Чому нардепи приховують фінансування партій і забувають про суми пожертв

Фото: Чому нардепи приховують фінансування партій і забувають про суми пожертв

Парламентарі від БПП, “Батьківщини” та “Самопомочі” не вказали у деклараціях внески на користь партій. Віталій Хомутиннік вказав неповну суму внеску, а також перерахував партії “Відродження” більше, ніж дозволяє закон. У партії можуть конфіскувати на користь бюджету 300 тисяч, внесених Хомутинніком з порушенням законодавства. Депутатам загрожує дисциплінарна, адміністративна відповідальність та штрафи.

Цікаво, що нардепи навіть не пам’ятають, які суми перераховували своїм партіям.

ЧЕСНО порівняв фінансові звіти політичних партій та декларації партійних спонсорів. Три нардепи не задекларували пожертви на користь партій. Ще один задекларував не всі внески. Згідно з Законом декларант повинен прозвітувати про всі витрати, що перевищували 50 мінімальних заробітних плат, для 2016 року це  майже 69 тис. грн.

Нардеп Юрій Одарченко у 2016 році перерахував на виборчий рахунок партії “Батьківщина” понад півмільйона гривень, але не вказав відомості про ці видатки в е-декларації. Депутат же запевняє, що задекларував ці видатки:

 

Я в минулому році балотувався як депутат-мажоритарник і утворював виборчий фонд, про що прозвітував, і ці звіти є офіційно на всіх порталах, які для цього утворені. Я в декларації також це вказав, обов’язково.

 

На уточнююче запитання, яку ж суму задекларував Юрій Одарченко, депутат відповів:

 

Я зараз точно вам не скажу, не пам’ятаю. Це треба подивитися у мене в декларації.

 

Проте в е-декларації не зазначено жодного перерахунку на користь партії. Причому  Одарченко згідно з партійним звітом зробив два платежі по 100 і 80 тисяч. Ці суми перевищують пороги та мають бути відображені у декларації.

Не задекларував внеску на користь партії також нардеп від БПП Сергій Алєксєєв. У 2016 році він перерахував на користь партії 100 тисяч одним платежем.

ЧЕСНО неодноразово зв’язувався з помічниками нардепа, однак коментар нам взяти так і не вдалося.

Згідно із партійним фінзвітом нардеп від “Самопомочі” Олександр Данченко пожертвував партії 80 тисяч гривень. Інформація про цей видаток не вказана у декларації депутата.

 

Вважаю, що оскільки на підставі здійснення добровільного внеску у мене не виникло (не припинилося) право власності ні на що, також не виникло фінансових зобов’язань, то зазначення інформації щодо добровільного внеску у цьому розділі недоречно. Крім того, предметом правочину не є ні нерухоме майно, ні рухоме майно, ні нематеріальні активи (перелік вичерпний). У інших розділах про об’єкти нерухомості, про незавершене будівництво, про корпоративні права, про членство у партії (громадських організаціях), про доходи тощо зазначення цієї інформації теж не можливо, - зауважує Данченко.

 

Нардеп додає:

 

Наразі від активістів Громадського руху я отримав зауваження щодо незазначення у своїй декларації за 2016 рік інформації про благодійний внесок, у зв’язку з чим звернувся до Національного агентства з питань запобігання корупції з відповідним запитом щодо необхідності зазначення інформації про здійснення благодійних внесків у декларації, і якщо так у якому розділі. В разі допущення мною при заповненні декларації помилки, я готовий, в межах можливого, попрацювати над її усуненням та врахувати це на майбутнє. В той же час, маю надію що, положення про заповнення декларації мною трактовані вірно.

 

Зазначення в декларації суб’єктом декларування недостовірних відомостей може тягнути за собою дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

 

У разі подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, передбачено накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 172(6) КУпАП), - коментує Вікторія Козаченко, спеціаліст інституційного розвитку проекту “Прозорість і доброчесність публічного сектору” ПРООН в Україні.

 

Козаченко зазначає:

 

Якщо відомості відрізнялися на суму понад 250 прожиткових мінімумів, це карається штрафом від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст. 366(1) ККУ).

 

При заповненні декларацій за 2016 рік для розрахунків застосовується розмір мінімальної заробітної плати, яка на 1 січня 2016 року складала 1378 грн. Тобто, у разі, коли відомості в декларації складають від 137 800 грн до 344 500 грн, до особи може бути застосована адміністративна відповідальність. Якщо недостовірні відомості перевищують 344 500 грн, - застосовуються кримінальна відповідальність.

Дещо складнішою є ситуація з нардепом, членом групи “Відродження” Віталієм Хомутинніком. В е-декларації він вказав внесок на користь партії, але не повністю. Також депутат перерахував партії більше, ніж дозволяє закон. Сам Хомутиннік у коментарі Громадському руху ЧЕСНО зізнається, що не пам’ятає скільки перераховував “Відродженню”:

 

Надо посмотреть. Я всегда перечисляю. Не помню (яку суму перерахував партії, - ЧЕСНО). Я точно перечислял в 15-м году и в 16-м году. По моему там были ограничения связанные с новым законодательством и там была максимальная сумма, по-моему до миллиона гривен.

 

Помічниця Віталія Хомутинніка підказала депутату, що він задекларував 2,8 мільйона гривень:

 

Ну вот максимально сколько можно по закону, столько я и перечислил. Максимально сколько было, столько я и перечислил, - додав депутат.

 

Згодом помічниця Віталія Хомутинніка надіслала ЧЕСНО додатковий коментар з роз’ясненнями щодо перерахованих та задекларованих коштів:

 

Згідно електронної декларації народного депутата України Віталія Хомутинніка за 2016 рік, у 2016 році сума членських внесків партії "Відродження", де він є головою політичної ради, склала 2 864 770 грн. З них: 2 714 770 грн до 1 липня 2016 року, ще 150 000 грн - після 1 липня 2016 року.

 

Однак зазначені дані неточні. Загалом Віталій Хомутиннік у 2016 році перерахував “Відродженню” понад 3 мільйони, що суттєво перевищує максимально допустиму суму внеску.

Згідно із законом до 1 липня 2016 року діяли перехідні положення, що дозволяли фізичним особам фактично безлімітно спонсорувати партії, чим і скористався нардеп, перерахувавши до липня понад 2,7 млн грн. Однак з 1 липня почала діяти норма, згідно з якою максимальна сума внеску фізичної особи за один рік не може перевищувати 400 мінімальних заробітних плат, що у 2016 році становило 551200 гривень. Тож перерахувавши до липня 2,7 млн грн, Віталій Хомутиннік вже не міг перераховувати кошти “Відродженню”. Але саме в липні депутат двічі перераховував по 150 тисяч.

В е-декларації депутат вказав, що перерахував “Відродженню” 2 мільйони 807 тисяч гривень, хоча згідно з фінзвітом партії ця сума становить понад 3 мільйони гривень. З вирахуванням перерахунків, сума яких є нижчою від 50 мінімальних заробітних плат (це суми які Хомутиннік міг не декларувати), нардеп не задекларував один платіж - 150 тисяч гривень.

Аналітик ЧЕСНО Ігор Фещенко зазначає, що у “Відродження” можуть конфіскувати 300 тис. грн, внесених депутатом Хомутинніком із порушенням законодавства:

 

Найімовірніше Віталій Хомутиннік чи його помічники просто “загубили” один із платежів на 150 тисяч гривень - у 2016 році депутат 13 разів перераховував кошти на партійний рахунок різними сумами від 17 до 962 тисяч гривень. Однак згідно з законом незадекларована сума видатку, який перевищує 100 мінімальних заробітних плат (майже 138 тисяч для 2016 року) є адміністративним правопорушенням і карається штрафом  від 17000 до 42500 гривень. Ще один штраф, хоч і значно менший, депутату доведеться заплатити за перевищення максимальної допустимої суми внеску на користь політичної партії. Крім цього у “Відродження” мають конфіскувати 300 тисяч гривень внесених депутатом Хомутинніком з порушенням законодавства (ст. 212-15  КУпАП).

 

Примітно, що попри очевидне порушення порядку надання внеску на користь політичної партії “Відродження”, за підсумками перевірки фінансового звіту у НАЗК не виявили жодних порушень і затвердили позитивні висновки.

Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО у під час аналізу партійного звіту “Батьківщини” виявив, що партія в Київській області заводила гроші на рахунки через людей, які про це взагалі не знали й використовувала їхні персональні дані без їхнього відома. “Народний фронт” приховав понад мільйон гривень на джинсу. “Свободу” фінансує пенсіонер. Найбільші витрати в БПП йдуть на політтехнолога Олега Медвєдєва і син президента пожертвував партії батька лише 260 гривень. “Народний фронт” приховав щонайменше 1,3 мільйона на джинсу у ЗМІ, а “Радикальну партію” фінансує бізнес, пов’язаний з групою “Континіум”.  Громадський рух ЧЕСНО продовжує в рамках проектів “Золото партій” та “Стеж за грошима” аналізувати звіти партій та декларації народних депутатів.

П.С.: вже після публікації матеріалу нам вдалося отримати коментар від команди нардепа Сергія Алєксєєва. Депутат дійсно перераховував кошти на рахунок БПП, однак забув вказати інформацію про це у е-декларації. 

 

Активісти Громадського руху ЧЕСНО звернули мою увагу про незазначення у моїй декларації за 2016 рік інформації про благодійний внесок у розмірі 100 000 грн. Я вдячний їм за це і сьогодні звернувся до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо надання дозволу внести виправлення до щорічної Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у зв’язку з виявленням мною помилки при її заповненні. Це людський фактор при заповнені. Моя дохідна частина декларації відображає мою спроможність здійснювати дані видатки. Так, згідно діючого законодавства дана ситуація не підпадає під санкцію статей ККУ і під дію КУпАП оскільки не перевищує 100 мінімальних заробітних плат. Проте це цікавий приклад того, що особа, яка не має наміру приховати такий внесок, але припускається неточності при заповненні декларації через великий обсяг інформації та перебої в роботі системи електронного декларування може бути притягнута до адміністративної, а то і до кримінальної відповідальністі. Тому вважаю, що наше законодавство досить жорстке в цій частині, - запевнив Алєксєєв.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]