Щоб зменшити підкуп виборців і отримати більш відповідальних народних депутатів, Україні слід перейти на пропорційну виборчу систему з регіональними відкритими списками.
Таку позицію в рамках публічної консультації туру #ЗміниТИ в місті Суми підтримав очільник Сумської ОДТРК Микола Чернотицький.
Коли ми говоримо про відкриті списки, кандидати в народні депутати це обіцяють, але коли потрапляють до парламенту, то забувають про свої обіцянки. Та система, яка є зараз, для них абсолютно зрозуміла, тоді як до відкритих списків треба пристосуватись, розібратися, як у цій системі працювати. Тому важливо, щоб зміни виборчої системи відбулись уже зараз, заздалегідь, а не перед виборами, – заявив пан Чернотицький.
Представник Радикальної партії Олега Ляшка Олександр Ревенко підтримав запровадження такої ж системи на місцевих виборах.
На місцевих виборах треба запровадити суто відкриті списки. За «мажоритарки» існує велика вірогідність підкупу виборців, там виграє один, а за відкритими списками більша імовірність, що пройдуть представники кількох партій і представництво буде більш рівним, – зазначив пан Ревенко.
Крім виборчої системи на консультації обговорили можливість подовження терміну передвиборчої кампанії на місцевих виборах, зниження прохідного бар’єру в парламент, скорочення кількості політичної реклами.
Окремо присутні наголосили на важливості невідворотності покарання за порушення під час виборів і відповідальності обраних представників.
Доки в нас не буде законодавчо закріпленої відповідальності за порушення на виборах, яка б система не була – це нічого не вирішить. Крім того, доки не буде законодавчого механізму відкликання депутата у разі невиконання передвиборчих обіцянок, порядку не буде: депутат бере і голосує прямо проти того, що обіцяв під час виборів, – зазначив голова громадської ради при Сумській ОДА Володимир Михайловський.
Всеукраїнський тур "ЗміниТИ: взаємодія заради змін" проводиться громадською організацією "Центр UA" спільно з експертами коаліції Реанімаційний Пакет Реформ та представниками Міністерства охорони здоров’я. Мета туру – почути думку проактивних спільнот на місцях щодо розробки системних змін у країні.
Поділитись