За посаду мера Черкас змагаються 16 кандидатів. ЧЕСНО проаналізував лідерів конкуруючих сил, які ведуть боротьбу за право розпоряджатися землею та грошима громади.
У мери Черкас знову йде Сергій Одарич, відомий своїми зв’язками з Михайлом Бродським, який у 20102011 очолював Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва і підпадає під люстрацію. У політиці їх пов’язує і «Партія Вільних Демократів», від якої балотується Одарич. У бізнесі – внески родини Одарича до статутного капіталу підприємств групи Бродського, які за минулий рік склали більше 2,5 млн грн.
Сергій Одарич неодноразово фігурував в антикорупційних розслідуваннях через непрозорі тендери, які вигравали близькі до нього підприємства ТОВ «Спецдеревцентр» та ПАТ «Черкаський асфальтобетонний завод».
Одарич очолює Черкаси з 2006го року. У 2013му незадоволені депутати міської ради за підтримки губернатора-регіонала Сергія Тулуба позбавляють його повноважень мера, до яких він повертається у 2014 році, будучи обраним знову на позачергових виборах.
Щодо діяльності Одарича відкрито кілька кримінальних проваджень. У 2013 році – за підозрою у заподіянні збитків міському бюджету м. Черкаси на суму 600 тис. грн через порушення трудового законодавства. Однак у 2014-у Шевченківський районний суд м. Києва виправдав його по всім статтям звинувачення. Нині відомо, що проти Одарича відкрите кримінального провадження у зв’язку зі зловживання службовим становищем – у вигляді надання переваги одним суб’єктам господарювання перед іншими. Окрім цього прокуратурою розглядається справа щодо невиконання Одаричем рішення суду про надання містобудівних умов ПрАТ «Експоінвест».
Не дивлячись на всі скандали та суди, Одарич знову претендує очолити місто.
Конкуренцію Одаричу складе ще один досвідчений політик Анатолій Бондаренко. Це чинний депутат Черкаської облради, обраний від ВО «Батьківщина». Згідно з моніторингом ЧЕСНО, Бондаренко є прогульником ради – пропустив 86% засідань комісії з питань екології та природокористування, до якої входить.
У 2012 та 2014 роках невдало ходив до ВРУ. А в 2014му році Бондаренко прийшов другим у мерських перегонах, програвши Одаричу 22 тис. голосів. У декларації доходів кандидата за 2014й рік – суцільні нулі.
Олександр Радуцький – чинний секретар міської ради, один з головних опонентів Одарича та ініціаторів його відставки. Колишній соціаліст, тепер кандидат від БПП «Солідарність-УДАР». Радуцького в Черкасах називають нібито лобістом інтересів місцевих бізнесменів Ігоря Калашника (колишнього колеги по СПУ), Андрія Бородая та Володимира Халая. Зокрема, скандальне питання про надання містобудівних умов на ділянку у 10 га фірмам Калашника «Інтербуд» та «Експоінвест», не менш скандальної забудівлі за драматичним театром «Резиденція – Черкаси» Бородая, виграш тендерів фірмами Халая «Промелектробуд – 2000» та «Електромонтаж424» відбувалися за активної «дипломатії» Радуцького.
Ще один претендент – екс«регіонал» Володимир Гудзенко, одночасно балотується в Черкаську міську та обласну ради від «Опозиційного блоку». Був депутатом міськради від ПР, вийшов з фракції ПР лише 22 лютого, у день розстрілів на Майдані. Висувався у ВР від «Опозиційного блоку», в результаті набрав менше 2% голосів. Нині – знову депутат міської ради, який пропустив 25% сесій міської ради та 44% засідань постійної комісії. Працює в комерційному підприємстві заступником директора.
Олег Кашко – кандидат від партії «Відродження». Вперше обраний депутатом черкаської міської ради у 2014 року. За результатами моніторингу ЧЕСНО Кашко пропустив 58% засідань «бюджетної» комісії, до якої входить. Олег Кашко є генеральним директором ПАТ «Юрія», яким володіють кіровоградські нардепи Андрій та Олександр Табалови, відомі як «перші тушки» ВР попереднього скликання.
Павло Карась – нині балотується від новоствореної місцевої партії «Черкащани» і на міського голову, і в міську, і в обласну раду. Раніше кандидувався від ПОРИ та «Партії вільних демократів», перепробував багато посад у черкаському виконкомі, а за часів правління одіозного Сергія Тулуба Карась отримав посаду начальника інвестиційного управління облдержадміністрації.
Денис Колесник – вчетверте самовисувається на мера. Запам’ятався черкащанам обіцянкою здійснити самоспалення, якщо мером міста знову стане Одарич, але не виконав його, натомість, згідно з інформацією в пресі, поїхав жити до Німеччини. Не декларує жодних доходів чи майна, а основним завданням вважає завадити Одаричу знову посісти місце мера.
Ярослав Нищик – балотується від ВО «Свобода». Колишній член партії ПОРА. Як активіст черкаського «мовного майдану» був побитий та затриманий міліцією у 2012му. Обраний в 2014 році за списками «Свободи», тепер займає посаду керівника міської організації та керівника фракції.
Кандидат від «Радикальної партії Олега Ляшка» Сергій Тищенко з’явився у політичному полі Черкас під час позачергових виборів до міськради 2014 року. Згідно з моніторингом ЧЕСНО, не працював в жодній постійній комісії міської ради.
Олександр Рибченко – кандидат від Партії Ветеранів Афганістану. Колишній міліціонер був депутатом обласної ради від СПУ. Невдало балотувався в народні депутати у 2012му. Певний час гостро конфліктував з чинним мером Одаричем і був одним з ініціаторів його відставки. Рибченка відносять до групи впливу Ігоря Калашника, з яким його поєднує політика (СПУ) та бізнес (БО «Інтребуд») .
Роман Шевченко балотується від «Самопомочі». Цікаво, що ми знайшли особу з таким самим ПІБ та роком народження в списках «Нашої України» у 2002 році в міську раду, та Блоку Наталії Вітренко у 2006му в обласну раду. На питання, чи балотувався цей кандидат раніше, він відповів «не пам’ятаю» та поклав слухавку. Відомо, що Шевченко – директор ФКТ «Черкаський автомобільний ремонтний завод». Він стверджує, що підприємство ремонтує автомобілі для зони АТО. З сайту «Україна Кримінальна» відомо також, що проти службових осіб «ЧАРЗ» у 2013му ймовірно було відкрите кримінальне провадження за невиплату заробітної платні та демонтаж тепломережі на металобрухт. Шевченко також має бізнес із продажу нафтопродуктів у Драбівському районі.
Новачком у політичному просторі Черкас є бізнесмен Андрій Бортник – в раду йде від «УКРОПу». Однак його можна віднести до політичної орбіти Сергія Одарича. Бортник – затятий опонент Олександра Радуцького на тему послуг з прибирання доріг та догляду за каналізацією, оскільки сам керує кількома підприємствами, одне з яких надає ці послуги, час від часу виграючи тендери.
Володимир Дибенко – самовисуванець і абсолютний новачок у політиці. Бізнесмен і представник ITгалузі: власник компанії «Artel Outsourcing Group», засновник і директор ТОВ «Вебкейт», основна діяльність якої – комп’ютерне програмування. Дибенко не так давно став займатися і громадською діяльністю, зокрема просувати інтереси айтішників, для чого заснував коворкінгцентр «Talent HUB» та «Черкаси – ІТкластер».
Олександр Піньковський – кандидат у мери, міську та обласну ради від Громадянського руху «Народний контроль». Радше є громадським діячем «нової хвилі», ніж політиком. Член ГО «Громадський блокпост», що виникла відразу після подій Революції Гідності. Досить довго провадив суто волонтерську діяльність, допомагаючи війську.
Олександр Олененко – кандидат від партії «Наш Край». Працює адвокатом. Раніше не брав помітної участі в політичному житті міста.
Автор: Вікторія Феофілова, журналіст Руху ЧЕСНО
Поділитись