За результатами першого тижня роботи нового парламенту аналітики руху ЧЕСНО констатували чисельні порушення регламенту роботи Верховної Ради щодо вимоги письмової та електронної реєстрації, а також факти неперсонального голосування і зміни політичної позиції всупереч волевиявленню виборців.
Крім того, приєднуючись до певних парламентських фракцій, депутати-самовисуванці часто віддавали перевагу партіям, які не здобули більшість голосів у їхніх виборчих округах.
ДЕПУТАТИ ЗНОВУ ГОЛОСУЮТЬ НЕПЕРСОНАЛЬНО
Фотокореспонденти ЧЕСНО зафіксували щонайменше 7 випадків порушення принципу персонального голосування, коли 6 народних депутатів голосували замість своїх колег (відповідно, 6 інших нардепів передали свої картки однопартійцям).
Першими «кнопкодавами» стали представники Партії регіонів: народні депутати Юрій Воропаєв та Володимир Малишев, які голосували за своїх колег по фракції Віталія Калюжного та Євгенія Геллєра. Другого дня віддали свої картки: Валентин Ландик, Таріел Васадзе, Євгеній Гєллєр, Денис Омельянович та Володимир Мисик; замість них голосували: Сергій Горохов, Володимир Малишев, Станіслав Мельник, Микола Дмитрук та Віталій Калюжний (http://www.chesno.org/events/651/; http://www.chesno.org/events/652/).
ЩОНАЙМЕНШЕ 2 «ТУШКИ» ЗА 2 ДНІ РОБОТИ ПАРЛАМЕНТУ
Перший тиждень роботи парламенту розпочався з появи 2 «тушок» - Олександра Табалова (обраний за багатомандатним виборчим округом від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» за № 49) та Андрія Табалова (обраний у одномандатному виборчому окрузі № 99 за підтримки Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина»). Ці люди, попри зобов’язання перед партією відмовилися вступити до фракції «Батьківщина» та лишилися позафракційними. Показово, що у своїй передвиборчій програмі, оприлюдненій на сайті ЦВК, Андрій Табалов першим пунктом своїх зобов’язань перед виборцями вказав «вступити до фракції Об’єднаної опозиції «Батьківщина» у Верховній Раді VII скликання та не виходити з неї протягом дії мандату, наданого мені виборцем».
ЗАКОН ПРО РЕГЛАМЕНТ НЕ ЕФЕКТИВНИЙ В КОНТЕКСТІ РЕЄСТРАЦІЇ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ
Згідно Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» (ст.26, ч.1):
«Перед відкриттям кожного пленарного засідання проводиться реєстрація народних депутатів особисто на підставі пред'явлення посвідчення народного депутата та підтвердження своєї присутності власноручним підписом. У залі засідань Верховної Ради народний
депутат реєструється за допомогою електронної системи в такий спосіб, що унеможливлює здійснення реєстрації замість народного депутата іншою особою».
Дані обов’язкової письмової та електронної реєстрації депутатів за 12 та 13 грудня свідчать, що відповідна законодавча вимога не працює з перших днів роботи нового парламенту. 12 грудня за повної явки згідно даних письмової реєстрації на ранковому пленарному засіданні 12 народних депутатів з невідомих причин не зареєструвалися за допомогою електронної системи: 3 нардепів – з фракції Партії регіонів, 3 — з фракції «Батьківщини», 1 депутат — з фракції УДАР та 5 позафракційних депутатів.
Дані письмової реєстрації свідчать, що перед вечірнім засіданням 12 грудня, яке було продовжено і наступного дня, 64 народні депутати або не були присутні в залі, або безвідповідально поставилися до приписаної законом процедури. Зокрема, ввечері не зареєструвалися письмово: 38 депутатів від Партії регіонів, 14 – від «Батьківщини», 5 – від КПУ, 3 – з УДАРу та 4 – позафракційні депутати. При цьому, 61 народний депутат з невідомих причин не зареєструвався електронно: 34 депутати з фракції Партії регіонів, 19 депутатів з фракції ВО «Батьківщина», 3 – з фракції партії УДАР, 1 – з фракції Компартії та 4 позафракційні депутати.
ПОЛОВИНА ДЕПУТАТІВ-САМОВИСУВАНЦІВ ТА ПРЕДСТАВНИКІВ ДРІБНИХ ПАРТІЙ ПРИЄДНАЛАСЯ ДО ФРАКЦІЇ ПАРТІЇ РЕГІОНІВ
До фракції Партії регіонів приєдналися 25 депутатів з 50 народних обранців, які пройшли до Верховної Ради як самовисуванці або були висунуті дрібними партіями (див.таблицю). Цікаво, що лише в 7 округах, в яких балотувалися перелічені депутати, Партія регіонів перемогла на виборах. В інших 18 за список правлячої партії проголосували не більше 22% виборців.
Варто зазначити, що сайт партії «Єдиний центр» повідомляв (http://edc.org.ua/ua/news/24015_Povidomlennya), що обраний від цієї партії народний депутат Павло Балога 13 грудня подав заяву про вихід зі складу фракції Партії регіонів, будучи її членом лише один день. Проте на даний момент на сторінці депутата на сайті Верховної Ради як і раніше, зазначено, що він є членом фракції ПР (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/site2/p_deputat?d_id=15757).
Ще троє народних депутатів-самовисуванців приєдналися до фракцій інших політичних гравців. Самовисуванка Оксана Калетник, яка стала народним депутатом від 16 виборчого округу у Вінницькій області, приєдналася до фракції Комуністичної партії України. На цьому окрузі результат виборів показав лише 11%-ву підтримку КПУ, найбільше симпатій отримала «Батьківщина» - 43,25%. Самовисуванці Ярослав Дубневич, обраний від 120 виборчого округу, та Федір Негой від 186 округу - приєдналися до фракції Партії УДАР. При цьому найбільше голосів у 120 окрузі набрала партія ВО «Батьківщина», а в 186 – Комуністична Партія України.
Натомість статусу позафракційних набули Олександр та Андрій Табалови, обрані від партії ВО «Батьківщина».
З тих 24 депутатів, що на разі є позафракційними, у найбільш принциповому за перші 2 дні голосуванні за кандидатуру прем’єр-міністра синхронно з фракцією влади голосували такі депутати (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/radan_gs09/ns_golos?g_id=82):
Ігор Єремеєв, округ №23 у Волинська обл.
Сергій Лабазюк, округ №188 у Хмельницькій обл.
Сергій Мартиняк, округ №20 у Волинській обл.
Ігор Палиця, округ №22 у Волинській обл.
Віктор Тимошенко, округ №198 у Черкаській обл.
Степан Івахів з Волині. округ №21 у Волинській обл.
Валерій Мошенський з Луганщини, округ №108 у Луганській обл.
Ігор Рибаков, округ 207 у Чернігівській обл.
Володимир Литвин, округ №65 у Житомирській обл.
Анжеліка Лабунська, округ №63 у Житомирській обл.
Віталій Чудновський, округ №90 у Київській обл.
Лев Миримський, округ №2 у АРК.
«Проти» кандидатури Миколи Азарова проголосували народні депутати Юрій Дерев’янко (виборчий округ № 87, Івано-Франківська область) Олесь Доній (округ № 88, Івано-Франківська область) та Олег Ляшко (виборчий округ № 208, Чернігівська область).
З невідомих причин у голосуванні не взяли участь такі народні депутати:
Віктор Балога, округ № 69, Закарпатська область.
Олександр Домбровський, округ № 11, Вінницька область.
Костянтин Жеваго, округ № 150, Полтавська область.
Григорій Заболотний, округ № 17, Вінницька область.
Сергій Міщенко, округ № 98, Київська область.
Василь Петьовка, округ № 72, Закарпатська область.
Петро Порошенко, округ № 12, Вінницька область.
Андрій Табалов, округ № 99, Кіровоградська область.
Олександр Табалов, обраний за списком ВО «Батьківщина», № 49.
Додатково:
12 грудня рух ЧЕСНО розпочав моніторинг перших днів роботи нового парламенту. Аналітики руху дослідять хто з народних обранців буде голосувати неперсонально та прогулюватиме пленарні засідання та роботу комітетів, а також чи з’являться у парламенті нові «тушки».
Детальну методологію дослідження парламенту 7 скликання буде оприлюднено на початку 2013 року. Результати дослідження новообраних народних депутатів на відповідність усім 6 критеріям доброчесності будуть згодом представлені на офіційному сайті Руху.
Поділитись