Ініціатори громадянського руху ЧЕСНО оголосили про завершення кампанії «Фільтруй Раду!» щодо перевірки депутатів VI скликання та кандидатів у народні депутати на відповідність шести критеріям доброчесності й оголосили про новий етап руху ЧЕСНО – кампанію «Фільтруй Владу!».
Таке рішення було ухвалено учасниками останніх загальнонаціональних зборів координаторів руху ЧЕСНО 4 грудня в Києві. «Рух Чесно завершив свою місію в рамках кампанії Фільтруй Раду!, вирішив перезавантажити мережу, аби оновити структуру на національному рівні, ухвалив рішення щодо створення робочої групи, яка напрацює бачення подальшого розвитку та однозначно запланував моніторинг новообраного парламенту», - розповіла про основні результати зібрання ЧЕСНО Світлана Заліщук, одна з ініціаторів руху.
Моніторинг ЧЕСНО показав, що за результатами виборів до Верховної Ради України пройшли 331 «порушників» критеріїв ЧЕСНО:
233 депутати, причетних до корупції;
114 депутатів, які порушили права і свободи виборців (громадян);
185 депутатів, які приховують свої доходи та майно;
30 «депутатів-тушок»;
101 депутат-прогульник, та
156 депутатів-кнопкодавів.
Найбільша кількість кандидатів-порушників пройшла до парламенту від Партії Регіонів (170 кандидатів-порушників критеріїв ЧЕСНО), ВО Батьківщина (69 кандидатів) та КПУ (18 кандидатів). Партія УДАР матиме в новому складі Верховної Ради 12 порушників критеріїв ЧЕСНО, а партія ВО «Свобода» - 17 порушників.
«Основні критерії, яким не відповідають більшість з новообраних депутатів – причетність до корупційних дій та неперсональне голосування. Ці критерії так само залишаться в нашому подальшому моніторингу. Крім іншого, ми будемо перевіряти користування різноманітними пільгами, зловживання владою щодо влаштування на роботу родичів та роботу депутатських приймалень тощо», - пояснює керівник аналітичної команди ЧЕСНО Віктор Таран.
Учасники руху ЧЕСНО вважають, що моніторинг Верховної Ради має перерости в системний контроль за діяльністю уряду, парламенту та інших гілок влади. «До нас вже зараз надходять пропозиції від різних людей займатися «фільтрацією» суддів, прокурорів, чиновників у міських та районних радах», - розповідає Олег Рибачук, один з учасників ЧЕСНО - «Однак основний пріоритет ЧЕСНО – наступні президентські вибори в Україні та найближчі місцеві вибори».
Підсумки кампанії «Фільтруй Раду!»
Наприкінці листопада відбувся міжнародний фінансовий аудит та оцінка доброчесності кампанії «Фільтруй Раду!» руху ЧЕСНО. Ініціатори громадянського руху ЧЕСНО отримали позитивний висновок аудиторів щодо фінансової прозорості та ефективності реалізації кампанії «Фільтруй Раду!». Попередні висновки аудиторів підтвердили цільове використання донорського фінансування, отриманого ініціаторами ЧЕСНО згідно грантових угод, а саму кампанію міжнародні експерти у сфері боротьби з політичною корупцією назвали «успішною та впливовою».
Фінансовий аудит пройшли 7 громадських організацій, котрі залучили понад 800 тисяч доларів для реалізації кампанії ЧЕСНО. З них більше 14 тисяч доларів надійшло на благодійний рахунок ЧЕСНО від громадян.
Ініціатором аудиту виступила координаційна рада руху ЧЕСНО, що складається з 12 громадських організацій, більшість з яких отримали фінансування для реалізації проектної діяльності в рамках ЧЕСНО.
Крім того, до успіхів кампанії міжнародні експерти зарахували:
«вдале просуванні власного порядку денного»* (за оцінками ЧЕСНО, загальна сукупна аудиторія, яка щось чула, бачила або читала про ЧЕСНО складає понад 25 млн. українців);
«залучення до кампанії більшої, ніж будь коли раніше, кількості учасників з регіонів» (12 організацій-ініціаторів руху ЧЕСНО, понад 150 громадських організацій, що долучилися до ініціативи, 36 регіональних платформ руху та понад 500 активістів, 6 донорських організацій, що фінансували різні етапи роботи руху);
«автономію учасників руху від будь-якого партійного контролю» та «об’єктивність проведеного аналізу» (загалом, аналітики руху ЧЕСНО перевірили понад 2700 кандидатів та знайшли понад 900 порушників критеріїв ЧЕСНО).
Додаткова інформація:
Консалтингова-аудиторська компанія Компас провела фінансовий аудит цільового використання грошових коштів по проектній діяльності в рамках кампанії ЧЕСНО за період з 01.10.2011. по 31.10.2012., котра була профінансована проектом «Об’єднуємося заради реформ» ( UNITER) , що виконується організацією ПАКТ за підтримки USAID; Шведським агентством з міжнародного розвитку (SIDA), Міжнародним фондом «Відродження», OMIDYAR NETWORK FUND, Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES).
Змістовну оцінку прозорості, політичної незаангажованості та збалансованості аналітичних результатів ЧЕСНО надали експерти Європейського дослідницького центру з питань протидії корупції та державного будівництва (ERCAS), Німеччина, на чолі з професором О
Фінансовий аудит передбачав перевірку:
Громадської організації «Інститут медіа права»
Громадської організації «Центр політичних студій та аналітики»
Громадської організації «Центр ЮА»
Міжнародної громадської організації «Інтерньюз Україна»
Громадської організації «Комітет Виборців України»
Міжнародної благодійної організації «Фонд Східна Європа»
Благодійного фонду«Демократичні ініціативи».
Загальна сума донорської фінансової допомоги, яку отримали організації-ініціатори ЧЕСНО, становить 860,455 доларів США.
Координаційна рада руху ЧЕСНО складається з наступних організацій: Інтерньюз-Україна, Центр UA, Інститут масової інформації, Комітет виборців України, Центр політичних студій та аналітики, Інститут медіа права, Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, Фундація “Суспільність”, Антирейдерський союз України, Всеукраїнська профспілка “Народна солідарність”, ГО “Українська справа”, Холодноярська ініціатива.
*з тексту попередніх звітів аудиторів. Повний текст звітів буде оприлюднено на сайті www.chesno.org протягом наступного тижня.
Поділитись