Рух ЧЕСНО провів громадсько-політичну дискусію з депутатами, які балотувалися по Івано-Франківській області, та підсумував перші 100 днів їхньої роботи у Верховній Раді. Учасники руху позитивно оцінили першу спробу депутатів відзвітувати перед виборцями за критеріями ЧЕСНО – більшість із них у відповідь на звернення активістів надали змістовну та детальну інформацію.
Нагадаємо, протягом грудня-березня учасники руху ЧЕСНО здійснили перевірку прозорості, підзвітності та доступності 445 депутатів для виборців. Зі зверненням надати біографії, ПІБ помічників та адреси приймалень ЧЕСНО звернувся персонально до кожного парламентаря, а також – лідерів фракцій та Апарату Верховної Ради. Додатково учасники руху просили кожного народного обранця розповісти про витрачання 17 000 грн. бюджетних коштів, які щомісяця виділяються кожному депутату для роботи. У своєму дослідженні аналітики ЧЕСНО використали інформацію, отриману з відповідей депутатів, а також – з відкритих офіційних джерел.
Результати перевірки вперше в історії українського парламентаризму були оприлюднені під час суспільно-політичного Форуму 21 березня у Києві, куди завітали представники усіх політичних сил, представлених в парламенті, окрім депутатів фракції «Свобода».
Висновки ЧЕСНО
Перша хвиля звернень Руху ЧЕСНО до народних депутатів показала неготовність останніх бути прозорими перед суспільством. Тільки 138 народних депутатів відповіли на звернення, надавши бодай часткову інформацію або повідомивши про відмову. Найбільше відповідей надійшло від фракція партії «УДАР» (100%, 42 відповіді), друге місце – ВО «Батьківщина» - 53 відповіді, 13 «свободівців» відповіли відмовою у співпраці на звернення ЧЕСНО, 9 позафракційних парламентарів також надіслали відповідь руху. Показово, що ЧЕСНО отримав лише 20 відповідей від представників найбільшої парламентської фракції – Партії Регіонів, і лише одну відповідь від члена фракції Компартії. Станом на 28 березня рух ЧЕСНО не отримав жодної відповіді від лідерів парламентських фракцій, за винятком даних про Віталія Кличка у колективній відповіді партії «УДАР».
Варто зазначити, що за даними соціологічного опитування*, половина населення України - 51% - досі не знає, хто є депутатом на їхньому окрузі, а 80,5% виборців не знають, як можна зв’язатися зі своїм депутатом. У той же час абсолютна більшість населення – майже 90% – певні, що депутат має бути доступним для виборців через оприлюднення всіх адрес приймалень, телефонів помічників та робочих контактів, аби виборці мали постійний доступ до нього. Понад 80% населення переконані, що депутат повинен публічно щомісяця звітувати перед виборцями про свою роботу та використання коштів, які виділяються йому на депутатську діяльність. Причому у цьому солідарні виборці всіх партій, що пройшли до Верховної Ради.
Прозорість мажоритарників Івано-Франківська: біографії, помічники, приймальні
5 з 7 депутатів, що були обрані у одномандатних округах Івано-Франківщини, відповіли на звернення ЧЕСНО та опублікували повну або часткову інформацію про себе. Це – представники ВО «Батьківщина» Ольга Сікора, Анатолій Дирів та Василь Гладій, а також позафракційні депутати Юрій Дерев’янко та Олександр Доній. Проігнорували звернення ЧЕСНО «свободівець» Олександр Сич та Володимир Купчак з «Батьківщини». Нагадаємо, законодавство України зобов’язує народного депутата надавати відповіді на звернення громадян протягом 30 днів. Усі відповіді депутатів будуть оприлюднені на сайті www.chesno.org
Біографії
Усі 5 депутатів-мажоритарників Івано-Франківщини, які відповіли на звернення ЧЕСНО, надали для вивчення свої біографії. Інформація про ще одного депутата – Олександра Сича – містить на сайті ВО «Свобода». Біографію Володимира Купчака з «Батьківщини» в Інтернеті не виявлено. Загалом, лише 110 депутати надали руху ЧЕСНО власну біографію, а в офіційних онлайн-джерелах можна знайти біографії 181 парламентаря.
Громадські приймальні
На Івано-Франківщині відкрито щонайменше 26 приймалень народних депутатів, в тому числі, Юрій Дерев’янко має 11 приймалень, Василь Гладій та Ольга Сікора – мають по 3, а Олександр Доній – 2 приймальні. Цікаво, що народні депутати України Олег Ляшко та Володимир Ар’єв, що були обрані у мажоритарних округах інших регіонів, також відкрили по 1 приймальні на Івано-Франківщині.
Зауважимо, що за даними соціологів, 80.5% населення не знають, як можна зв’язатися зі своїм депутатом. На Галичині знають, як зв’язатися зі своїм депутатом менше 16% опитаних громадян. В той же час 87% населення вважають, що депутат повинен вести прийом громадян особисто.
Загалом ЧЕСНО відома інформація про 406 громадських приймалень, однак на вимогу руху цю інформацію надали лише 60 депутатів. Інформацію про громадські приймальні ще 108 нардепів можна знайти в Інтернет. Найбільше з них відкрито у столичному регіоні (79), найменше – на Миколаївщині (3).
Помічники-консультанти
5 з 7 депутатів-мажоритарників Івано-Франківщини надали ЧЕСНО повні списки своїх помічників. Загалом ці 5 депутатів працевлаштували 68 помічників. Найбільше їх виявилося у Олександра Донія (24 людини), найменше – у Юрія Дерев’янко (1). Про помічників О.Сича та В.Купчака ЧЕСНО нічого не відомо.
В цілому інформацію про помічників у повному чи частковому вигляді надали 112 народних обранця: лише 68 з них надали повні списки, 44 парламентаря надали неповні списки, здебільшого пояснюючи це захистом персональних даних помічників. Загалом 26 нардепів відмовилися оприлюднити прізвища своїх офіційних помічників-консультантів або не надали списки без жодних пояснень.
Кошти на здійснення депутатської діяльності
Лише 29 депутатів відповіли на питання ЧЕСНО про витрачання 17 000 грн. та надали постатейний опис використання цих коштів за грудень 2012 - січень 2013 року. В їх числі - 3 з 7 депутатів-мажоритарників Івано-Франківщини - Олександр Доній, Юрій Дерев’янко та Василь Гладій. Загалом протягом грудня-січня вони витратили 81 118 грн. на здійснення своєї діяльності. Більшість цих коштів пішла на утримання громадських приймалень та матеріальну допомогу виборцям. Так, О.Доній вказав суму понад 27 00 грн., більшість з яких він направив на благодійність та матеріальну допомогу громадянам. В.Гладій за цей же час витратив 25 000 грн.: переважно на утримання приймальні (12 500 грн.) та благодійництво – 9000 грн. Ю.Дерев’янко у своїй відповіді вказав, що витратив понад 28 000 грн., з яких більшість – також за статтею «благодійництво» (понад 21 000 грн.).
Показово, що станом на 27 березня рух ЧЕСНО не отримав жодної відповіді від лідерів парламентських фракцій щодо витрачання ними коштів, за винятком даних про Віталія Кличка у колективній відповіді партії «УДАР».
В той же час такого звіту від депутата потребують 82% громадян, причому у цьому солідарні виборці всіх партій, що пройшли до Верховної Ради, а також в усіх регіонах.
Саме тому рух ЧЕСНО запропонував мажоритарним депутатам Івано-Франківщини підтримати у парламенті ініціативу законодавчо закріпити вимогу системного звітування депутата перед виборцями, що передбачає: публікацію достовірної автобіографії у відкритих джерелах, своєчасне оприлюднення майнові декларації, інформування громадян про роботу громадської приймальні, відкриття списків помічників-консультантів та складання щомісячного публічного постатейного звіту за витрачені бюджетні кошти.
Також Рух ЧЕСНО проаналізував існуючі пільги народних депутатів України та запропонував скасувати 18 з 40, що містяться у
Законі Україні «Про статус народного депутата України». Зокрема, рух ЧЕСНО запропонував скасувати 12 пільг чинних депутатів та 6 привілеїв, якими можуть користуватися усі депутати парламенту попередніх 6 скликань.
* Загальнонаціональне опитування провели Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва разом із Київським міжнародним інститутом соціології з 5 по 13 березня 2013 року. Польовий етап тривав з 6 по 12 березня 2013 року.
Поділитись