У рамках кампанії #Депутати_звітувати координаторки кампанії Олександра Кузіва (Рух ЧЕСНО) та Наталія Ватаманюк (ініціатива “Відкритий парламент”, ПРООН в Україні) презентували е-ресурс “Звіти депутатів”, покликаний змінити формат і періодичність звітування народних депутатів перед виборцями. Участь у презентації взяв народний депутат Остап Єднак, який вже представив свій онлайн-звіт.
Відтепер онлайн-звіт народного депутата — це зручна інфографіка, що містить коротку інформацію про партійну, фракційну приналежність, контакти та список помічників народного депутата, рубрики “Головні досягнення”, “Законотворча робота”, “Депутатські запити та звернення”, “Робота в комітеті”, “Робота з виборцями”, “Громадські приймальні”, “Витрати на депутатську діяльність”, “Співпраця з громадськими організаціями”, “Міжнародна діяльність”, “Діяльність в рамках міжфракційних об’єднань, ТСК і парламентських слухань”, “Пріоритети на найближчий період” і “Проблеми і перешкоди в діяльності”.
Позафракційний народний депутат Остап Єднак підкреслив, що на сьогодні аналогу “Звітам депутатів” в Україні не існує.
У січні усі депутати готують звіти за 2017 рік. Я переконаний, що така онлайн-платформа – чудова можливість розповісти своїм виборцям про пророблену роботу. Крім того, мені імпонує, що звіти депутатів можна порівняти не лише з їхніми передвиборчими обіцянками, але й між собою за різні періоди. Це дозволить українцям зрозуміти, наскільки ефективним був той чи інший депутат.
Ці рубрики є опціональними та заповнюються за бажанням народного депутата. Звіт автоматично перетворюватиметься в інфографіку, доступну як для завантаження, так і для поширення.
Координаторка кампанії #Депутати_звітувати Олександра Кузіва зазначила, що веб-сторінка працює як комунікаційний майданчик без премодерації чи цензури.
Окрім звітів окремих депутатів, користувач може побачити розподіл звітів по фракціям, тобто оцінити, яка з фракцій відповідальніше поставилась до звітування. Для аналітиків відкритих даних ми запланували надати доступ до звітів через API.
Ресурс дає можливість заповнювати звіт за кожні півроку роботи народного депутата. Крім цього, народний депутат може завантажити свої звіти за попередній період роботи (2014 - перше півріччя 2017 року) у довільній формі.
Координаторка ініціативи “Відкритий парламент” Наталка Ватаманюк закликала виборців знайомитись зі звітами народних депутатів, аби зважати не на слова, а на реальні справи обранця.
Звітування депутатів у парламентах демократичних країн є нормою, що апріорі виконується. Ми б хотіли, щоби народні депутати взяли за правило звітування кожні півроку. Разом із тим, ми закликаємо виборців відходити від емоційного вибору політиків до раціонального і вивчати звіти народних обранців: це сприятиме підвищенню відповідальності політиків.
Рух ЧЕСНО та ініціатива “Відкритий парламент” закликають народних обранців відзвітувати про свою діяльність щонайменше за друге півріччя 2017 року, а виборців - дізнаватись про роботу українських парламентарів за допомогою ресурсу “Звіти депутатів”.
______________________________________________________________________
Дані соціологічного опитування Руху ЧЕСНО, проведеного у листопаді-грудні 2017 року, демонструють, що:
96% українців переконані, що усі народні депутати повинні публічно звітувати перед виборцями.
84% громадян хочуть отримувати звіт від народних депутатів щонайменше двічі на рік.
найбільш зручними каналами комунікації українці визначають телебачення та Інтернет.
Бажання українців співпадає із законодавством України: закон обов’язує депутатів інформувати виборців про свою депутатську діяльність не рідше двох разів на рік. Звітування та ефективна комунікація між політиками та виборцями є однією з головних передумов відновлення довіри до народних депутатів. Втім, наразі лише 15% народних депутатів України звітують про свою діяльність громадянам.
Із першими онлайн-звітами народних депутатів можна ознайомитись на сайті ресурсу zvity.chesno.org.
Кампанія “Звіти Депутатів” втілюється Рухом ЧЕСНО в рамках діяльності Ініціативи "Відкритий парламент" за підтримки проекту ЄС-ПРООН "Рада за Європу".
#ВідкритийПарламент
#РадаЗаЄвропу
Поділитись