Запобігти не можна залишити: конфлікт інтересів та прогули у ВРУ

Фото: Запобігти не можна залишити: конфлікт інтересів та прогули у ВРУ

Чимало народних депутатів України ігнорують вимоги законодавства по запобіганню конфлікту інтересів. Аналітику щодо поширених практик конфлікту інтересів у Верховній Раді на прес-сніданку “Конфлікти інтересів і прогули у ВРУ: запобігти не можна залишити” у четвер, 23 листопада, презентувала Оксана Ставнійчук, парламентська аналітикиня Громадського руху ЧЕСНО.

Натисніть для збільшення

Однією із найпоширеніших практик ймовірного конфлікту інтересів є членство нардепів у комітетах за профілем свого бізнесу.

Зокрема, голова Комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець і член Комітету Костянтин Яриніч володіють фірмами медичного спрямування, голова Комітету з питань будівництва і ЖКГ Сергій Скуратовський та семеро інших членів комітету мають фірми будівельного спрямування, фірми трьох нардепів Комітету ПЕК - Ігоря Кононенка, Руслана Богдана і Андрія Лопушанського – виграють тендери, фірми Ярослава Дубневича з Транспортного комітету вигравали “профільних” тендерів на 498,47 млн грн, а 21 нардеп із Комітету з питань аграрної політики і земельних відносин задекларував хоча б одну фірму з аграрної сфери.

Натисніть для збільшення

Звертаємо увагу, що інфографіка містить QR-коди – посилання на аналітичні матеріали, в яких описується зміст кожного випадку конфліктів інтересів. Крім того, із цими матеріалами можна ознайомитись за хештегом #інтереснікомітети.

Оксана Ставнійчук, парламентська аналітикиня Громадського руху ЧЕСНО, навела дані з відповіді на запит НАЗК, де зазначено, що 68 нардепів передали свої фірми в управління. Зокрема, із цього списку є троє нардепів, які передали свої фірми в управління своїм родичам - подружжю чи батькам. Йдеться про таких нардепів як Тетяна Донець, Роман Заставний і Денис Омельянович.

Юрій Дерев’янко, спікер прес-сніданку і член Комітету ВРУ з питань запобігання та протидії корупції, зазначив, що наявність такої кількості і різноманіття конфліктів інтересів свідчить про недосконалість не лише антикорупційного законодавства, але й НАЗК, що прямо зобов’язана відслідковувати такі порушення.

 

Нонсенс, що, до прикладу, в Аграрному комітеті працюють власники агрохолдингів. Як вони можуть забувати про свій приватний інтерес під час ухвалення рішень та розподілу бюджетних коштів? Якби наші колеги з Аграрного комітету мали інтереси у сфері культури чи спорту – ми могли би говорити, що вони не мають безпосереднього впливу на свій інтерес. Коли ж їх родичі та помічники отримують мільйонні тендери – то це багато про що означає.

 

Нардеп висловився за необхідність запровадження вимоги продажу бізнесу чи хоча б його передачу в тимчасове управління Фонду держмайна усіма високопосадовцями.

Координаторка проектів Transparency International Ukraine Анастасія Козловцева зазначила, що за час роботи ВРУ цього скликання лише один депутат відмовився брати участь у голосуванні через конфлікт інтересів: Ірина Луценко не брала участі у голосуванні за призначення на посаду генпрокурора свого чоловіка Юрія Луценка.

 

Для врегулювання конфліктів інтересів має бути воля як нардепів, так і громадянського середовища. Нам необхідний реєстр інтересів: де можуть бути інтереси, пересічні з діяльністю депутата. Декларування повинне стосуватись не лише статків, але й видатків, зустрічей. Регламентний комітет, Комітет з питань запобігання і протидії корупції має піднімати цю тему, якщо НАЗК не працює. Врегулювання конфлікту інтересів допоможе депутатам захистити самих себе.

 

Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив Світлана Матвієнко повідомила, що із 422 народних депутатів 8 скликання 131 володіють корпоративними правами. Лише 30 народних депутатів вказали, що передали свій бізнес в управління.

 

Треба говорити навіть не про цифри і прізвища, а про парламентську реформу, системне запобігання конфлікту інтересів, врегулювання питання лобізму. Закони нардепи не виконують. Як Лабораторія законодавчих ініціатив, ми пропонуємо кодифікацію законодавства, ухвалення етичного кодексу народного депутата та запровадження відповідальності за конфлікт інтересів. Крім того, ключове питання – просвіта нардепів щодо конфлікту інтересів.

 

Наприкінці зустрічі аналітик Громадянської мережі ОПОРА Андрій Савчук навів основні результати  моніторингу роботи парламентських комітетів від ОПОРИ. Лідерами по відвідуваності серед комітетів стали комітети науки і освіти, свободи слова та інформаційної політики, сім’ї, молоді, спорту та туризму. Найбільш відповідальними за відвідуваністю стали фракції партії “Народний фронт” та “Самопоміч”, найменш відповідальні представники фракції “Опозиційний блок”, груп “Відродження” і “Волі народу”.

 

Як видно з аналітики, мажоритарники відвідують Раду і комітети гірше за списочників. Аби подолати прогули, потрібні дисциплінарні санкції: за прогули забирати можливість виступу з трибуни Верховної Ради чи подання депутатського запиту.

 

Раніше ЧЕСНО назвали антирейтинг прогульників і кнопкодавів листопада.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]