Округ народного депутата від "Народного фронту" Максима Бурбака отримав 126,5 мільйона гривень державних субвенцій.
Це найбільша сума бюджетних коштів, виділених округам мажоритарників в Україні. За можливість освоїти субвенції місцева влада дякує Бурбаку на сторінках офіційних сайтів, а телекомпанія, яку пов'язують з "нарфронтівцем", знімає серію відеосюжетів, де громади з округа нардепа розповідають, як вони вдячні за відремонтовані школи й дитсадки.
Водночас замовлення на виконання робіт одержують фірми, які правоохоронні органи підозрюють у дерибані коштів, і підприємці, котрі не мають КВЕДів, відповідних замовленим видам діяльності.
Торік на "депутатську" субвенцію з бюджету виділили понад 4 мільярди гривень. Порівняно з попереднім роком, сума зменшилася на 2,138 мільйона. Хоча очікувалося, що передвиборний рік дасть більше фінансування для мажоритарників, яким доведеться боротися за збереження своїх мандатів.
Зменшення суми призвело до завищення максимального значення. Найбільше, близько 127 мільйонів гривень, отримав округ Максима Бурбака – лідера фракції "Народний фронт".
Виділення субвенцій на округ мають змогу ініціювати як самі народні депутати, так й інші суб'єкти.
Другий рік поспіль аналіз, здійснений Рухом ЧЕСНО, показує, що кошти на соціально-економічний розвиток Кабмін розподіляє нерівномірно, що свідчить про політичну заангажованість цих видатків. Так, минулорічне дослідження показало зв'язок з лояльністю депутатів до бюджету. Другою проблемою залишається піар мажоритарників на субвенційних коштах, через що у виборців може скластися неправильне уявлення про функції народних депутатів", – зазначає парламентська аналітикиня Руху ЧЕСНО Оксана Ставнійчук.
Сам Максим Бурбак у коментарі Громадському руху ЧЕСНО пояснює, що рекордна сума наданих його округу субвенцій пов'язана з активністю місцевих громад.
Гроші отримали за зверненнями голів сільрад, ОТГ до очільника коаліційного уряду, який виділяє ці кошти. Округу, який мене обрав, пощастило: я звертаюся, не даю їм усе це проспати, ходжу в уряд, вимагаю, виступаю з трибуни", – каже він.
Про використання коштів, одержаних як субвенції за сприяння "нарфронтівця" Бурбака, ТРК "ТВА" (відео можна переглянути на YouTube) зняла аж 8 тематичних роликів. Згідно з даними аналітичної системи YouControl, ця телерадіокомпанія входить до групи фірм самого Максима Бурбака.
"Ось мій звіт", – написав Максим Бурбак у Facebook і запостив ролики про освоєння державних субвенцій.
Відеоролики поділені тематично за громадами й називаються "Рейд №204" за номером округу, від якого пройшов до Верховної Ради Максим Бурбак. У них мешканці розповідають, як життя їхніх громад змінилося на краще після ремонтних робіт, і сам Максим Бурбак дає інтерв'ю.
Фірми з кримінальним шлейфом
На сайті Заставнівської районної державної адміністрації йдеться про засідання Ради регіонального розвитку, яке відбулось у грудні 2018 року. Під час його відкриття голова Заставнівської РДА Юрій Кітар наголошував, що завдяки підтримці народних депутатів Бурбака та Амельченка в районі виконують ремонти на мільйони гривень:
Триває будівництво одночасно двох нових корпусів шкіл у селах Горішні Шерівці та Веренчанка, капітальний ремонт за всіма європейськими стандартами Кадубовецької ЗОШ. Практично в усіх селах району здійснювалися ремонтні роботи у школах, клубах, амбулаторіях та ФАПах. Так, звісно, роботи ще дуже багато. І ми будемо працювати. Вірними однодумцями в цьому є народні депутати Максим Юрійович Бурбак та Василь Васильович Амельченко. Завдяки їхній підтримці в район зайшли десятки мільйонів гривень".
Однак очільник РДА промовчав про те, що в діяльності фірми, яка перемогла в тендері на будівництво Веренчанської ЗОШ, правоохоронці вбачають ознаки фіктивності, а щодо спорудження шкіл, чим хвалився Кітар, уже відкрили кримінальне провадження.
Тендер на будівництво Веренчанської школи виграло ТОВ "Дор-Буд Інвест СВ". Інформацію про торги та переможця розміщено на сайті публічних закупівель ProZorro. У вересні 2017 року співробітники слідчого відділу Управління СБУ в Чернівецькій області просили суд накласти арешт на майно компанії "Дор-Буд Інвест СВ", оскільки підозрювали її у фіктивності. Під час допиту засновник фірми заявив, що жодних підприємств або товариств ніколи не створював, про ТОВ "Дор-Буд Інвест СВ" нічого не знає та ніяких рішень стосовно згаданих вище суб'єктів господарювання не ухвалював.
А в червні 2018 року слідчі СВ СУ Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області відкрили кримінальне провадження щодо будівництва Веренчанської школи. Вони підозрюють, що службовими особами відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської райдержадміністрації спільно з посадовими особами ТОВ "Дор-Буд Інвест СВ" зазначено недостовірні відомості в підписаних ними актах виконаних робіт. Про це йдеться в ухвалі Шевченківського районного суду м. Чернівців від 16 листопада 2018 року.
Ще дві зареєстровані протягом двох останніх років фірми, які отримали частину субвенційних грошей як оплату за свою роботу, теж мають відкриті проти них кримінальні провадження. Їх підозрюють у розкраданні бюджетних коштів.
Так, ТОВ "Дністробуд", зареєстроване в липні 2017 року, без оголошення торгів за прямими домовленностями ремонтувало вулицю Я. Мудрого в с. Коболчин Сокирянського району за 1,425 мільйона гривень. Це підприємство фігурує в кримінальному провадженні, відкритому слідчими поліції в Тернопільській області.
Цікаво, що в основний робочий час директор і власник фірми "Дністробуд", згідно з поданою ним декларацією за 2018 рік, викладає в Круглицькій школі. Торік як керівник компанії він отримав 11,8 тисячі гривень заробітної плати.
Правоохоронці підозрюють учителя в тому, що він, змовившись із посадовцями Петриківської сільської ради, не повністю виконав ремонт однієї з вулиць, зазначив неправдиві дані у фінансових документах і завдав збитків бюджету Петриківської сільради. Про це йдеться в ухвалі Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 березня 2019 року.
У кримінальному провадженні щодо привласнення коштів Петриківської сільської ради фігурує ще одна компанія – ПП "Стеріос АС". Їй дісталося замовлення на капітальний ремонт приміщення інфекційного відділення лікарні в місті Хотин. Угоду укладено на 1,47 мільйона гривень.
Попри те, що Хотинську лікарню ремонтує фірма, що має відкрите проти неї кримінальне провадження, нардеп Бурбак проінспектував усі ремонтні роботи в медзакладі й лишився задоволеним. Про це він написав на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.
Також частково за кошти субвенцій уже кілька років поспіль реконструюють дитячий дошкільний заклад у селі Недобоївці Хотинського району. Загальна вартість реконструкції становить 18,7 мільйона гривень. Підрядником є ТОВ "КМ-Буд", яке торік змінило назву на "Будівельник 2020".
Хоча компанія "Будівельник 2020" далі працює на цьому об'єкті, прокуратура Чернівецької області вже відкрила проти неї кримінальне провадження, підозрюючи, що роботи з реконструкції Недобоївського дитсадка фірма не виконувала в повному обсязі, а переказувала кошти підприємцям з метою формування фіктивних витрат та обготівкування. Про це свідчить ухвала Шевченківського районного суду м. Чернівців від 23 липня 2018 року.
Крім того, Максим Бурбак піариться на ремонті доріг, хоча ще 2015 року він рекомендував не робити цього Оксані Продан. Але за рік до парламентських виборів почав сам активно хвалитися перед громадою освоєнням коштів, виділених з державного бюджету у вигляді субвенцій на соціально-економічний розвиток. Торік місцеві ЗМІ писали про білборди, розміщені на окрузі Бурбака, з інформацією про суми коштів, наданих на ремонт доріг у Чернівецькій області.
Частину субвенцій витратили без оголошення торгів. Замовники, якими були бюджетні організації, просто підписували прямі договори з обраними ними підприємцями. Більшість робіт, на які було виділено кошти з держбюджету, пов'язані з утепленням фасадів, горищ і дахів комунальних закладів. Роботи виконують не тільки фірми, котрі створені порівняно нещодавно й уже мають відкриті проти них кримінальні провадження, а й підприємці, у яких серед їхніх видів діяльності немає будівництва.
Кошти субвенцій отримують новостворені ФОПи без досвіду та відповідних КВЕДів
Вартість деяких капітальних ремонтів, які виконують підприємці на окрузі Максима Бурбака, не перевищує 1,5 мільйона гривень, а отже, не досягає граничної суми, починаючи від якої потрібно оголошувати торги. ФОПи, з котрими місцеві органи влади укладають прямі договори, здебільшого зареєстровані нещодавно, а дехто з них у переліку видів своєї економічної діяльності навіть не має будівельних робіт, які вони виконували відповідно до підписаних угод. Приміром, Георгій Максимюк, котрий робив капітальний ремонт даху та утеплення горища Перковецького НВК на вул. Центральній, 40 у селі Перківці Кельменецького району на суму 1,447 мільйона гривень, зареєструвався як ФОП тільки в липні 2018 року. Згідно з даними аналітичної системи YouControl, серед видів його діяльності немає КВЕДу з номером 43, пов'язаним з будівництвом.
3 липня 2018 року розпочав свою діяльність і підприємець Степан Гандюк, який робив капітальний ремонт (покриття й утеплення фасаду) закладу дошкільної освіти в селі Погорілівка Заставнівського району на майже 1,4 мільйона гривень. Його види діяльності такі самі, як у Максимюка, і КВЕД, пов'язаний з будівництвом, теж відсутній.
КВЕД, пов'язаний з будівництвом, відсутній і в підприємця Бойка Віталія Георгійовича, який є односельчанином Георгія Максимюка. Бойку дісталися замовлення, оплачені із субвенційних коштів, на покриття й утеплення фасаду Васловівського НВК на 1,47 мільйона гривень, ремонт даху та утеплення горища НВК у селі Ленківці Кельменецького району на 1,48 мільйона гривень та виконання капітального ремонту Новоселицького НВК I-III ступенів у селі Новоселиця Кельменецького району на 1,47 мільйона.
Ще один мешканець діловитого села Сучевени Глибоцького району й, імовірно, родич Бойка Віталія Георгійовича – підприємець Бойко Георгій Іванович, узагалі зареєструвався як ФОП у лютому 2019 року. Серед видів його діяльності, згідно з даними аналітичної системи YouControl, також немає жодного КВЕДу, пов'язаного з будівництвом.
За два місяці після реєстрації ФОП Бойко Г. І. отримав замовлення на покриття й утеплення фасаду Дорошовецького НВК у селі Дорошівці Заставнівського району. Сума угоди теж є допороговою – 1,47 мільйона гривень.
І хоча мешканці населених пунктів з округу Максима Бурбака вдячні за отримані їхніми громадами кошти, бюджетні субвенції використовуються непрозоро, надходять на рахунки фірм із кримінальним шлейфом та підприємців, які не мають відповідних зареєстрованих видів діяльності.
Максим Бурбак активно піариться на своєму окрузі, знімає відеоролики й особисто інспектує перебіг будівництва, що може свідчити про підготовку нардепа до балотування на цьогорічних парламентських виборів на тому самому окрузі, якому він "вибиває" субвенції.
Головне фото - LIGA.net
Поділитись