Новий парламент - старі проблеми. ОНОВЛЕНО

Фото: Новий парламент - старі проблеми. ОНОВЛЕНО

За результатами першої сесії Верховної Ради VII скликання можна зробити висновок, що суттєвого прогресу у вирішенні системних проблем українського парламентаризму не спостерігається.

Так, 10 та 11 січня зафіксовано масові факти неперсонального голосування під час зміни керівництва НБУ з боку представників фракції Партії регіонів. У новому парламенті вже навіть склалися усталені "тандеми" кнопкодавів, що неодноразово порушували Конституцію під час першої сесії. Також, дані письмової реєстрації свідчать, що 82 з 445 народних депутатів були відсутні з невідомих причин принаймні на 2 з 6 засідань нового парламенту. При цьому доля прогульників (депутатів, які з невідомих причин не зареєструвалися письмово принаймні на третині засідань) у провладній та найбільшій опозиційній фракціях майже однакова: 22% депутатів зі складу фракції Партії регіонів, та 23% депутатів зі складу фракції ВО "Батьківщина".

 

Як парламентарі за зміну керівництва НБУ голосувалиПротягом двох перших засідань 2013 року Верховна Рада України знову зіткнулася з викликом персонального голосування, як того вимагає Конституція України. Зокрема, складнощі з дотриманням вимог Конституції виникли під час голосування за зміну керівництва Нацбанку, за звільнення голови якого, Сергія Арбузова, відразу декілька членів фракції Партії регіонів голосували замість відсутніх колег.

Так, 10 січня журналісти зафіксували наступні факти неперсонального голосування, всі з яких на рахунку "регіоналів":

 

  • Володимир Наконечний голосував замість Олега Царьова, а як можна помітити на цьому відео пан Наконечний голосував і замість Юрія Гержова (письмово зареєстрований),

     

  • Андрій Пінчук - замість Інни Богословської,

  • Микола Левченко - замість Сергія Кия,

  • Сергій Кальцев - замість Віталія Барвіненка,

  • Вілен Шатворян - замість Володимира Продивуса.

 

Також відео кореспондента ЧЕСНО свідчить, що 10 січня мали місце такі факти неперсонального голосування:

  • Нуруліслам Аркаллаєв голосував замість Анатолія Коржева (письмово зареєстрований),

  • Артур Мартовицький - замість Михайла Ланьо (письмово зареєстрований),

  • Олександр Зац - замість Валентини Лютікової (письмово зареєстрована).

Як заявив в інтерв’ю Нестор Шуфрич, подібна «гра на піаніно» - це звична депутатська практика ще з першого скликання. Сам же Нестор Іванович, як можна говорити на підставі схеми розсадки депутатів, голосував замість «регіонала» Олександра Онищенка.

11 січня члени фракції Партії регіонів, за повідомленням ЗМІ, продовжили порушувати Конституцію. Так, «регіонал» Юрій Воропаєв проголосував за себе і ще замість двох його сусідів; Леонід Байсаров голосував замість Антона Пригодського; Володимир Мальцев - замість Сергія Кия, а Артем Семенюк замість одного зі своїх сусідів.

 

Кореспондент ЧЕСНО у парламенті зафіксував також наступних порушників вимоги персонального голосування:

  • Микола Дмитрук голосував за Володимира Мисика,

  • Станіслав Мельник – замість Дениса Омельяновича,

  • Юрій Боярський – замість Юрія Поляченка,

  • Микола Жук – замість Олексія Лелюка,

  • Олексій Кунченко – замість Сергія Дунаєва;

  • Іван Ступак голосував замість іншого депутата, місце якого на сайті ВРУ є не зайнятим,

  • за Анатолія Коржева голосував невідомий, схожий на Михайла Мироненка,

  • Володимир Мальцев голосував замість Миколи Левченка,

  • замість Юрія Черткова і Артема Щербаня голосують невідомі «регіонали»,

  • Сергій Глазунов голосував замість Павла Лебедєва,

  • замість Олени Бондаренко та Нуруліслама Аркаллаєва голосували невідомі,

  • замість Дмитра Добкіна і Віктора Тихонова голосував Володимир Медяник (вид зі спини),

  • Сергій Горохов голосував замість Таріеля Васадзе.

Таким чином, в новому парламенті вже склались пари порушників принципу особистого голосування, які можуть претендувати на статус традиційних: вони порушували Конституцію як в минулому році, так і при голосуванні за зміну керівництва Нацбанку. Серед таких «тандемів», зокрема, Станіслав Мельник, який натискає кнопку замість Дениса Омельяновича; Микола Дмитрук, який голосує замість Володимира Мисика та Сергій Горохов, який голосує замість Таріела Васадзе.

Крім того, депутат від «Батьківщини» Андрій Пишний опублікував фото, на якому видно, що «регіонал» Володимир Наконечний сидить на місці Сергія Клюєва у той час, як останнього не було в Раді. Картки Наконечного та Клюєва проголосували за призначення Ігоря Соркіна головою НБУ.

Раніше Андрій Пишний повідомляв, що у парламенті начебто не було регіоналів Кальцева, Бандурова, Дудки і Єгорова. Натомість, картки вказаних депутатів принаймні одного разу голосували за зміну голови НБУ.

Локальний успіх у боротьбі за персональне голосування 10 січня був пов'язаний, скоріше за все, з внутрішніми суперечками у Партії регіонів. Адже наступного дня, порушуючи принцип особистого голосування, владі, все ж таки, вдалося прийняти необхідні їй рішення, і неконституційний спосіб їх прийняття не зупинив народних обранців.

На користь цього говорять і дані письмової реєстрації. За призначення головою Національного банку України Ігоря Соркіна 11 січня проголосував 231 народний депутат. Згідно з даними письмової реєстрації, серед тих, хто підтримав цю кандидатуру, 23 народні депутати були відсутні на засіданні з невідомих причин, а саме:

 

  1. Нуруліслам Аркаллаєв

  2. Інна Богословська

  3. Віталій Борт

  4. Андрій Веревський

  5. Олександр Анатолійович Волков

  6. Анатолій Денисенко

  7. Олександр Дудка

  8. Володимир Зубик

  9. Юрій Іванющенко

  10. Володимир Кацуба

  11. Леонід Клімов

  12. Олексій Лелюк

  13. Володимир Мисик

  14. Олександр Онищенко

  15. Володимир Сальдо

  16. Андрій Селіваров

  17. Віктор Тихонов

  18. Віталій Хомутиннік

  19. Олег Царьов

  20. Ігор Циркін

  21. Юрій Чертков

  22. Олег Шаблатович

  23. Артем Щербань

Всі ці народні депутати входять до фракції Партії регіонів. Ймовірно, оголошеної напередодні мобілізації нардепів не вистачило, аби забезпечити партії влади потрібний результат голосування.

 

В Партії регіонів та у ВО "Батьківщина" приблизно однакова частина прогульників

Аналіз даних письмової реєстрації депутатів свідчить, що в основній опозиційній фракції не більше працьовитості, ніж у фракції Партії регіонів.

За 1 сесію Верховної Ради VII скликання відбулося загалом 6 пленарних засідань. Дані письмової реєстрації свідчать, що 82 з 445 народних депутатів були відсутні з невідомих причин принаймні на 2 засіданнях парламенту. 47 прогульників входять до складу фракції Партії регіонів, що становить 22% від її складу. 23 прогульники є членами фракції ВО «Батьківщина», і їхня частка від загальної кількості нардепів у фракції становить 23%.

Антирейтинг прогульників очолюють народні депутати Юрій Іванющенко з фракції Партії регіонів та Леонід Ємець з фракції ВО «Батьківщина», які письмово не зареєструвалися на 5 з 6 засіданнь. Щоправда, на 5 з 6 засідань не пройшов процедури письмової реєстрації також регіонал Сергій Тігіпко, проте його виступи зафіксовані у стенограмах пленарних засідань 18 грудня та 11 січня, на яких він, згідно з даними письмової реєстрації, був відсутній з невідомих причин.

Проте найбільший відсоток прогульників зафіксовано серед позафракційних нардепів: 9 з 27 позафракційних депутатів прогуляли принаймні третину засідань Верховної Ради.

У решти фракцій частка прогульників набагато менша: в УДАРі третину засідань прогуляли лише 2 депутати з 42 (5%), в КПУ – 1 народний депутат з 32 (3%), а у ВО «Свобода» не було депутатів, що не були присутні з невідомих причин на 2 засіданнях.

 

Додатково:

12 грудня рух ЧЕСНО розпочав моніторинг перших днів роботи нового парламенту.

Аналітики руху дослідять хто з народних обранців буде голосувати неперсонально та прогулюватиме пленарні засідання та роботу комітетів, а також чи з’являться у парламенті нові «тушки». Результати аналізу першого та другого тижнів роботи парламенту, а також призначення голів комітетів представлені на сайті Руху.

Детальну методологію дослідження парламенту 7 скликання буде оприлюднено на початку 2013 року.

Результати дослідження новообраних народних депутатів на відповідність усім 6 критеріям доброчесності будуть згодом представлені на офіційному сайті Руху.

 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]