Про це заявив Павло Миронов, аналітик Руху ЧЕСНО на конференції-дискусії “Парламент відкритий: як скористатися можливістю?”, організованою Моніторинговим комітетом ініціативи “Відкритий парламент” 13 липня в УКМЦ.
Введення відповідальністі за кнопкодавство, публічні консультації з регламентної реформи - головні вимоги Громадського Руху ЧЕСНО на порядку денному до чинного скликання ВР.
Кнопкодавство - одна із складових недовіри громадян до парламенту
Громадян найбільше дратують фото та відео неособистого голосування та порожньої сесійної зали щоп’ятниці, як свідчить зворотній зв’язок читачів сторінки ЧЕСНО на Фейсбуці:
“Якщо парламент - прозорий, але нардепи кнопкодавлять та не ходять на засідання, відкритість зовсім не сприятиє довірі до Верховної Ради, - зауважив аналітик Руху ЧЕСНО Павло Миронов. - Технічний прогрес у питаннях прозорості парламенту має бути доповнений прогресом політичним”.
Рух ЧЕСНО наголошує на необхідності ухвалення законопроекту №1895, який запроваджує санкції за неособисте голосування, і вже більше року очікує ухвалення в цілому.
Публічні консультації мають стати нормою проведення регламентної реформи ВРУ
“Публічні консультації з обговорення проблем та варіантів їх вирішення має стати безумовною нормою прийняття усіх політичних рішень владою. Тому будь-яка ініціатива з інституційного реформування Верховної Ради має бути обговорена з усіма стейкхолдерами - сторонами, яких це питання стосується, із залученням громадськості”, - зазначив Павло Миронов.
Зокрема, це стосується і анонсованої спікером ВРУ Андрієм Парубієм регламентної реформи парламенту. Дві невдалі спроби включити законопроект №4696 до порядку денного свідчать, що для успішної реформи потрібен консенсус поміж народних депутатів з усіх парламентських фракцій, а також підтримка громадських організацій.
Аналітика з парламентських даних має стати журналістським стандартом
“Журналістам варто використовувати аналітичні інструменти з офіційних парламентських данних. Це допоможе їм робити свої матеріали якісними та професійними, а не просто посилатись на власну думку чи анонімну інсайдерську інформацію”, - закликав Павло Миронов.
Серед розроблених Рухом ЧЕСНО інтерактивних інструментів парламентського моніторингу -
Приймальні - інтерактивна карта громадських приймалень народних депутатів
Кнопкодави - дошка ганьби депутатів, якими було порушено принцип особистого голосування
Групи інтересів - візуалізація даних спільного ініціювання проектів законів народними депутатами, дозволяє відстежити неформальні зв’язки та групи впливу у парламенті
ZakonoProekt - мабільний додаток для стеження за статусами вибраних законопроекті
Довідково:
Україна приєдналась до міжнародної Декларації відкритості парламенту 5 лютого 2016 року, а Головою Верховної Ради України Володимиром Гройсманом було підписано Розпорядження про затвердження Плану дій з реалізації Декларації відкритості парламенту. Так почала свою роботу ініціатива “Відкритий парламент”, основною метою діяльності якої є забезпечення більшої прозорості роботи парламенту та залучення громадян до парламентських процесів. План дій з реалізації Декларації відкритості парламенту було розроблено українськими організаціями моніторингу парламентської діяльності (ОПОРА, ЧЕСНО, Transparency International Україна, Ейдос, Інститут Медіа Права (CEDEM)) разом з Верховною Радою України за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. Сьогодні до ініціативи «Відкритий парламент» в Україні входять народні депутати, представники Апарату ВРУ, міжнародні та українські громадські організації.
Поділитись