15 мільйонів від прихильників: хто фінансував "Самопоміч"?

Фото: 15 мільйонів від прихильників: хто фінансував "Самопоміч"?

Політична партія "Самопоміч" у першому кварталі 2019 року зібрала від приватних осіб рекордні за останні кілька років 15 мільйонів гривень. Із них 9,8 мільйона – від фізичних осіб та 5,7 мільйона – від юридичних. Це зазначено у фінансовому звіті партії на сайті НАЗК.

У попередні роки партія фінансувалася переважно з державного бюджету. А в першому кварталі цього року внески від фізосіб та бізнесу сягнули 36% загальних надходжень на партійні рахунки.

У 2016-2017 роках частка приватного фінансування становила лише 3% бюджету партії (97% – держкошти).

Протягом перших трьох місяців 2019 року "Самопоміч" отримала більш ніж 400 внесків від фізосіб, однак по суті політсилу профінансували семеро людей, які перерахували їй понад 1 мільйон гривень кожен. Загалом у першому кварталі фізособи переказали "Самопомочі" 9,8 мільйона гривень.

Так, юрист і співзасновник гастрономічного видання PostEat.ua Михайло Парапан пожертвував партії 1,3 мільйона гривень. 2018 року він перерахував "Самопомочі" майже 1,5 мільйона гривень.

Підприємниці з Києва Аліна Муравицька та Світлана Гресь переказали 1,1 мільйона й 1,6 мільйона гривень відповідно.

Профінансували партію й підприємці з Івано-Франківщини.

Директор ТОВ "Станіславський", депутат Івано-Франківської обласної ради Богдан Станіславський дав партії Андрія Садового понад 1 мільйон гривень, а його дружина Любов Станіславська – 1,5 мільйона. Вони обоє зареєстровані в Коломиї.

Ще один підприємець із Коломийського району Ігор Дідик перерахував "Самопомочі" 1 мільйон гривень.

Ілона Крикунова, яка зареєстрована в смт Маломиколаївка Антрацитівського району Луганської області, пожертвувала партії 1,1 мільйона гривень.

Юрист із Києва Валентин Сінгур дав "Самопомочі" 600 тисяч (2018-го він сплатив на рахунок партії 877 тисяч гривень).

Інші внески значно менші: вони варіюються від 50 до 1000 гривень. Робили їх мешканці різних регіонів України.

Також на рахунок партії надходили гроші від юридичних осіб – загалом 5,7 мільйона гривень.

Більшу частину цієї суми, а саме 3,3 мільйона гривень, переказала компанія з Броварів – ТОВ "Будконцепт". Її засновником є Сергій Сінченко, а сферою діяльності – продаж, купівля та оренда нерухомості. Сайту фірми знайти не вдалося.

1,6 мільйона партія отримала від логістичної компанії "Аванта-Трейд" і ТОВ "Джамп", що пов'язане з харчовою промисловістю. Ці дві фірми працюють у Харківській області й мають однакових співвласників – Сергія Самородова та Олександра Харламова.

Ще 700 тисяч партії дала київська компанія "Нанофарма".

Дві третини суми приватних внесків (10,3 мільйона гривень) "Самопоміч" переказала на рахунок виборчого фонду Андрія Садового.

 

Протягом першого кварталу партія отримала 32,2 мільйона гривень з державного бюджету. Найбільшими статтями витрат стали видавнича діяльність (7,8 мільйона) та заробітна плата (7,5 мільйона).

 

Загальний бюджет партії становить близько 47 мільйонів гривень. Партійним коштом Андрій Садовий сплатив заставу в ЦВК під час реєстрації кандидатом на посаду Президента України.

 

Виборчий фонд Садового був 43,4 мільйона гривень. Більшість грошей він одержав від юридичних осіб (23,2 мільйона гривень), менше – від партії (10,3 мільйона), від фізичних осіб – 3,8 мільйона гривень.

 

Понад 10 мільйонів, котрі Садовий отримав від своєї партії, і є тими грошима, які пожертвували "Самопомочі" фізичні особи впродовж першого кварталу. Адже витрачати держкошти на передвиборчу кампанію заборонено.

 

1 березня 2019 року Андрій Садовий зняв свою кандидатуру на користь кандидата Анатолія Гриценка. У підсумку Гриценко посів п'яте місце, за нього проголосували 1,3 мільйона виборців.

 

Істотне зростання приватних надходжень на рахунок "Самопомочі" почалось у другому півріччі 2018 року, що пов'язано з наближенням президентських і парламентських виборів. Упродовж 6 місяців партія одержала майже 8 мільйонів гривень, що в 4 рази більше, ніж за попередні два з половиною роки.

Найбільшим донором партії "Самопоміч" виявилася громадська організація "Самопоміч", яка у вересні 2018 року перерахувала їй 2 мільйони гривень. Фактично ГО стала посередником у переказі внесків, і реальне походження коштів, отриманих партією, відстежити в офіційній звітності неможливо.

Також ГО "Самопоміч" протягом жовтня-січня витратила кілька десятків мільйонів гривень на рекламу Андрія Садового, зокрема на друковану продукцію та зовнішню рекламу.

Формально ці витрати не є агітацією, адже, згідно із законодавством, політичною рекламою можна назвати лише той контент, який на замовлення кандидата транслюється вже після його реєстрації в ЦВК. Однак фактично рекламна кампанія ГО та партії "Самопоміч" згодом плавно переросла у виборчу кампанію самого Андрія Садового.

Разом кандидати в Президенти витратили в першому турі виборів понад 1,7 мільярда гривень. Основні статті видатків традиційні – зовнішня та телевізійна реклама.

Виборчий фонд Петра Порошенка, що становив 585 мільйонів гривень, був у декілька разів більшим, ніж в інших учасників президентських перегонів. Фактично видатки Порошенка сягнули третини загальних витрат решти 43-х кандидатів.

Розмір виборчого фонду перевищив 100 мільйонів гривень також у Юлії Тимошенко, Олександра Вілкула, Володимира Зеленського, Олега Ляшка, Анатолія Гриценка та Сергія Тарути.

Нагадаємо, у першому кварталі 2019 року народний депутат України, член фракції "Блок Петра Порошенка" Гліб Загорій та його дружина Катерина, яка очолює "Фонд родини Загорій", профінансували партію Порошенка на 1,3 мільйона гривень.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]