У Верховній Раді зареєстрований проект системних змін до закон про вибори президента.
Автором проекту є депутат від Батьківщини Руслан Князевич, пише Комерсант-Україна.
Законопроектом пропонується заборонити висування кандидатів від блоків партій і прибрати з бюлетеня пункт "проти всіх".
Вводиться пряма заборона на визнання недійсними результатів голосування в рамках округу. У той же час ЦВК може визнати такими, що не відбулися, вибори в цілому, тоді мають проводитись повторні вибори.
Пропонується змінити норму про заборону екс-президенту, що займав цей пост два строки підряд, балотуватися втретє. Чинний закон це категорично забороняє.
Також пропонується зняти заборону на участь у виборах громадян з непогашеною судимістю, що відкриє можливість для участі в гонці екс-прем'єра Юлії Тимошенко.
Князевич пропонує зниження кворуму в дільничних комісіях із двох третин до половини членів: висока планка кворуму давала можливість впливовим політичним силам блокувати засідання комісії.
Пропонується також низка механізмів боротьби з подачею кандидатами фіктивних списків членів виборчкомів за своїєю квотою.
Автор пропонує знизити до мінімуму контроль ЦВК за процесом висування партіями кандидатів у президенти, а окружкомів — за ходом виборчої кампанії.
Згідно із проектом, різко знижується кількість підстав для відмови в реєстрації кандидата. Причиною для цього не може бути наявність у програмі кандидата "положень, спрямованих на ліквідацію незалежності, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету й територіальної цілісності держави".
Законопроект пропонує дозволити громадським організаціям спостерігати за виборами. У нинішньому законі така можливість не передбачена.
Депутат пропонує скасувати діючу заборону на публікацію соцопитувань в останні два тижні перед виборами, а також екзіт-полів — до закриття виборчих дільниць. Подібні норми діють у більшості європейських країн.
Депутат запропонував законодавчо заборонити "масові акції — збори, мітинги, походи, демонстрації й пікети від імені кандидатів у президенти й партій, від яких зареєстровані кандидати" з опівночі п'ятниці, що передує дню виборів, і до закінчення виборчого процесу.
Автор не врахував, що цей період закінчується лише після оголошення ЦВК імені переможця. Таким чином, запропонована паном Князевичем норма ставить поза законом традиційні мітинги з метою "захисту результатів виборів".
Поділитись