На округ "свободівця" Марченка претендує списочник від "Нарфронту" Мепарішвілі

Фото: На округ "свободівця" Марченка претендує списочник від "Нарфронту" Мепарішвілі

Поки Олександр Марченко розв'язує питання загальнодержавного характеру про фахову передвищу освіту, його округом не на жарт зацікавився Хвича Мепарішвілі. Про це "нарфронтівець" постійно нагадує своїм підписникам у соцмережах і навіть на білбордах у місті Біла Церква розміщує інформацію про фінансові вливання з його ініціативи.

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про розпуск Верховної Ради та призначив дострокові парламентські вибори на 21 липня 2019 року, що скоротило час виборчих перегонів на 3 місяці.

Зазвичай депутати активізуються в рік перед виборами, і саме мажоритарники "засівають" свої округи дитячими майданчиками, вікнами, дорогами та стадіонами. Здебільшого ці об'єкти фінансуються завдяки субвенціям. Проте це не заважає нардепам піаритися на грошах, що потрапляють до держбюджету від платників податків. Останнім часом спостерігається тенденція до піару на субвенційних об'єктах ще й депутатами-списочниками, які не впевнені в подоланні їхньою партією прохідного бар'єра.

"Другий рік поспіль аналіз, здійснений Рухом ЧЕСНО, показує, що кошти на соціально-економічний розвиток Кабмін розподіляє нерівномірно, що свідчить про політичну заангажованість цих видатків. Так, минулорічне дослідження показало зв'язок з лояльністю депутатів до бюджету. Другою проблемою залишається піар мажоритарників на субвенційних коштах, через що у виборців може скластися неправильне уявлення про функції народних депутатів", – зазначає парламентська аналітикиня Руху ЧЕСНО Оксана Ставнійчук.

Це стосується також розподілу обласних бюджетів. Так, у травні 2019 року конфліктна ситуація сталась у Київській обласній раді. До усунення з посади голова облради Ганна Старикова (ВО "Батьківщина") наголошувала на тому, що депутатська більшість перед виборами хоче розподілити бюджет пріоритетно на ті округи, де є важливі для БПП кандидати-мажоритарники.

За інформацією представниці "Самопомочі", голови бюджетної комісії Ольги Бабій, саме на 90-й округ у проекті бюджету було передбачено найменшу суму коштів – менш ніж 9 млн грн. Найбільше мали виділити на 93-й округ, де, на думку Бабій, є два претенденти від БПП – Артур Палатний, який піариться на субвенціях для округу, та Георгій Цагареішвілі. Імовірно, це пов'язано з тим, що в Білій Церкві виборці не надто підтримують "Блок Петра Порошенка", а більше довіряють партії "Самопоміч" і ВО "Свобода".

Ініціативу щодо виділення на округ субвенцій можуть виявити як самі народні депутати, так й інші суб'єкти. Тому на деяких округах спостерігається захоплення електорату списочниками, які, плануючи на майбутніх виборах балотуватися до парламенту на "засіяних" ними мажоритарних округах, піаряться на тих чи інших об'єктах завдяки субвенціям.

Громадський рух ЧЕСНО дослідив, хто на окрузі Олександра Марченка піариться на об'єктах, профінансованих за програмою соціально-економічного розвитку територій 2018 року, і хто просто активізувався там для можливого балотування як мажоритарник. Згідно з нашою методологією, на 90-й округ торік було залучено найменше субвенційних коштів.

Методологія:

Рух ЧЕСНО проаналізував три розпорядження Кабінету Міністрів 2018 року – за №423-р, №867, №934-р з усіма змінами. Під час підрахунку субвенцій за округами не враховувалися суми, виділені на область, наприклад на обласні лікарні тощо. (Округи нардепів проставлено частково машинним способом, частково – ручним).

Крім того, 2017 року Верховна Рада визначила, що субвенції переходитимуть у наступний рік, що значно полегшило процедуру їх використання розпорядниками коштів та сприяло якіснішому проведенню закупівель і, відповідно, виконанню робіт. Тому 2018 року вже йде так звана звітність про освоєння субвенційних коштів і попередніх років.

Скриншот із сайту Державного реєстру виборців

90-й виборчий округ у Київській області територіально дуже зручний і найменший – до нього входить лише м. Біла Церква. На нього зазіхає "нарфронтівець"-кнопкодав Хвича Мепарішвілі.

"Народний фронт" не зумів ефективно конвертувати значні ресурси – високу електоральну підтримку й перемогу на минулих виборах, наявність другої за чисельністю фракції в парламенті, найбільше держфінансування та найвищі субвенції своїх депутатів на округах – у партійне будівництво. Навряд "Нарфронту" вдасться за кілька місяців до парламентських виборів реформувати партію так, що це дасть їй змогу завести своїх депутатів до сесійної зали. Уже зараз через малу ймовірність такого сценарію частина нардепів-"нарфронтівців" шукає порятунку в мажоритарці", – зауважує парламентський аналітик Громадського руху ЧЕСНО Олександр Саліженко, який вивчав питання, як "Народний фронт" планує перемагати на виборах.

Отже, Мепарішвілі вже не перший рік піариться в Білій Церкві, про що свідчать його регулярні звіти про роботу "в полях". Саме в цьому місті він має громадську приймальню, а у Facebook створено сторінку Білоцерківської прес-служби Георгія Мепарішвілі.

На своїй особистій сторінці в соцмережі він публікує новини, які стосуються здебільшого Білої Церкви.

То депутат перевіряє перебіг реконструкції стадіону державним коштом.

То піариться на ремонтних роботах у білоцерківському коледжі, про що також є повідомлення на сайті "Народного фронту".

При цьому для закріплення інформації, що роботи виконуються з його ініціативи, публікації про той самий об'єкт розміщує по кілька разів.

Серед об'єктів, що фінансуються завдяки субвенціям, є й ремонт і благоустрій прибудинкових територій міста.

Як твердить депутат, саме за його сприяння Біла Церква отримала субвенційні кошти на "соцеконом", які міські депутати розподілили на придбання приміщення для ЦНАПу.

У листопаді Мепарішвілі інспектував облаштування тротуарів за кошти субвенцій.

Не субвенціями єдиними підвищує свій рейтинг як майбутнього кандидата на округ Мепарішвілі. Для Білої Церкви він ініціює очищення та покращення екосистеми річки Рось, про що не забуває звітувати в соцмережах.

Про це інформують і на сторінці "Народного фронту" та на сайті партії.

Також ми знайшли дописи депутата про контролювання ним капітального ремонту дорожнього покриття, розміщення спортивних майданчиків, реконструкції амбулаторії та будівництва наземного пішохідного переходу.

Крім того, для кращої впізнаваності в Білій Церкві з'являються білборди з обличчям нардепа без зазначення партійної належності, які інформують про суми залучених з його ініціативи коштів 2018 року та найвідоміші об'єкти фінансування.

Фото із сайту ГМ "ОПОРА"

Випадки залучення субвенцій саме на цей округ траплялись і 2017 року. Цьогоріч також уже є інформація про виділення коштів на округ.

Субвенції на соцекономрозвиток залишаються доволі заполітизованою темою, з якої часто намагаються скористатися зацікавлені сторони. Це тільки підтверджує те, що має бути напрацьована прозора формула розподілу субвенцій, аби вони більше не асоціювалися в нардепів з роздаванням "гречки", а отже, не працювали на їхній піар.

Цю проблему також може розв'язати виборча реформа, яка передбачає ліквідацію мажоритарної системи. Найближчим часом стане відомо, чи розгляне парламент зміни до Закону України "Про вибори народних депутатів України" та чи ухвалить рішення про скасування "мажоритарки".

Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО проаналізував розподіл округів представниками БПП на Київщині до того, як стартувала президентська кампанія, а також розповідав, як нардепи від БПП Ігор Кононенко та Артур Палатний, піарячись на субвенціях, захоплюють мажоритарні округи опонентів незадовго до парламентських виборів.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]