Активісти ЧЕСНО на Волині говорили про фальсифікації на виборах

24 жовтня у Луцьку відбувся круглий стіл на тему "Можливі фальсифікації під час виборів та методи протидії їм". Захід організувала координаційна рада Волинської регіональної платформи руху ЧЕСНО.

Присутні експерти і політологи занепокоєні ситуацією в області щодо ймовірності підкупу виборців та інших правопорушень.

Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області Михайло Шелеп сказав, що у Волинській області можуть бути фальсифікації на виборах. Він розповів про три схеми підкупу виборців, які діють на Волині. Зокрема, коли представники кандидата напряму роздають гроші. Він сказав, що від кандидата у депутати до Верховної Ради по одномандатному округу № 21 Івана Смітюха дають по 100 гривень. Також у місті Луцьку людям пропонують проголосувати за певного кандидата за 500 гривень, і після виборів їм ще доплатять певну суму за проданий голос. Михайло Шелеп припускає, що можуть бути організовані й так звані «каруселі», коли бюлетень виносять за межі виборчої дільниці. «Ті люди, які взяли гроші, - вони вже на гачку. Якщо є підкуп, відповідно, будуть фальсифікації», - сказав він.

За його словами, у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки декани та їх заступники неприховано агітують студентів за Ігоря Палицю. «Одна з деканів говорила, що ті студенти, які живуть в гуртожитку, мають обов’язково голосувати за цього кандидата. Всі переконані, що на Волині вибори проходять тихо, спокійно… А в таких тихих умовах якраз і можуть бути фальсифікації. Тому вибори у Волинській області під питанням», - додав Михайло Шелеп.

Представник громадської мережі ОПОРА розповів про те, як протидіяти таким порушенням: «Виборці повинні заявляти про такі факти всіма можливими методами. Наприклад, здійснювати фото- і відеозйомку, інформувати про це в соцмережах».

Михайло Шелеп зауважив, що зараз люди ведуться на підкуп, на погрози. Основна проблема ще й в тому, що вони не знають своїх прав: «Якщо ти не знаєш свої права і закони, ти не можеш нічого довести. Наприклад, чи можна знімати на відео, чи не можна. Повідомляйте через телефон гарячої лінії… Якщо ви не хочете про це повідомляти, хай інші зроблять це. В нас завжди говорять, що кожен має добро робити, протидіяти неправомірним діям. Треба ж з чогось починати. Тільки так можна щось змінити», - додав він.

Голова координаційної ради Волинської регіональної платформи руху ЧЕСНО Петро Верзун закликав обов'язково повідомляти про порушення на виборчих дільницях: «На цих виборах працює багато громадських аполітичних рухів, наприклад, ЧЕСНО, Дзвін, ОПОРА, які своєю ціллю ставлять проведення свідомих, чесних виборів».

Експерти зазначили: цього року вплив порушень на результат виборів буде значним. Тож кожен виборець має пам’ятати: якщо він бере участь в якійсь із фальсифікацій, то, насамперед, стає співучасником злочину, адже за них передбачається кримінальна відповідальність. А щоб голос виборця не вкрали і не сфальсифікували, йому потрібно хоча б прийти на дільницю і проголосувати.

Петро Верзун насамкінець зауважив, що набагато складніше робити фальсифікації, якщо виборець знає свої права. Він повинен робити свідомий вибір і голосувати не серцем, а розумом. «Мудрість волинян переможе, і ми підемо за покликом совісті. Частково часник – символ руху ЧЕСНО - нам в цьому допоможе», - додав він.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]