У Полтаві депутати-прогульники й кандидати на відкликання знову йдуть на вибори до міськради.
Громадський рух ЧЕСНО в рамках кампанії “Чесна весна - відповідальна осінь” проаналізував роботу Полтавської обласної ради та Полтавської міської ради.
Аналіз проводився за показником відвідуваності депутатами засідань сесій та постійних депутатських комісії і дозволив виокремити з-поміж депутатів кандидатів на відкликання і прогульників.
Законодавство України визначає кандидатів на відкликання таким чином: якщо депутат пропустив понад 50% засідань сесії і/або постійної депутатської комісії протягом повного року каденції, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад").
У Полтавській міськраді таких депутатів виявилося 40% від загальної кількості чинних міських обранців. Таким чином Полтава посіла 4-те місце в рейтингу міських рад за кількістю кандидатів на відкликання.
Водночас Громадський рух ЧЕСНО, згідно із власною методологією, визначив прогульниками депутатів, які пропустили за весь період своєї каденції понад 25% засідань сесій і/або постійних депутатських комісій ради.
Кожен депутат розуміє: прогули або неякісна робота можуть безпосередньо вплинути на дальшу політичну кар’єру і результати осінніх місцевих виборів, а також на ставлення громади до її представника.
Напередодні місцевих виборів стали відомі прізвища тих чинних депутатів-прогульників, які знову балотуються до міської ради. Ось ті чинні місцеві депутати, які пропустили понад 25% засідань своєї ради за період своєї каденції в цій раді (клікніть на графіку, щоб збільшити).
Депутат Полтавської облради Андрій Соколов, обраний за списком від ВО “Батьківщина”, нині балотується до міськради знову від “Батьківщини”.
За свою каденцію в облраді, за словами депутата, він не пропустив жодного засідання комісії, яку очолює. Проте він потрапив до рейтингу прогульників ЧЕСНО, оскільки, за даними облради, за своє депутатство він пропустив 36,67% сесійних засідань.
“У мене зі 100% комісій, я 100% працював на комісіях, бо я ще й голова комісії (з питань молодіжної політики, спорту та туризму - прим. ред.), тому це не зовсім чесно. Так от робота депутатів - не тільки піднімати руки в сесійній залі, а основна робота - саме основна робота - це в комісіях. І я за всі 5 років каденції не пропустив жодної комісії. Все інше - як приходить депутат на сесії і голосує - справа суто технічна”, - переконує депутат.
Журналісти Громадського руху ЧЕСНО вже звикли, що здебільшого стикаються з відмовками депутатів про неважливість відвідування комісій, і зазвичай депутати кажуть, що відвідування сесій важливіше за відвідування комісій. Ми попросили прокоментувати думку колег депутата Соколова:
“Думка, яку ви мені щойно озвучили, - не має жодного сенсу, бо жодне питання не виноситься без обговорення і без прийняття рішення на профільній комісії. Тобто, все робиться саме на комісії. Воно не має права вийти на сесію, як воно повністю не вирішене на комісії, тому що б вам не казали - це неправда. Бо вже на сесії вирішені питання виносяться, тільки на більший загал, от і все. Тому я вважаю, що моя думка більш справедлива”, - каже депутат Соколов, який не пропускав комісії, оскільки був її головою, і натомість пропускав сесійні засідання.
“Я вважаю, що все, що робиться перед виборами - не зовсім чесно, давайте поспілкуємося після виборів. Але якщо ви напишете чесно, що той чи інший депутат не пропустив жодної комісії, а на сесії - да, там не ходили, не піднімали руки і пропустили трошки... десь..., то якщо ви так напишете, я не проти”, - переконує кандидат у міськраду журналіста Громадського руху ЧЕСНО, ігноруючи той аргумент, що спілкуватися з кандидатами необхідно саме до виборів, щоби свідомі громадяни мали змогу відсіяти уже на виборах того чи іншого кандидата, і що відвідувати сесійні засідання так само важливо, як і комісії.
Крім депутатів-прогульників за всю каденцію місцевої ради, на вибори до міськради балотуються депутати, які стали кандидатами на відкликання за пропуски сесій чи засідань в один з повних років каденції.
Зокрема до міської ради від політичної сили Капліна першим у списку балотується Олександр Шамота, обраний до міськради за списком від “Фронту змін” і який мав бути відкликаний з міськради ще в 2013 році за пропуски сесійних засідань та засідань постійної депутатської комісії з питань економічної політики, комунальної власності, бюджету, фінансів, цін.
Свої прогули пан Шамота пояснив так:
“Активно займався громадською діяльністю. Дуже багато роз’їжджав у 2013 році по Україні. Тому інколи просто фізично не встигав на засідання комісії. Так, дійсно в 2013 році була така ситуація”.
Депутат не заперечує, що робота в комісії є важливою, проте виправдовує свої пропуски іншим видом діяльності: “Комісії - сесії, це невід’ємна робота депутата. Але якщо спиратися на той самий закон України про статус депутата місцевих рад і про місцеве самоврядування, то я би дивився з іншої сторони: скільки ви людей прийняли, скільки звернень обробили, що ви зробили для громади. Тому що депутат - це людина, яка безпосередньо повинна обстоювати інтереси громади, яка його обрала. Це головна оцінка, яка повинна бути в депутата, де його приймальня, чи знають люди його мобільний телефон, чи звітується він, чи приводить узагалі він прийоми, чи вирішує він проблеми, з якими звертаються до нього”
Про всяк випадок кандидується Шамота і до облради від тієї самої політичної партії Капліна, але вже 73-м у списку. Облрада є для нього рятівним кругом на той випадок, якщо він не пройде до міської ради:
І на міського голову партія Капліна не знайшла достойнішого за Шамоту кандидата:
“Справа в тому, що якщо ви подивитеся на мій округ обласної ради, то ви побачите, що він у межах міста, у межах мого місця проживання. Я не бачу тут взагалі ніякого дисонансу. Звичайно, вибори - це є ризик пройти чи не пройти, підтримають чи не підтримають. Відповідно я маю задумки, які я хочу реалізовувати, саме тому мені потрібен мандат депутата міської або обласної ради. Ця практика розповсюджена і в інших кандидатів. Якщо мене оберуть і в міськраду і в облраду, то я виберу міську раду. Я ж депутат міської ради цього скликання, я бачу, чим можна займатися в міській раді...”, - пояснює своє висування до міськради, облради і на посаду міського голови водночас Олександр Шамота.
Задекларований дохід у понад 21 тисячу гривень за весь 2014 рік депутат пояснив так:
“За 2014 рік у мене всього 24 тисячі гривень у декларації. Так, але я ж не в 2014 році народився і не в 2014 році почав трудову діяльність. Я давно є приватним підприємцем і є гроші, які зароблені раніше і які я зараз можу витрачати на свою діяльність”.
Олександр Коваль, який потрапив до міськради за списком Партії регіонів, послідовно ставав кандидатом на відкликання з 2011 до 2014 року. Тим не менше тепер він кандидується до облради від політичної партії “Рідне місто” і не бажає спілкуватися з журналістами:
“Чуєте? Ну я дещо далекий зараз від інтерв’ю. У свій час я дуже багато давав інтерв’ю і я зараз майже не даю. Тобто якщо чесно казать, то ліміт вичерпаний. Загалом, принципово не даю, дякую, до побачення”.
Будемо сподіватися, що виборці оцінять таку “відкритість” до спілкування зі ЗМІ кандидата до обласної ради, якщо, звісно, ліміт довіри виборців до нього ще не вичерпався.
Низка депутатів, які стали кандидатами на відкликання не балотуються знову, але журналісти Руху ЧЕСНО вирішили поспілкуватися з ними і запитати, чому депутати пропускали засідання і чому не скалали повноваження.
Так депутатка Тетяна Явір, яка пройшла до міськради по мажоритарному округу (Київський район м. Полтави) від партії “Совість України”, послідовно щороку з 2011 до 2014-го включно могла бути відкликана за пропуски засідань сесій та комісії, причому у 2012-му і 2014-му роках, за даними міськради, Тетяна Явір жодного разу не прийшла на засідання своєї комісії.
“Да, я знаю о своих пропусках. Это мое личное решение. Моя позиция такая. Но это мое личное и я не буду никому ничего объяснять. Значит у меня есть на то причины какие-то, которые я не буду рассказывать никому, тем более по телефону... Это личные причины, которые никто не должен знать, меня в этом городе не было по полгода”, - підкреслює депутатка Явір.
На питання, чому вона не склала повноваження, якщо її фізично не було в місті, чинна депутатка відповідає:
“Я ж вам еще раз объясняю - не буду вам больше ничего рассказывать! Пишите, что хотите! Всего хорошего, до свидания”.
На жаль, журналістам ЧЕСНО не вдалося додзвонитися до “стовідсоткового” кандидата на відкликання з Полтавської міської ради Михайла Косіченка, обраного за списком Партії регіонів, який послідовно ставав кандидатом на відкликання з 2011 до 2014 року. Наголосимо, що депутат жодного разу не приходив на сесії і засідання комісії в 2011, 2012 і 2013 роках, а в 2014 році пропустив понад 50% засіадань. За словами його колег-депутатів, Михайло Косіченко давно не мешкає в Полтаві.
Громадський рух ЧЕСНО – це ініціатива, започаткована представниками 12 громадських організацій у 2011 році, рівно за рік до чергових парламентських виборів в Україні. Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу. Мета діяльності руху - забезпечення прозорої та доброчесної влади, запровадження нових європейських стандартів в українській політиці.
Автори: Сергій Огородник і Марина Клименко, журналісти Громадського руху ЧЕСНО
Поділитись