Вакантне депутатське місце у Верховній Раді від “Народного фронту” посяде людина, яка в черзі претендентів на мандат була аж третьою. Усе тому, що відразу два кандидати у списку НФ в один день відмовилися від депутатства.
Верховна Рада 4 жовтня достроково припинила повноваження народних депутаток Тетяни Юзькової ("Радикальна партія Олега Ляшка") та Ірини Єфремової ("Народний фронт") у зв'язку з призначенням їх членкинями Центральної Виборчої Комісії. Обидві екс-нардепки пройшли до парламенту за партійними списками, тож замість них мандати отримають наступні за порядком кандидати.
У "Народному фронті" першим претендентом на мандат після вибуття Єфремової став №82 у списку, 50-річний житомирянин, екс-депутат Житомирської облради від "Партії регіонів" Сергій Кондратюк.
Однак 8 жовтня стало відомо, що ЦВК отримала від Кондратюка заяву про відмову від обрання нардепом. Мало того, аналогічна заява надійшла від наступного за Кондратюком кандидата, №83 у списку НФ Ігоря Гоцула. Відповідно, претендентом на мандат став кандидат №84 Іван Савка.
Питання скасування реєстрації Кондратюка й Гоцула та визнання обраним депутатом Савки Центрвиборчком планував розглянути на засіданні 8 жовтня, проте розгляд було перенесено. Заступник голови ЦВК Євгеній Радченко у коментарі Громадському руху ЧЕСНО пояснив це "неналежною підготовкою документів" від кандидатів, які відмовилися від мандата:
Ми не змогли встановити, чи дійсно саме ці кандидати на той момент подали документи, оскільки там не було ні довіреності, ні особи не прийшли особисто. Саме тому Комісія вирішила, що немає достатніх гарантій, що кандидати відмовилися. Саме тому з ініціативи доповідача, оскільки доповідач сумнівався, питання просто-напросто було перенесено до з'ясування обставин. Це суто технічна процедура і все, тут немає жодної політики".
ЦВК виключила зі списку НФ Кондратюка й Гоцула та визнала обраним Савку на засіданні 10 жовтня. За словами Радченка, на той момент необхідні документи, яких не вистачало, вже були надані. Тоді ж секретарка Центрвиборчкому Наталія Бернацька повідомила, що заяви Кондратюка й Гоцула про відмову від балотування надійшли до Комісії 4 жовтня 2018 року – чітко в день припинення Радою депутатських повноважень Єфремової.
Громадський рух ЧЕСНО спробував дізнатися у двох кандидатів від НФ, чому вони вирішили відмовитися від депутатського мандата. Контакти Кондратюка знайти не вдалося, як і свіжі дані про нього.
А от Гоцул зараз обіймає посаду першого заступника міністра молоді та спорту України. Як розповів екс-кандидат ЧЕСНО, він вирішив відмовитися від мандата, коли дізнався, що став претендентом на депутатство через відмову Кондратюка. За словами урядовця, з Кондратюком він
особисто не знайомий, про рішення “сусіда” по списку йому повідомили в НФ.
Гоцул стверджує, що тоді ж він вирішив поступитися мандатом Савці – “відомій людині, яка має заслуги перед нашою державою”:
Рішення моє ґрунтується на тому, що за мною в списку поважна людина – Іван Савка, військовий. Я вважав, що в цей час, коли країна знаходиться в стані війни, перебування військового в парламенті буде кориснішим, тому я таке рішення для себе ухвалив”.
Гоцул наголосив, що Савку особисто він також не знає, натомість ознайомлений з його біографією.
За словами заступника міністра, керівництво НФ до його рішення відмовитися від мандата поставилося “з розумінням”.
До речі, у березні 2018 року НАЗК направило до суду протокол про можливе адміністративне порушення з боку Гоцула. Як стверджували в антикорупційному відомстві, урядовець підписував документи щодо фінансування Федерації легкої атлетики України, яку він сам і очолює - тобто діяв в умовах реального конфлікту інтересів. Згодом Гоцул подав у відставку з посади заступника міністра, але Кабінет міністрів досі його заяву не розглянув.
ЧЕСНО також намагався поспілкуватися телефоном з новообраним нардепом Іваном Савкою. Однак він послався на те, що у нього нарада, та запропонував перетелефонувати пізніше. На подальші дзвінки Савка вже не відповідав.
Савка - військовослужбовець Збройних Сил України, йому 46 років. На момент реєстрації кандидатом у депутати (вересень 2014-го) він був заступником командира 79-ї окремої аеромобільної бригади, що базується в Миколаєві (зараз це 79-та окрема десантно-штурмова бригада), також виконував обов'язки командира цього підрозділу.
Як свідчать дані декларації Савки, у 2016 році він, окрім 79-ї бригади, служив у командуванні Сухопутних військ та Силах спецоперацій ЗСУ. До слова, декларації новоспеченого депутата за 2017 рік на сайті НАЗК немає.
У коментарі миколаївському виданню "НикВести" Савка заявив, що новина про його майбутнє депутатство стала для нього "несподіванкою":
Это было для меня неожиданно, прежде всего. Спасибо за доверие тем людям, которые поверили в меня, и я думаю, что я не подведу".
За словами Савки, він як військовослужбовець не може бути членом "Народного фронту", однак з 2014 року підтримує цю політсилу:
Я уверен, что только представители этой партии делают и будут делать лучшим наше государство".
У мережі та ЗМІ можна знайти фото Савки з колишнім прем'єр-міністром, лідером "Нарфронту" Арсенієм Яценюком.
Перше повідомлення у ЗМІ про те, що Савка стане депутатом, з'явилося пізно ввечері 4 жовтня на сайті миколаївського видання "Інше.ТВ", тобто через декілька годин після припинення депутатських повноважень Єфремової. На той час офіційно на мандат від НФ претендував Кондратюк. Проте у новині "Інше.ТВ" немає жодної згадки ані про Кондратюка, ані про Гоцула. Натомість стверджується, що новим нардепом від "Нарфронту" стане Савка, хоча в публікації немає посилань на джерела, з яких було отримано таку інформацію.
А 5 жовтня про обрання Савки повідомив екс-голова Миколаївської ОДА, член Координаційної ради "Нарфронту" Вадим Меріков. У своєму Facebook він оприлюднив фото із Савкою та головою фракції НФ у Верховній Раді Максимом Бурбаком.
Того ж дня нардеп від НФ, мажоритарник з Житомирщини Павло Дзюблик повідомив виданню "Житомир.info", що Кондратюк і Гоцул написали заяви про відмову від депутатства.
У коментарі ЧЕСНО Дзюблик уточнив, що причини відмови двох кандидатів особисто йому невідомі, а про їхнє рішення було повідомлено на засіданні фракції НФ.
Заступник голови ЦВК Радченко синхронну відмову Гоцула й Кондратюка від мандата не коментує:
Звертайтеся, будь ласка, до кандидатів. Ми отримали документи - і все, і ми на підставі цих документів вирішували питання. ЦВК є правозастосовчим органом, а не якимось іншим - ні політичним, ні правоохоронним".
А от місце Юзькової в Раді посів 46-річний житель смт Макарів Київської області Олександр Гулак, №30 у списку РПЛ, якого ЦВК визнала обраним депутатом 8 жовтня. У мережі інформації про Гулака небагато. Відомо, що він був помічником Ляшка у Раді 7-го скликання, а зараз допомагає нардепу від РПЛ, фігуранту антикорупційних розслідувань Олексію Ленському. "Наші гроші з Денисом Бігусом" повідомляли, що Гулак є власником елітного позашляховика Cadillac Escalade, який "Радикальна партія" орендує для Ляшка всього за 6,5 тисяч грн на місяць.
Сам Ляшко не захотів розповісти ЧЕСНО більше про новоспеченого народного обранця, зазначивши лише, що Гулак – "фахівець з питань безпеки":
Це харашо, шо про нього мало інформації. Про фахівців з питань безпеки чим менше інформації, тим кращий фахівець. Не можу [розповісти про нього більше], я вже все сказав – фахівець з питань безпеки і антитерористичної діяльності. Достойний буде народний депутат, який буде докладати свої зусилля для того, щоб українці безпечно жили в рідній країні".
Громадський рух ЧЕСНО фіксував випадки, коли кандидати, які за підсумками виборів отримували депутатські мандати, масово відмовлялися від депутатства, після чого до ради потрапляли кандидати з гіршими результатами. Так, у листопаді 2015 року відразу після виборів до Харківської міськради 12 кандидатів від партії "Відродження" відмовилися від мандатів на користь двох соратників мера Геннадія Кернеса, рейтинг яких був доволі низьким.
Поділитись