УКРОП рекламує акцію з безкоштовного протезування зубів пенсіонерам. Відбувається це коштом замкерівника оcередку стоматолога Олега Ороса. Ініціатива має протривати аж до кінця 2020 року. Чи будуть звітувати про ініціативу з протезування у фінансових звітах — у партії сумніваються, тому що це приватна ініціатива Ороса. Новітній спосіб непрямого підкупу виборців дослідив Громадський рух ЧЕСНО.
Вперше про акцію з протезування зубів пенсіонерам з адентією — повною втратою зубів — в УКРОПі повідомили 5 липня. Громадський рух ЧЕСНО поцікавився в партійців, у чому суть ініціативи і хто оплатить реалізацію.
Розпочинаємо ми акцію з першого вересня, і щомісяця до кінця 2020 року ми будемо приймати людей… Ми написали, шо одного в місяць (будуть протезувати, — ред.)”, — сказала ЧЕСНО активістка закарпатського УКРОПу Власта Негря.
У Ороса є дві стоматологічні клініки, і він сам буде робити протезування, і це буде за свій кошт”, — наголошує Негря.
На питання, чи це приватна ініціатива, співрозмовниця відповіла, що так, але водночас і не заперечила, що це партійне починання.
Та як не буде, якшо це ми від імені партії. Він заступник керівника обласного осередку”, — наполягає Негря.
А от на питання, чи прозвітує партія про ініціативу як про спонсорський внесок на користь партії, вона відповіла, що навряд чи.
19 вересня на сайті УКРОПу з’явилася нова публікація про першу пацієнтку із пропротезованими зубами.
Офіційно підписується договір. Людині робиться діагностика. Людина підписується, що вона згідна на таку процедуру (протезування — ред.)”, — пояснює Орос.
Наступну людину будуть протезувати в жовтні, а на черзі вже стільки людей, що вистачить протезувати до середини 2020 року.
Якщо Ви зможете довести у суді, що таке протезування зубів є "заходом чи діяльністю на підтримку політичної партії", то тоді це буде внесок у виді спонсорства… Якщо ж Вам вдасться встановити, що конкретна пенсіонерка пообіцяла за ці "послуги" проголосувати за УКРОП чи не проголосувати за якусь іншу силу чи іншим чином використати своє виборче право, то тоді це буде підкуп виборця”, - коментує ситуацію експерт Центру політико-правових реформ Дмитро Калмиков.
Місцеві політики чи осередки партій можуть для приваблення виборців влаштовувати публічні заходи, прогулянки на човнах чи вручати подарунки, які часто потім не фігурують фінансових у звітах партій. Це все є непрямим підкупом виборців, оскільки партії та депутати тут змагаються не ідеями, як розподілити міський бюджет та створити культурний чи освітній простір, щоб системно змінити життя громади, а фактично здійснюють непрямий підкуп соціально вразливих виборців.
Поділитись