Новий закон про вибори треба прийняти вже навесні – підсумки публічної консультації

Фото: Новий закон про вибори треба прийняти вже навесні – підсумки публічної консультації

Нове виборче законодавство слід прийняти навесні 2017 – лейтмотив публічної консультації з представниками парламентських фракцій у рамках повного циклу публічної політики на тему: "Рівний доступ до політики. Що перешкоджає громадянам бути обраними на вільних і чесних виборах?".

Захід, ініційований ГО “Центр UA” та Колегіумом Анни Ярославни, модерувала шеф-редакторка LB.ua Соня Кошкіна.

Віра Нанівська, Голова правління Колегіуму Анни Ярославни, наголосила на важливості розробки та впровадження реформ через повний цикл публічної політики, який починається з усвідомлення трьох речей: 

Що буде після реформи, які проблеми перешкоджають її впровадженню і як вирішити ці проблеми. Тільки з таким підходом ми матимемо конкуренцію рішень, а не законопроектів, а отже можливість розуміння, підтримки, виконання та контролю за їх виконанням.

Голова ГО “Центр UA” Олег Рибачук аносував, що консультації щодо рівного доступу до політики відбудуться по всій Україні, і не лише на рівні областей, а й на рівні районів: 

Без точного розуміння перешкод реформі з боку суспільства, не можна сподіватися на підтримку змін.

Виконавча директорка ГО “Центр UA” Інна Борзило презентувала політичний порядок денний, у якому за результатами попередніх глибинних інтерв'ю із зацікавленими сторонами були визначені сфери, що потребують змін задля забезпечення рівного доступу до політики: виборча система та адміністрування виборів, політичні фінанси, медіа та освіта виборців.

Олександр Черненко, член Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя, депутат фракції БПП “Солідарність”.  

Про виборчу реформу:

Дискусії серйозної щодо виборчої системи, за якою парламентські вибори мають у нас відбуватися, у нас на фракції не було, є абсолютно різні бачення всередині фракції. Але давайте будемо виходити з абсолютно формальних речей, якими в нас є передвиборча програма і Коаліційна угода: в Коаліційній угоді був зазначений перехід до пропорційної системи з відкритими регіональними списками.

Про ідеальний час для прийняття нового закону про вибори народних депутатів:

Весна 2017 року, оскільки це дасть час для того, щоб підготуватися, пояснити нову систему виборцям тощо.

Про дострокові парламентські вибори:

Малоймовірно, оскільки цього не хоче парламентська більшість і Президент.

Про новий склад ЦВК:

Підтримую квотний принцип формування Комісії, але потрібно чітко розуміти, хто повинен мати ці квоти. Сьогодні треба не просто міняти ЦВК, але і закон про ЦВК, де прописати багато деталей щодо процесу адміністрування виборчого процесу, робити вертикаль виборчих комісій, обов’язкову атестацію виборчих комісій.

Леонід Ємець, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя, фракція “Народний фронт”

Про позицію фракції з виборчої реформи:

Ми підтримуємо пропорційну систему з відкритими регіональними списками – тільки так їх будуть формувати не керівники партій та олігархи, а громадяни. На мажоритарних округах можливо “купити виборця”, і з цим треба щось робити, бо ті кандидати, що стають депутатами, починають потім “відбивати” ці кошти. Багато депутатів не зацікавлені в зміні виборчої системи, тому потрібен тиск з боку громадянського суспільства і медіа. Якщо нові вибори пройдуть за тим же законодавством, більше шансу змінити виборчі правила не буде.

Про ЦВК:

Законодавча процедура передбачає консультації Президента з усіма фракціями, і вони пройшли. Із трьох поданих нами кандидатур до Парламенту дійшла одна. Ми не розуміємо, чому відсутня кандидатура Андрія Магери, який, зважаючи на досвід, міг би претендувати навіть на  посаду голови ЦВК. Тому наша фракція не готова в повному складі голосувати за пропозицію Президента.

Про дострокові вибори:

Думаю, їх не буде, тому що Президент не готовий їх ініціювати. За ці 2,5 роки, які залишились, ми маємо не просто подолати кризу, але і отримати такі результати, які дозволили б цим політичним силам бути переобраними.

Юрій Мірошниченко, голова підкомітету з питань діяльності Державної пенітенціарної служби комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, фракція «Опозиційний блок»

Про виборчу реформу:

Саме регіональні відкриті списки дозволять вибирати персональний склад списків. З іншого боку, виборець особисто може виразити почуття довіри до кожного кандидата. Ми віримо в те, що такі списки забезпечать внутрішньопартійну конкуренцію та ідеологічну партійну єдність депутатів, які будуть формувати фракції в Парламенті.

Про ЦВК:

Квотний принцип передбачав перехресний контроль влади і опозиції. Але наших кандидатів до ЦВК не хочуть бачити в принципі – з нами не було відповідних консультацій.

Про дострокові вибори:

Опозиційний блок виступає за дострокові вибори. Хоча, на мою особисту думку, надія, що ми зможемо працювати ефективно і в цьому складі, є.

Ігор Попов, заступник голови Комітету ВРУ з питань запобігання і протидії корупції, фракція “Радикальна Партія Олега Ляшка”

Про позицію фракції:

З неофіційної інформації ми бачимо, що Президенту дуже подобаються самовисуванці, які долучаються до важливих голосувань на вигідних умовах. Тому “Радикальна партія” однозначно виступає за відкриті регіональні списки. Ми говоримо про зміну виборчої системи, бо є підкуп виборців, і мета зміни виборчої системи – ускладнення підкупу.  

Про медіаресурси на виборах:

Я б підтримав заборону білбордів, які не мають смислового навантаження і є конкуренцією обгорток. Зараз партії та кандидати можуть викупити хоча б якусь частину телереклами, тоді як повна заборона політичної реклами призведе  до того, що олігархи обиратимуть, кого показувати по своїх каналах.

Про ЦВК:

Радикальна партія” не буде голосувати за подання Президента, бо воно не збалансоване. Владі вигідно мати ЦВК у підвішеному стані.

Про дострокові вибори:

Якщо народ буде вимагати перевиборів, доведеться їх проводити. Але треба дати цьому парламенту шанс. Я б прив’язав дострокові вибори до нової виборчої системи. Якщо провести їх за новою виборчою системою, то є шанси забезпечити нову якість політики.

Іван Крулько, голова підкомітету з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати Комітету ВРУ з питань бюджету, фракція Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина”.

Про позицію фракції:

Ми не виконали Коаліційної угоди. Мені здається, що особливого бажання змінювати виборчу систему немає, і тільки тиск прогресивних народних депутатів та громадянського суспільства може вирішити проблему.

Про підтримку реформи:

Ми не перекладаємо відповідальності на громадянське суспільство, але прогресивні вимоги просто так не підтримують. Яким буде цей закон, покаже проста математика: кожна фракція порахує, скільки депутатів зможе провести за якої системи. Якщо відкриті списки в цьому складі парламенту не будуть проходити – бо в кожній фракції є різні депутати, – але  якщо буде 226 голосів за пропорційну виборчу систему, треба голосувати хоча б за те, щоб вбити мажоритарку. Нам доведеться, як завжди, обирати найменш шкідливе з кількох зол.

Про ЦВК:

Я вважаю, що має бути застосований квотний принцип. “Батьківщина” подавала кандидатуру Жанни Усенко-Чорної, і її кандидатура не потрапила до подання. Вона також належить до тих членів ЦВК, до кого найменше питань, як і до Андрія Магери.

Про дострокові парламентські вибори:

Політична ситуація швидко змінюється: побачимо, що буде восени, як пройде опалювальний сезон, як люди відреагують на нові тарифи. Насправді коаліції немає, тож побачимо, чи скористається Президент правом оголосити дострокові вибори у зв’язку з відсутністю законно сформованої коаліції.

Нагадаємо, це п’ята публічна подія в рамках реалізації повного циклу публічної політики “Рівний доступ до політики”, який ініціювали ГО “Центр UA” та аналітичний центр “Колегіум Анни Ярославни” (КАЯ).

Контакти для пропозицій та зауважень:

Єгор Поляков, [email protected], 093-465-29-91

Контакти для ЗМІ:

Ярослава Прокопенко,​ [email protected], 095-724-47-33


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]