Хто боїться прозорості політичних фінансів?

20 травня Верховна Рада двічі безуспішно намагалася включити до порядку денного законопроект №4846, який зобов'язав би політиків публікувати фінансові звіти про виборчі кампанії до дня голосування.

Згідно з даними на офіційному сайті Верховної Ради України, фракція Партії регіонів, що досі є найбільшою у парламенті, за два голосування дали лише 3 голоси.Під час першого голосування за включення законопроекту проголосували картки Таїсії Повалій та Сергія Гриневецького, вдруге лише картка Юрія Самойленка.

Майже у повному складі рішення не підтримали депутатські групи «Економічний розвиток», з якого лише четверо депутатів проголосували «За» під час двох спроб, та «Суверенна незалежна Україна», яка під час обох голосувань не дала жодного голосу.

35 членів фракції ВО «Батьківщина» не проголосували за законопроект або були відсутніми під час голосування. При цьому, 17 депутатів з цих 35 проголосували вперше, проте змінили свою думку за декілька хвилин, або просто дуже "поспішали на перерву". З тих, хто не проголосував двічі, були депутати-сумісники Валерій Лунченко, Юрій Одарченко та Володимир Шульга.

Також внесення законопроекту до порядку денного не підтримало 12 «ударівців». Троє з них голосували під час першого спробую ухвалити відповідне рішення, а 9, зокрема лідер фракції та один з офіційних авторів законопроекту Віталій Кличко, не підтримали рішення під час обох голосувань.  При цьому, дані сайту ВРУ свідчать, що картка Віталія Кличко голосувала під час інших рішень на сьогоднішньому засіданні.

На другому голосуванні не проголосували або були відсутніми 8 «свободівців» з 35. Лідер фракції та кандидат у президенти Олег Тягнибок, який є одним з ініціаторів законопроекту та обіцяв цілковиту фракційну підтримку, проголосував лише під час першої спроби внести законопроект у порядок денний. Натомість голова ОДА Ірина Сех була відсутня під час обох голосувань, що є додатковим аргументом (окрім прямої вимоги закону) проти суміщення народними депутатами посад.

Фракція КПУ традиційно не дала за підтриманий громадськістю антикорупційну ініціативу жодного голосу.

Позафракційні кандидати у президенти Анатолій Гриценко, Олег Ляшко та Петро Порошенко не проголосували за законопроект, хоча, згідно з даними системи "Рада", були присутні на сьогоднішньому засіданні. Анатолій Гриценко та Петро Порошенко також є офіційними ініціаторами законопроекту. Сергія Тігіпка, який обіцяв внести правки у законопроект до його розгляду у другому читанні, взагалі не було сьогодні у Раді.

 А от як народні депутати коментували законопроект ще до голосування.

Нагадаємо, в рамках кампанії «Чесний кандидат» учасники Руху ЧЕСНО та експерти IFES-Україна розробили Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості фінансування політичних партій в Україні та передвиборної агітації (№4846, поданий народними депутатами – П.Порошенком, О.Тягнибоком, А.Гриценком, С.Соболєвим, Ю.Стецем, А.Шевченком та В.Кличком).

П’ятеро з двадцяти одного зареєстрованого кандидата на пост Президента України – Богомолець, Гриценко, Порошенко, Тігіпко та Тимошенко – на вимогу громадськості частково розкрили інформацію про фінансування своєї передвиборчої кампанії.

Кампанія «Чесний кандидат» реалізується коаліцією учасників Руху ЧЕСНО – громадськими організаціями Інститут Медіа Права, Інститут Масової Інформації, Центр UA, Фонд «Демократичні ініціативи» ім.Ілька Кучеріва - у партнерстві з IFES-Україна.

ЧЕСНО


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]