5 червня 2014 року відбувся брифінг Громадської ініціативи «Реанімаційний Пакет Реформ» та народного депутата України Андрія Шевченка на тему: «Дострокові вибори до парламенту та забезпечення прозорості фінансування політики».
Питання, які порушили експерти - Світлана Заліщук, Олександр Черненко та Денис Ковриженко - стосувались перш за все необхідності проведення позачергових виборів до Верховної Ради за системою відкритих регіональних списків, забезпечення фінансової прозорості виборів та невідкладного впровадження реформи фінансування партій і виборчих кампаній.
Українська політична система потребує системних змін, і перевибори парламенту постають пріоритетом номер один для громадськості. Парламент у його нинішньому складі є нерепрезентативним, до нього вже декілька місяців поспіль не з’являються десятки депутатів, блокуються суспільно важливі законопроекти та рішення, він не має ані суспільної довіри, ані політичної легітимності.
Олександр Черненко, генеральний директор Комітету виборців України: «Сьогодні, як ніколи, в суспільстві є запит на повне перезавантаження влади в Україні, в першу чергу шляхом проведення позачергових парламентських виборів. Діючий парламент повністю дискредитований і є гальмом позитивних зрушень в країні. Однак самі по собі вибори мало що змінять – потребує зміни насамперед виборча система, за якою обиратиметься законодавчий орган. Тому наступні вибори повинні проводитись за системою відкритих регіональних списків».
У зв’язку з цим вкрай необхідно, щоб позачергові парламентські вибори були призначені наприкінці червня – початку липня цього року. Без них на впровадження широкого кола реформ годі й сподіватись. При цьому новий депутатський корпус повинен бути обраний за принципово новим Законом «Про вибори народних депутатів України», який дозволить закласти нову парадигму відносин суспільства та держави.
Одним із перших кроків у напрямку подолання корупції в політиці має стати реформа партійних і виборчих фінансів, яку повинен розпочати парламент поточного скликання.
Денис Ковриженко, радник з правових питань IFES-Україна: «Українське законодавство щодо фінансування політики загалом і партій – зокрема, потребує глибинних змін, оскільки воно є найбільш відсталим у Європі і створює поживний ґрунт для політичної корупції. Це законодавство потребує системних і кардинальних змін, які приведуть його у відповідність до міжнародних стандартів».
Світлана Заліщук, виконавчий директор «Центр UA»: «Інформацію про те, скільки Янукович витратив коштів на свою президентську кампанію у 2010 році, можна знайти лише з журналістським посвідченням в архіві, заплативши 40 грн. за один документ. Така практика має піти в небуття. Прозорість виборчих фондів дорівнює зменшенню корупції в політиці. Для громадськості це один з пріоритетів – на законодавчому рівні відкрити для виборців інформацію, хто й скільки платить за кандидатів у президенти й депутати».
Поділитись