Нахіба нам депутат місцевих рад (відео)

Фото: Нахіба нам депутат місцевих рад (відео)

Рік тому в Україні відбулися місцеві вибори. За цей час хтось із депутатів сумлінно виконував свої обов’язки і працював над розбудовою своєї громади. Дехто ж систематично пропускав засідання сесій та комісій. Громадський рух ЧЕСНО підготував для громадян відеоінструкцію, як правильно користуватися депутатом місцевих рад.

Прийшов час децентралізації і все більше грошей громади лишатиметься на місцях, і саме їй визначати, на що будуть спрямовані ці ресурси. Але як? - Через обраних вами депутатів.

Депутат - представник в управлінні майном громади. Користуватися депутатом зручно і просто - треба знати свої права і його - місцевого обранця - повноваження.

Справжній депутат протидіє бюрократії і корупції, а не примножує їх. Відповідальний депутат дбає про якість доріг, комунальних послуг та про рівень безпеки на вулицях. Але депутат місцевих рад не може знижувати тарифів на газ, підвищувати пенсії та зарплати. Проте, ваші доручення, що не суперечать Конституції та законам, - обов’язкові до опрацювання депутатом.

Відповідальний депутат радиться з громадою щодо прийняття рішень і в його арсеналі є потужна зброя - запити та звернення.

Раз на півроку депутат повинен публічно звітувати про депутатську діяльність.

За законом, депутати мають відвідувати щонайменше 50% сесійних засідань і засідань комісій. Громадський рух ЧЕСНО системно проводить моніторинг міських та обласних рад в Україні, щоб громада знала інформацію про відвідуваність депутатів. Згідно з методологією ЧЕСНО, прогульниками є ті депутати, які пропустили понад 25% засідань.

Якщо депутат не справляється зі своїми обов’язками - систематично пропускає роботу сесій та комісій - громада може його відкликати.Для цього громада може запустити механізм відкликання депутата, зібравши підписи його виборців під петицією до ТВК. Громадяни ініціюють питання на зборах виборців і їхня кількість має бути від 30 осіб (для села чи селища) до 400 осіб для відкликанні депутата облради, Київради чи Севастопольської міськради.

За два дні до зборів повідомляються місцеві ЗМІ.

Якщо збори приймають рішення про відкликання депутата, то ініціативна група повідомляє про це ТВК. Після цього ініціативна група має від 10 до 30 днів, аби в окрузі депутата назбирати понад 50% підписів від загальної кількості виборців округу.

У підписних листках мають бути номери паспортів виборців, дата народження, місце проживання і дата підписання.

Забороняється збирати підписи в органах державної влади, органах   влади  Автономної  Республіки  Крим,  органах  місцевого самоврядування,  на  підприємствах,  в  установах  та організаціях (крім  партійних  організацій),  у місцях видачі заробітної плати, пенсій,  допомоги,  стипендій,  інших  соціальних  виплат, надання благодійної допомоги.

Це суттєво ускладнює процедуру збору підписів.

Далі тервиборчком разом із правоохоронцями (!!!) перевіряє ці дані. Якщо у ТВК не виникає питань, то на рівні селищних та сільських рад саме вона приймає рішення про відкликання депутата.

У містах же ТВК направляє цю інформацію до партій і лише партія, яка висувала депутата може його відкликати.

Варто зазначити, що така процедура суттєво ускладнює відкликання депутата і кінцеве рішення залежить від партії.

 

Натисніть для збільшення

Бюджет та ресурси громади - це ваші гроші, ваша земля, тож допоможіть депутатам розпоряджатися ними чесно!


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]