Поштова площа стала пам'яткою археології та історії національного значення. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив міністр культури України Євген Нищук. Відповідну постанову затвердили на засіданні Кабінету Міністрів 22 травня.
"Уряд схвалив зміну категорії пам'ятки "Ділянка прибережного міського кварталу Середньовічного Києва" на Поштовій площі у м. Києві на категорію національного значення, а також присвоїв їй охоронний номер 260094", – ідеться на сайті Кабміну.
Активістка Аннабелла Моріна, яка торік оголосила голодування на знак протесту проти побудови на Поштовій площі торговельно-розважального центру, назвала постанову Кабміну перемогою.
За словами Моріної, проект постанови про зміну статусу Поштової перебував у роботі в юристів Мінкульту й міг не потрапити на вчорашнє засідання уряду.
"Учора вирішила зайти до Тамари Мазур (заступниці міністра культури Євгена Нищука, – прим. ред.), а в цей час якраз у міністерстві готували проекти на сьогоднішнє засідання уряду. Я поцікавилася, на якій стадії проект, і вийшло, що його можна було сьогодні вже вносити. На засіданні міністр озвучив з голосу. Це просто диво, що на останньому засіданні уряду цю постанову ухвалили!" – розповідала вчора Моріна.
"Поштова площа в місті Києві є унікальним осередком України-Русі. Пам'ятка надзвичайно цікава й цінна з археологічної та історичної точок зору, адже ці знахідки датуються Х-ХІ століттями. Ці фрагменти вулиць стародавнього Києва є свідченням нашої прадавньої історії. Міністерство культури з моменту виявлення пам'ятки підтримало ініціативу щодо надання цьому об'єкту статусу пам'ятки національного значення", – зауважив на засіданні Кабміну Євген Нищук.
Паспорт національної пам'ятки археології та історії підготували Інститут філософії НАН (Людмила Филипович), Інститут історії НАН (Олександр Алфьоров), Центр археології Києва НАН (Михайло Сагайдак) і ГО "Почайна" (Аннабелла Моріна).
Моріна наголосила, що віднині відповідальність за збереження знайдених пам'яток лежить на державі:
"Національний статус змінює ставлення. Відповідальність за збереження лягає на державу. І хоча земля комунальна, сама пам'ятка вже має національне значення… Там має бути музей, а в музеї також буде куточок експозиції, присвячений Хрещенню Русі. З новим статусом позиції суттєво посилюються, і ні ми, ні Православна церква України тепер під ТРЦ забудовнику цю пам'ятку не віддасть".
Активістів привітав і директор Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк.
Подальші кроки для створення музею in situ, тобто на місці, Моріна вбачає в тому, аби зробити цифрову 3D-модель усіх елементів майбутнього музею й передати деревину на консервацію фахівцям. За її словами, Музей на Хортиці має спеціальну вакуумну установку, яка дасть змогу це зробити.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО методично й послідовно стежив за перебігом подій навколо Поштової площі, аналізував голосування депутатів Київради за проекти щодо Музею на Поштовій. 21 червня 2018 року Київрада ухвалила рішення про заходи зі збереження пам'ятки археології місцевого значення.
Пам'ятку виявили під час археологічних розкопок 2015 року в процесі будівництва дорожньої розв'язки. Археологи зафіксували проміжок двох парканів періоду Київської Русі, що показують напрям вулиці, на котрій розміщена величезна садиба. Дослідники виявили міський квартал середньовічного Києва XI-XIII століть, під яким розташовані ще більш ранні горизонти. Серед знахідок є печатки-булли синів Ярослава Мудрого – Ізяслава та Всеволода.
Поділитись