Новообрані народні депутати від Волині на 80% не відповідають критеріям Руху ЧЕСНО

Фото: Новообрані народні депутати від Волині на 80% не відповідають критеріям Руху ЧЕСНО

Сьогодні, 22 листопада, представники Громадянського руху ЧЕСНО на Волині провели прес-конференцію на тему "Результати виборів в контексті кампанії "Фільтруй раду!" руху ЧЕСНО".

Голова координаційної ради Волинської регіональної платформи руху ЧЕСНО Петро Верзун повідомив, що громадяни не надто прислухались до руху ЧЕСНО, тому знову обрали депутатів-порушників. Зокрема, 336 нинішніх обранців, які будуть законодавцями в Україні, не відповідають його критеріям доброчесності. З них: 224 – корупціонери, 101 – порушували права і свободи виборців, 184 – приховують доходи та майно, 31 депутат – "тушка", 102 - прогульники, 155 депутатів – "кнопкодави". Найбільше порушників до Верховної Ради привела Партія регіонів – 172 кандидати, Об’єднана опозиція – 71, "Свобода" - 18, комуністи – 17, партія "УДАР" - 12 депутатів.

"Ми хотіли довести громадянам, що треба голосувати не серцем, а розумом, щоб кожен громадянин міг сказати, що в нас така Верховна Рада тому, що ми таку обрали. Говорити, що виборець обирав кота у мішку, – це некоректно. Була проведена інформаційна кампанія, а активісти Волинської платформи руху ЧЕСНО побували у всіх районах області. Було роздано близько семи тисяч інформаційних буклетів", - розповів Петро Верзун.

Учасник руху ЧЕСНО Михайло Наход оцінив обраних депутатів по критеріях доброчесності. Він зауважив, що волинські кандидати на 80 відсотків не відповідають критеріям ЧЕСНО. Активісти руху аналізували не всіх кандидатів у народні депутати, а лише висуванців від ключових партій та самовисуванців, які мали найбільші шанси пройти до Верховної Ради.

Волинь має обраних 12 депутатів по мажоритарних і одномандатних округах. Зокрема, Євген Мельник, який переміг у одномандатному виборчому окрузі №19, був причетний до корупційних дій та помічений у лобіюванні інтересів іншого депутата Луцької міської ради. "Сергій Ковальчук, який зайняв другу позицію в одномандатному виборчому окрузі № 19, був задіяний у корупційній діяльності. Він роздавав різноманітні продуктові набори, також цей кандидат-мільйонер не задекларував жодних доходів за 2011 рік, що виглядає досить сумнівно", - зауважив Михайло Наход.

За його словами, в одномандатному окрузі №20 було найменше порушників. Однак лідер виборчих перегонів був порушником. Аналітики руху ЧЕСНО виявили, що Сергій Мартиняк роздавав подарунки людям, а також був причетним до незаконної забудови у старому місті. Про це неодноразово йшлося в сюжетах телеканалу "Аверс".

Степан Івахів, який переміг у одномандатному виборчому округу №21, порушив три критерії доброчесності. Зокрема, було виявлено причетність до порушень прав і свобод людини, зміну політичної позиції, причетність до корупційних дій. Стосовно Ігоря Гузя були певні непорозуміння із київською координаційною радою щодо порушення прав і свобод людини та корупційних дій. Однак все ж було визнано, що він не є порушником. Іван Смітюх з округу №21 був також причетним до корупційних дій.

У виборчому окрузі №22 з центром в Луцьку Ігор Палиця є порушником найбільшої кількості критеріїв. Він порушив п’ять критеріїв доброчесності з можливих шести. Його підозрюють в непрямому підкупі виборців в період виборчої кампанії, адже всі чули про діяльність фонду "Новий Луцьк". Ще аналітики зафіксували непрозорість задекларованого ним майна: його витрати на виборчу кампанію значно перевищили оприлюднені доходи. Петро Кравчук, який зайняв друге місце у цьому ж окрузі, також причетний до корупційних дій.

В одномандатному виборчому окрузі №23, в якому переміг Ігор Єремеєв, є інформація про те, що він та його суперник Анатолій Грицюк причетні до корупційних дій. Анатолій Грицюк претендував на отримання державного житла, маючи належні житлові умови. А Ігор Єремеєв отримував державні кошти на свої підприємства по закупівлі пального без проведення тендерів належним чином.

Експерт Михайло Наход переконаний, що цього року був невеликий вибір, за кого голосувати: "Кандидати, які повністю відповідали критеріям доброчесності, на жаль, не мали таких фінансових, політичних важелів впродовж виборчої кампанії, аби донести виборцям, що вони є кращі і більш гідні представляти Волинь у Парламенті. Були представники великого капіталу, представники опозиції, які виграли за рахунок опозиційних брендів. Хочеться сподіватись, що громадяни в майбутньому більш вдумливо здійснюватимуть свій вибір. А він у волинян цього разу був невеликим. Опозиція поставила не сильних кандидатів. По кандидатах-опозиціонерах не можна сказати, що вони вели активну передвиборчу кампанію".

Петро Верзун додав, що перемогли по виборчих округах найбагатші, тому що вони були найбільш активними, а інші програли тому, що мали не лише недостатньо ресурсів, а й були пасивними.

"Ті, хто відповідав за вибори, повинні зробити серйозні висновки, бо по деяких округах не було навіть інтриги, хто виграє. Ці вибори відрізнялися достатньо серйозними фінансовими витратами. По кожному окрузі було витрачено по декілька мільйонів доларів. Лідерами, на думку експертів, були Степан Івахів, а далі Ігор Палиця", - сказав Петро Верзун.

Учасник руху ЧЕСНО Володимир Павлюк переконаний: "Рух ЧЕСНО дав орієнтир думаючим людям, тобто показав, як оцінювати кандидатів".

Діяльність координаційної ради Волинської регіональної платформи руху ЧЕСНО особливо вирізнялась у всеукраїнському масштабі. Тут був налагоджений ефективний діалог активістів руху з журналістами, громадськими діячами, політиками. Найбільш активно реагували на результати ЧЕСНОметру кандидати-мажоритарники задля формування своєї репутації. Дієвою й насиченою стала інформаційна кампанія: заходи руху висвітлювались у місцевих засобах масової інформації та в партійних виданнях, велась активна дискусія в соціальних мережах.

Унікальність Руху  ЧЕСНО в тому, що  це - перша спроба громадських активістів стати суб’єктом виборчого процесу, адже вони не просто фіксували порушення під час виборів, а, перш за все, прагнули очистити виборчі списки від недоброчесних кандидатів  та спонукати виборців  до свідомого голосування.

Було розпочато діалог з усіма політичними силами на національному та регіональному рівні з тим, аби вони визнали вимоги громадськості  щодо  прозорості власних доходів, особистого голосування та участі у засіданнях парламенту. В результаті, Об’єднана опозиція висунула внутрішні критерії до всіх своїх кандидатів, критерії базувалися не вимогах ЧЕСНО; деякі мажоритарники самі надсилали ЧЕСНО свої дані для перевірки та взяли на озброєння результати аналітиків; партії апелювали до своїх опонентів результатами перевірки ЧЕСНО; партія УДАР очистила свій список від деяких недоброчесних кандидатів напередодні їх висування. Також Об’єднана опозиція зобов’язалася голосувати у наступному парламенті лише особисто.

За рік існування руху ЧЕСНО отримано більше мільйона публікацій у національних, регіональних та поважних міжнародних ЗМІ, в яких говорилося про діяльність руху; регіональні осередки сформовано у 40 обласних та районних центрах країни.

На сайті руху www.chesno.org створено унікальну базу даних, що містить інформацію про діючих депутатів та кандидатів до Парламенту, яких проаналізували на відповідність критеріям ЧЕСНО.

 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]