З депутатів Дніпропетровської міської ради 22% - злісні прогульники.
У рік місцевих виборів у рамках кампанії “Чесна весна - відповідальна осінь” Громадський рух ЧЕСНО проводить моніторинг роботи місцевих рад. За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань сесій чи постійної комісії протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад").
Громадський рух ЧЕСНО навесні цього року направив до міських та обласних рад України запит про отримання інформації щодо відвідуваності депутатами рад сесійних засідань та засідань постійних депутатських комісій з метою виявлення депутатів, які не були ефективними з початку каденції до 1 березня 2015 року через надмірну кількість пропусків засідань.
Кожен депутат розуміє: прогули або невиковання обов`язків можуть безпосередньо вплинути на дальшу політичну кар’єру і результати осінніх місцевих виборів.
Адже напередодні місцевих виборів громадянам дуже важливо знати, як їхні депутати відвідували раду протягом кожного року каденції, щоб розуміти, чи буде депутат ефективним в наступному скликанні.
Ось ті місцеві обранці, що пропустили понад 50% засідань Дніпропетровської міської ради (клікніть на графіку, щоб збільшити).
Виявилося, що троє кандидатів на відкликання в Дніпропетровській міськраді пропустили в один або кілька повних років каденції 100% засідань.
Депутат-мажоритарник по Червоногвардійському району Сергій Карпенко, обраний до ради від Партії регіонів, пропустив у 2014 році 100% засідань міської ради і став кандидатом на відкликання.
Депутат-списочник, обраний до міської ради від Партії регіонів, що нині перебуває в Опозиційному блоці Ярослав Гивель послідовно ставав кандидатом на відкликання, пропустивши понад 50% сесійних засідань у 2011, у 2012 і в 2014, а в 2013 році взагалі жодного разу не прийшов на засідання.
Сьогодні ця людина знову балотується до міської ради уже від "Опозиційного блоку".
Інший депутат-списочник Дмитро Щербатов, який обирався від "Сильної України" і опинився в "Нашому краї", узагалі двічі поспіль став стовідсотковим кандидатом на відкликання, жодного разу не прийшовши на сесійні засідання в 2012-му і 2013-му роках. Тим не менше, він знову рухається на вибори до міськради в партійному списку.
Депутат-мажоритарник з Жовтневого району, обраний від Партії регіонів, Микола Поляков - ректор ДНУ - протягом 2013 року був присутній усього на трьох засіданнях ради, а в 2014-му пропустив більше половини засідань ради. Також він не відвідував належним чином засідання комісії з питань освіти культури, молоді та спорту, пропустивши в 2011 році абсолютну більшість засідань (22 з 25-ти), з’явившись у 2012 році лише на одне засідання і жодного разу не з’явившись на жодне засідання в 2013-му і 2014-му роках. Депутат скаржиться на стан здоров’я, але складати свій мандат не думав:
“Я пропускав, це пов’язано з хворобою моєю. Я оперувався тричі. Але бажання скласти мандат у мене не виникало. Бо я коли був, то намагався як можна більше все зробити разом з виборцями побільше”, - переконує депутат і запевняє, що в новий склад ради він не висунув своєї кандидатури, але не виключає, що висуне на наступних виборах:
“Ні, я не буду балотуватися через здоров’я. Але може буду в наступний раз, тому що стан здоров”я такий, що треба приділити йому увагу”.
Інша депутатка-мажоритарниця, обрана від Партії регіонів у Червоногвардійському районі, - Надія Тоцька, яка стала кандидатом на відкликання за результатами пропусків засідань міськради в 2012 році в телефонній розмові пояснила журналісту ЧЕСНО, що хворіла і пообіцяла надати довідки на підтвердження, але станом на момент публікації так і не надала.
На відміну від Миколи Полякова, який не збирався складати мандат за станом здоров’я, інший депутат - списочник від “України майбутнього” Максим Зуєв, за власною заявою склав мандат, посилаючись на необхідність лікуватися за кордоном, і поступився місцем в раді своєму колезі Сергію Демченку.
Списочник від “України майбутнього” Сергій Демченко не став кандидатом на відкликання, але опинився в списку ТОП-5 найбільших прогульників засідань міськради.
Депутат-списочник, обраний від Сильної України, Борис Васильєв, який опинився на третьому місці і став тричі поспіль кандидатом на відкликання (у 2012, 2013, 2014 роках), категорично відмовився відповідати на запитання про свої пропуски журналісту Громадського руху ЧЕСНО:
“Почему я должен вам отчитываться. Я перед народом готов отчитаться. Вы же не представитель народа, вы – представитель общественной организации. Я тоже могу организовать общественную организацию. Зарегистрировать в количестве трех человек. И что, три человека будут контролировать тех, кого выбрали тысячи?.. Я не буду отвечать вам на вопросы”, - відмовився відповідати депутат.
Депутат-мажоритарник від Партії регіонів у Самарському районі, Василь Клоченко, який став кандидатом на відкликання, пропустивши в 2014 році 11 засідань міської ради з 14-ти, за словами співробітниці апарату міськради пані Тетяни Куріленко, “давно перебуває в Донецьку”, тобто на території непідконтрольній українській владі.
Депутат-мажоритарник від Амур-Нижньодніпровського округу Станіслав Кушнір, обраний від Сильної України, та який врешті опинився у фракції Партії регіонів, став кандидатом на відкликання за результатами пропусків сесійних засідань у 2012-му та 2013-му роках.
Водночас це не заважає йому балотуватися до нового скликання міскради третім номером списку партії “Громадська сила” Загіда Краснова.
Варто зазначити, що не до всіх кандидатів на відкликання вдалося додзвонитися, за деяких відповідали їхні помічники.
Зокрема за депутата-мажоритарника з Жовтневого району, який обирався від Сильної України, а нині перебуває в БПП Леоніда Скляра, який став кандидатом на відкликання в 2012 році, відповіла помічниця Людмила Зотова:
“Вы посмотрите, что делается в Верховной Раде. Там прогуливают и куда где ездят. А вы зацикливаетесь на депутатах городского совета. Я его не контролирую. Я помощник на общественных началах”.
Помічник іншого депутата-списочника Владислава Зельдіса (обраний від Фронту змін, а нині в БПП) “заспокоїв” громаду - депутат не йде на наступний термін, а пропустив більшість засідань ради в 2012-му, 2013-му й 2014-му роках через роботу за кордоном:
“Депутат тривалий час відсутній був через роботу за кордоном. Він так хорошо працював, що його вирішили залишити. Навіщо складати повноваження? От у Верховній Раді ви ж аналізуєте. Прийшов якійсь полковник чи сотник. Чи вони розуміються на специфіці державної служби? Вони цього не розуміють. І вони користуються людьми з комісій, які пишуть їм документи. А тут депутат, який виконує повноцінно свою діяльність. А те, що він не був – треба було це питання раніше піднімати. А зараз залишилось пару тижнів і ніхто його знімати не буде. Ви можете заспокоїтись – він не йде на наступний термін”.
Зауважимо, що в міській раді поширена практика кнопкодавства тому офіційні дані про присутність депутатів на сесіях можуть не відповідати дійсності.
Зокрема, на відео одного з голосувань видно, що в залі депутати голосують неособисто. Журналісти місцевого видання зробили стоп-кадри з відео і розписали, хто і за кого з депутатів голосував.
На відео видно, як депутат-списочник від Партії регіонів Сергій Остренко, який сам став кандидатом на відкликання через пропуски засідань в 2014 році, голосує з чужого місця за списочників-регіоналів Лідію Ступак та Ярослава Дерновського. Тому очевидно, що відсоток депутатів-прогульників та кандидатів на відкликання насправді вищий, ніж за даними, наданими міською радою.
На жаль, міська рада не надала даних щодо відвідуваності сесійних засідань депутатів, які вибули з міськради і стали депутатами Верховної Ради України Якова Безбаха, Максима Курячого, Євгена Морозенка та депутата, який вибув до облради Олександра Пшінька.
Окрім відвідуваності, одним з критеріїв ефективності місцевого депутата є його вміння працювати з наданими йому законом інструментами впливу. Законним інструментом впливу депутата на установу, організацію будь-якої форми власності є депутатський запит.
За чотири з половиною роки каденції депутати Дніпропетровської міськради підтримали 83 запити.
На відміну від депутатських звернень, які може писати кожен обранець, депутатський запит має вищу силу. Його підтримує на сесії голосуванням більшість депутатів. По суті, це не вимога одного депутата, а вимога усієї Ради.
Громадський рух ЧЕСНО запрошує долучатися до моніторингу перед місцевими виборами активістів Дніпропетровська та області ([email protected]).
Довідково: Громадський рух ЧЕСНО – це ініціатива, започаткована представниками 12 громадських організацій у 2011 році. Рівно за рік до чергових парламентських виборів в Україні. Символом Руху став часник - засіб дезінфекції та боротьби з “нечистою силою” у політиці. Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу. Мета діяльності руху - забезпечення прозорої та доброчесної влади, запровадження нових європейських стандартів в українській політиці.
Авторки: Полякова Ольга - координаторка Громадського руху ЧЕСНО в Дніпропетровську;
Марія Ложка, Олександра Корнєва, Ксенія Кот - журналістки Громадського руху ЧЕСНО.
Поділитись