Чинному виконувачу обов’язків міського голови Сергію Моргунову для перемоги в першому турі не вистачило 1,8%, тому за крісло мера йому доведеться боротися з очільницею обласного осередку “Батьківщини” Людмилою Щербаківською, за яку віддали свій голос 13,58% виборців.
Другий тур виборів міського голови відбудеться 15 листопада.
Сергію Моргунову окремі ЗМІ прогнозували перемогу ще в першому турі. Кандидат провадив дуже активну і дорогу кампанію: згідно з поданим до ТВК остаточним фінансовим звітом, він витратив близько 700 тис. грн., що майже в 11,5 разів більше за показники його найближчого конкурента Людмили Щербаківської, яка зазначила суму близько 60 тис. грн.
Фото з офіційного сайту міськради
Балотується Моргунов за підтримки екс-мера Вінниці і спікера ВРУ Володимира Гройсмана від створеної в січні 2015 р. партії “Вінницька Європейська Стратегія”. “ВЄС”, до якої ввійшли політики з попереднього проекту Гройсмана “Совість України”, за результатами виборів отримала найбільший відсоток місць у міськраді. Протягом передвиборчої кампанії Гройсман активно агітував за партію і приїжджав на більшість заходів “ВЄСу”, щоб представити Моргунова і висловити йому підтримку. Використовувався авторитет спікера і в зовнішній рекламі: на багатьох бордах та інших агітматеріалах Гройсман і Моргунов зображені разом. Таку підтримку можна розцінювати як використання адмінресурсу, про що неодноразово писала ОПОРА (наприклад, у матеріалі про спільний захід політиків у вінницькому педуніверситеті).
Фото з сайту видання “20 хвилин”
До передвиборчої кампанії Моргунов був маловідомим для вінничан, що ілюструє квітневе відеоопитування від видання “20 хвилин”.
Свою політичну кар’єру чинний в.о. міського голови почав позапартійним депутатом Вінницької міськради ще у 2002 р. У 2006 р. переобрався як член партії “Народний союз “Наша Україна”, тоді ж став секретарем. У 2010 р. переобрався втретє – цього разу з командою Гройсмана від партії “Совість України” – і знову обійняв посаду секретаря. Виконувачем обов’язків міського голови Вінниці Моргунов став після обрання Гройсмана до ВР від “БПП”.
Команду Гройсмана-Моргунова на цих виборах, схоже, представляла не лише “ВЄС”. Ще вісім депутатів міськради та один депутат Вінницької райради від партії “Совість України” балотувалися від “БПП – Солідарність”. Пройшли при цьому лише троє з них. Як повідомив Гройсман, представники “ВЄС” і “Солідарність” планують створити коаліцію, тож сукупно матимуть 30 мандатів (55%). Від цих партій у міську раду потрапили 6 депутатів-прогульників попереднього сликання: Петро Бабій, Борис Гройсман, Юрій Зажирко і Володимир Малінін від “ВЄС” та Олександр Третяк і Григорій Ткачук від “Солідарності”.
Опоненткою чинного в.о. міського голови є лідерка обласного осередку партії «Батьківщина» і депутат Вінницької облради Людмила Щербаківська.
Фото з сайту видання “Винница Daily”
Під час президентських виборів-2014 політик потрапила у скандальну історію з поширенням негативних матеріалів проти одного з кандидатів: в офісі партії під час обшуку виявили значну кількість газет з чорним піаром проти Петра Порошенка.
У тому ж 2014 р. Щербаківська кілька місяців була заступником голови Вінницької ОДА з соціально-гуманітарних питань. Тоді місцеві ЗМІ звинувачували її у сприянні працевлаштуванню своїх родичів. Так, донька Щербаківської Діана, яка в 2010 році була обрана депутатом Жмеринської районної ради від ВО “Батьківщина”, з червня 2014 стала заступницею директора виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Зять Щербаківської при цьому влаштувався в оргвідділ Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області.
В обласній раді Людмила Щербаківська з 2006 р., була секретарем постійної комісії обласної Ради з питань регулювання комунальної власності та приватизації та керівником депутатської групи “Міжфракційне об’єднання “Народна Рада”. За 4,5 роки роботи в облраді депутат не написала жодного запиту.
Щербаківська на сьогодні займає досить сильну позицію в “Батьківщині”. Почавши з непрохідного місця №293 у списку на виборах до ВР у 2007 р., у 2012 р. політик йде в парламент уже під №135, а на позачергових виборах-2014 – під №35. Наразі Щербаківська є помічником-консультантом (з поширенням дії Закону України “Про державну службу”) народного депутата України Вадима Івченка, який найтісніше співпрацює з Юлією Тимошенко у законотворчості.
У Вінниці за результатами виборів до міськради “Батьківщина” отримала 9 мандатів. З них три отримають чинні депутати, серед яких один – Микола Тихонюк – є прогульником, а решта – нові обличчя.
Декларації та програми кандидатів
Сергій Моргунов за 2014 р. задекларував майже 150 тисяч гривень доходу, одну земельну ділянку, житловий будинок та близько півмільйона фінансових активів. Члени сім’ї кандидата – дружина та донька – у той же час заробили близько мільйона. На них задекларовано також ще 3 земельні ділянки, 2 автомобілі та три одиниці “іншого нерухомого майна”.
Людмила Щербаківська за 2014 р., згідно з поданою до ТВК декларацією, отримала 52 тисячі гривень, які є єдиним джерелом доходу кандидатки та її неповнолітньої доньки. У власності Щербаківської є також земельна ділянка і дві квартири.
При таких задекларованих статках дещо дивують фінансові звіти кандидатів за передвиборчу кампанію: Моргунов витратив власних коштів лише 20 тисяч гривень (інші 676 тисяч – добровільні внески фізичних осіб), а Щербаківська зазначила, що фінансувала свою кампанію сама, витративши близько 60 тисяч, тобто суму на 15% більшу від її доходів за минулий рік.
У своїх програмах обидва кандидати обіцяють покращувати ситуацію з медициною, інфраструктурою, освітою і створювати нові робочі місця. Людмила Щербаківська у програмі “Доступна Вінниця” говорить передусім про вирішення соціальних проблем – зниження тарифів, контроль за цінами на харчування і транспорт тощо. Моргунов обіцяє втілювати офіційно затверджену стратегію “Вінниця-2020”, яка орієнтована на осучаснення міста, наприклад, енергоефективність, електронне звітнування.
Зважаючи на те, що в новому складі міської ради будуть домінувати “Вінницька Європейська Стратегія” та “БПП – Солідарність”, важко уявити відхід від стратегії “Вінниця-2020” незалежно від того, хто стане мером. З цим погоджується і Щербаківська, яка у разі своєї перемоги готова продовжувати прийняту стратегію, але при цьому також робити міську владу “доступною”.
Публічних дебатів у Вінниці перед другим туром так і не відбулося. Про свою готовність поговорити з Моргуновим неодноразово заявляла Щербаківська, але в.о. міського голови цю можливість проігнорував.
Оксана Берко – аналітик громадського руху “ЧЕСНО”
Поділитись