Мерські вибори у Житомирі: хто кого?

Як і передбачали соціологічні опитування, до призначеного на 15 листопада міською виборчою комісією другого туру вийшли в.о. Житомирського міського голови Любов Цимбалюк і перший заступник міського голови Сергій Сухомлин.

Різниця здобутих голосів виборців складає всього 2,2% на користь Сухомлина (27,7% проти 25,5%).

Любов Цимбалюк

Фото сайту Житомирcкий курьер

Політична історія кандидатки на мерську посаду бере свій початок у 2010 році, коли Цимбалюк була висунута кандидатом в депутати Житомирської міської ради місцевою партійною організацією «Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». З того часу Любов Володимирівна політичної орієнтації не змінювала: вона оформила членство в партії та очолила її виборчий список на нинішніх виборах. Шлях до нинішньої посади не настільки однозначний: у квітні 2013 року її обрали секретарем міськради. Кандидатуру запропонував представник Партії регіонів - міський голова В. Дебой, якого підтримали і депутати-регіонали. А вже менше ніж за рік, 25 лютого 2014 року, після втечі Януковича, Цимбалюк призначили в. о. міського голови, а Дебоя відправили у відставку. Через десять днів вона спробувала домогтися призначення позачергових виборів міського голови, однак згоди від Верховної Ради не отримала.

Сергій Сухомлин

Фото обласного сайту новин

Сергій Сухомлин у політику прийшов у 2006 році, коли був обраний депутатом Житомирської міської ради за списком "Нашої України". Втім, далі його політичний шлях був звивистим: 2008 року він перейшов до партії Балоги "Єдиний Центр", а вже наприкінці наступного року покинув її лави.

У 2010 році Сухомлин стає депутатом Житомирської облради від «Фронту змін». А у 2012 був включений до партійного списку Об’єднаної опозиції «Батьківщина» на парламентських виборах. Нагадаємо, що цьогоріч Сухомлин є першим у списку “Солідарності”.

На посаду першого заступника міського голови, яку Сухомлин обіймає і дотепер, він був призначений у лютому 2014 року на хвилі Революції гідності. Одночасно із обранням, Сухомлин склав із себе повноваження депутата облради.

Союзники

Спільною рисою обох кандидатів на посаду мера є те, що вони прийшли у політику із бізнесу. То ж і в політичній діяльності, і у виборчому процесі спираються на підтримку подібних собі політиків. Так, ще напередодні виборів Цимбалюк призначила своїм радником депутата-мільйонера Миколу Савенка, засновника і генерального директора ТОВ «Фірма Віндзор». Про свою підтримку Цимбалюк у другому турі виборів офіційно заявив ще один депутат-мільйонер Валерій Онопрієнко, який був обраний до міської ради шостого скликання за списком Партії регіонів.

Що стосується Сергія Сухомлина, то офіційну заяву про підтримку його кандидатури зробив народний депутат і бізнесмен Борислав Розенблат. Серйозним підсиленням для Сухомлина напередодні другого туру стало обрання до міської ради його однопартійця Петра Рудя, власника однойменного маслозаводу, який входить до сотні найбагатших українців за версією журналу Forbes. Можна очікувати на підтримку також давніх політичних і бізнесових партнерів - Олесандра Рабіновича, який є керівником двох спільно заснованих ними компаній (ТОВ “Маген-Україна” та ТОВ “Візаж”), і Геннадія Зубка - Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Майно кандидатів

Що стосується майнових статків кандидатів, то судячи із інфографіки, третє місце у рейтингу найбагатших мерів України 2014 року, відведене Любові Цимбалюк «Точкою доступу», є цілком закономірним. А декларація Сухомлина показує, що незалежно від результатів виборів житомиряни мають усі шанси зберегти місце у трійці найбагатших мерів України.

Щодо самої передвиборчої кампанії, то практично з моменту неофіційного оголошення результатів голосування у першому турі у мережі Інтернет почали з’являтись звинуваченя з приводу порушення вимог закону щодо агітації. Зокрема, на адресу Цимбалюк були звинувачення в поширенні агітаційних матеріалів в “день тиші”, Сухомлина звинувачували в тому, що розмістив у ЗМІ  та по міських дошках оголошень подяку виборцям вже через день після голосування, тим самим розпочавши фактично піар-кампанію другого туру ще до оголошення офіційних результатів. Місто в цей час рясніло білбордами, які “ненав’язливо” рекламували опонента.

 

Без імені.jpg

Реакція кандидатів була однаковою: від заяв про непричетність до обіцянок звернутися до суду, які звучали з вуст як Сухомлина, так і Цимбалюк, яка звинувачувала провладну партію у фарсі.

Наступним епізодом цих днів стало перетягування електорату партій, яких представляли кандидати в мери, що не потрапили до фіналу вибочих перегонів. Не встигли місцеві ЗМІ поширити заяву про те, що “Об’єднання “Самопоміч”, яке отримало на виборах до міської ради майже 17% голосів виборців, заявило про підтримку у другому турі кандидатури Сухомлина, як вже за кілька днів всеукраїнські мас-медіа повідомили, що політичні партії ВО "Батьківщина" (від якої висувається Цимбалюк) та ВО "Свобода" ухвалили рішення про взаємну підтримку кандидатів у другому турі виборів міських голів. Слідом за цим про підтримку в.о.міського голови заявили УКРОП та Радикальна партія О.Ляшка.

Колаж сайту Житомир.today

На підмогу Сухомлину підійшла “важка артилерія” - до Житомира з робочим візитом прибули Голова Верховної Ради Володимир Гройсман та Віце-прем'єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко. Перший у “робочому порядку” відзначив успіхи “першого заступника міського голови у впровадженні енергозберігаючих технологій”, а другий - висловив впевненість в тому, що “Сухомлин переможе у другому турі виборів”. Як вже відомо, Цимбалюк використала подібний ресурс напередодні першого туру: тоді Юлія Тимошенко закликала громаду Житомира “зробити правильний вибір”.

Дебати

Почути конкретику програмних заяв кандидатів виборці мають всі шанси завдяки телевізійним дебатам, які були запропоновані їм Житомирською філією Комітету виборців України за підтримки телеканалу “Союз ТВ”. Свою згоду на цю пропозицію Цимбалюк надала в оригінальний PR-спосіб - вона через ЗМІ “запросила” Сухомлина скористатися такою нагодою. Ніякої офіційної заяви з цього приводу її опонент не зробив, можливо тому, що БПП вже наступного дня після проведення першого туру голосування озвучив свою позицію щодо проведення дебатів, назвавши їх “обов’язковою умовою цивілізованих виборів”. Як би там не було, а КВУ 10 листопада повідомив, що обоє кандидатів підтвердили свою готовність взяти участь у дебатах. Житомирські ЗМІ широко анонсують дебати між кандидатами 11 та 12 листопада. Про дебати “заговорили” і білборди.

Фото сайту Житомир.info

Варто зауважити, що кандидати обрали різні підходи до озвучення своїх програм. Так програма Сухомлина “План розвитку Житомира” була викладена на створеному під вибори сайті, а окремі її положення відображались на численних сітілайтах і білбордах та деталізувались на міських сайтах.

Фото сайту Житомир.today

Передвиборча програма Любові Цимбалюк “З любов’ю до Житомира” в повному обсязі аналізувалась лише на сторінках “Слова і діла”, а її “обрізаний” варіант став частиною звернення кандидатки до житомирян напередодні першого туру виборів. Судячи із уривків програми, що містяться у вже згадуваному зверненні, саме ці кроки “зроблять Житомир зручнішим для його жителів та привабливішим для туристів”.

Принтскрін з сайту

Програма Сухомлина складається із семи пунктів: Житомир - Теплий, Здоровий, Безпечний, Комфортний, Красивий, Розумний та Заможний. Більшість із програмних заяв вимагають пояснення на кшталт "А за рахунок чого?" аби не перетворитись на "нью-васюківські".

програма.Сухомлин.jpg

Принтскрін з сайту http://sukhomlyn.com.ua/program

Аби отримати конкретні відповіді щодо планів розвитку міста, закликаємо житомирян взяти активну участь в анонсованих дебатах.

Анатолій Ковтонюк, аналітик Громадського руху Чесно у Житомирі

 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]