:
"Я, до речі, ніколи, коли щось "вибив", собі в заслугу не ставив. Ну, по-перше, це державні кошти, які некоректно ставити собі в заслуги. Сказати подяку громаді, що вони змогли зробити за державні кошти нормальний об'єкт, – це заслуга громади. Проконтролювати, щоб ці кошти не були розкрадені. Це заслуга і громади, і депутата".
Тоді хто ж його заслуги відзначає? Як-от з відновлення тиру в гімназії.
"Я гімназію підтримав. Були отримані державні кошти. Це ж не депутатські кошти абощо. Це державні кошти, це державні субвенції на соцекономрозвиток за ініціативою, так би мовити, міста Суми й керівництва школи. Ці кошти були отримані та освоєні в таку чудову споруду", – прокоментував Сугоняко місцевому телеканалу.
Біля тиру повісили табличку, відзначивши заслугу нардепа. Про заслугу громади там жодного слова.
Може, сам себе парламентар і не хвалить, а тільки коментує на камери реконструкції та ремонти об'єктів, але це роблять інші люди, завдяки чому виходять традиційні піарні телесюжети.
"Вдалося освоїти вже 8,3 млн грн капіталовкладень. В основному це кошти з ДФРР (Державного фонду регіонального розвитку, – прим. авт.) народного депутата Сугоняка Олександра Леонідовича, нашої селищної громади", – заявив директор Миколаївської спеціалізованої школи I-III ступенів Володимир Щербина в сюжеті місцевого телеканалу.
Однак за кілька місяців зі школою, яку реконструювали державним коштом і перебіг ремонту якої інспектував Сугоняко, сталася халепа – вітер зірвав новий дах.
Фото з Facebook-сторінки Олександра Сугоняка
Попри те, що Олександр Сугоняко намагається залучати державні кошти на соціально-економічний розвиток окремих територій округу, він за скасування цих субвенцій і за те, щоб більше грошей лишалося на місцях.
На запитання, чи є політика в розподілі субвенцій, парламентар відповів:
"Мені важко сказати. Ми живі люди, і, мабуть, усе одно якось реагують на особистості. Але я скажу: "Стучите – и откроют". Але в такій системі координат буде присутній якийсь суб'єктивний фактор. Щоб цього не було, треба не просити щось у Києва через депутатів або безпосередньо на засіданнях рад громад, а треба, аби більшість коштів з податків залишалася в громадах".
На округ його колеги з фракції "Блок Петра Порошенка "Солідарність" Миколи Лаврика виділили торік 13,3 млн грн.
"Процедура відбувається таким чином. Іде узгодження з органами місцевого самоврядування, тобто міськими та сільськими головами, головами ОТГ. За їхнім клопотанням я звертаюся до уряду. І вони розглядають на розширеному засіданні ці пропозиції та затверджують або не затверджують", – пояснив Руху ЧЕСНО Микола Лаврик.
Проте Лаврик не поступається традиційним методам піару. Наприклад, на сайті Сумської територіальної організації "Блок Петра Порошенка "Солідарність" у лютому минулого року з'явилася новина про нові меблі в навчальних та медичних закладах Роменщини.
"За дорученням народного депутата України з фракції "Блоку Петра Порошенка" Миколи Лаврика помічник Ірина Колодна відвідала заклади Роменського району, де вручила меблі, придбані за сприяння парламентаря", – ідеться в повідомленні.
Також зазначено, що Смілівський НВК отримав комплект меблів для кімнат і роздягальні на загальну суму 160 тис. грн, Дібрівський НВК (ЗОШ І-ІІІ ступенів – ДНЗ) одержав набір учнівських меблів для кабінетів та їдальні на 120 тис. грн. Дітлахи з Миколаївської ЗОШ I-III ступенів від нардепа отримали дитячий майданчик за 80 тис. грн та інтерактивну дошку вартістю 23 тис. грн, а малеча із села Хмелів – дитячий майданчик теж за 80 тис. грн.
Із новини взагалі не зрозуміло, чиїм саме коштом придбано ці меблі й обладнання. Може, за гроші народного депутата? Та ні, за кошти з бюджету, тобто платників податків.
Комплект меблів за 160 тис. грн; замовник – відділ освіти, молоді та спорту Роменської РДА; угоду уклали ще влітку 2017-го
Презентація закуплених бюджетним коштом меблів має цинічний вигляд, бо нові меблі, та ще й у навчальному закладі, "позначили" партійною символікою для фотозвіту.
Отже, гроші платників податків використали в політичних інтересах конкретної партії.
Але, скажімо, улітку в новині про ремонт частини дороги на ділянці Рубани-Томашівка було зазначено, що на ці роботи за сприяння Лаврика виділили 14,8 млн грн саме з державного бюджету.
Решта
На округ №162, який охоплює міста Лебедин, Охтирка, а також Великописарівський, Лебединський, Охтирський, Тростянецький райони області, надали 9,2 млн грн субвенцій. У Верховній Раді цей округ представляє мажоритарник із ВО "Батьківщина" Владислав Бухарєв.
Державні кошти спрямували на капітальний ремонт корпусу Чупахівської спеціалізованої школи I-III ступенів та придбання рентген-діагностичного комплексу для Лебединської центральної районної лікарні за 6,5 млн грн.
Відповідний депутатський запит Бухарєв надсилав прем'єр-міністру Володимирові Гройсману 16 січня 2018 року.
13 березня 2019 року відбулося урочисте відкриття рентгенкабінету в Лебединській ЦРЛ.
"Звичайно, для лікарні була суттєвою допомога народного депутата Владислава Бухарєва. Адже саме за його сприяння у 2018 році урядом були виділені кошти з державного бюджету на придбання сучасного апарата", – наводить слова головного лікаря Лебединської центральної районної лікарні Владислава Шепіля місцеве видання.
2018 року Бухарєв заявив Руху ЧЕСНО, що мажоритарна система виборів містить великі корупційні ризики. Нардеп твердив, що йому однаково, чи залишиться мажоритарка. Адже, за його словами, особисто він за мажоритарку не тримається, оскільки не користується схемами підкупу виборців.
Щоправда, у грудні 2017 року Бухарєв вітав школярів Сумщини з Днем Святого Миколая. Про це він сповістив на своїй сторінці у Facebook. На фото можна помітити, що діти тримають у руках пакети із зображенням, яке дуже нагадує символіку ВО "Батьківщина".
Цікаво, що на Facebook-сторінці Бухарєва 2018 року опубліковано тільки дев'ять дописів, та й ті в період від листопада до грудня. Вирішив не "світитись" у соціальній мережі?
Найменшу суму субвенцій на "соцеконом" у Сумській області торік виділили на округ, який у Верховній Раді представляє позафракційний депутат Андрій Деркач, – лише 800 тис. грн. Це на місто Глухів, Глухівський, Путивльський, Середино-Будський, Ямпільський райони, а також частини Кролевецького, Конотопського, Шосткинського районів області.
2018 року Деркач надіслав до голови Комітету Верховної Ради з питань бюджету (він є членом цього комітету) та Міністерства фінансів України щонайменше два депутатські звернення з проханням про виділення на його округ субвенцій з держбюджету на загальну суму 10 млн грн.
Серпневе звернення на 5 млн грн
Квітневе звернення
Проте, за нашими даними, 800 тис. грн державних коштів виділили на дещо інші об'єкти, зокрема на закупівлю обладнання та предметів довгострокового користування для Ображіївського НВК, Кролевецької дитячої школи мистецтв, Реутинської загальноосвітньої школи й Реутинського старостинського округу Кролевецької міської ради. Крім того, 500 тис. грн спрямували на капітальний ремонт спортивної зали будівлі початкової ланки Глухівської школи та ще 31 тис. грн – на придбання шасі й двигуна для карта Глухівського міського центру позашкільної освіти.
Восени 2018 року екс-мер Глухова Мішель Терещенко в інтерв'ю журналу "Новое время" заявив, що, коли його команда вирішила працювати без корупції, нардеп Андрій Деркач і губернатор Микола Клочко, який діяв у його інтересах, заблокували фінансування міста.
На уточнювальне запитання, чи зробили це депутати Глухівської міськради, він відповів, що блокування було на рівні області.
"Ні, люди з обласної ради, губернатор, який захищає інтереси Деркача. Наш народний депутат, на жаль, сидить у бюджетній комісії Верховної Ради, і там блокували фінансування для міста", – пояснив Терещенко.
За результатами досліджень, які раніше проводив Громадський рух ЧЕСНО, Деркач потрапив до рейтингу мажоритарників, котрі "засівають" виборців подарунками через власні благодійні фонди.
Відтак, попри відсутність субвенційних коштів, він має змогу використовувати інші засоби, аби утримати свій округ на парламентських виборах.
Мажоритарна система виборів вичерпала себе. Вона допомагає ставати народними депутатами здебільшого заможним людям – тим, у кого є гроші на прямий і непрямий підкуп виборців. Або зручним політикам, які намагаються переобратися завдяки своїм успіхам у залученні на округ коштів з державного бюджету.
Поділитись