У червні 2018 року в Києві з’явилися білборди-привітання з Днем Конституції України із символікою партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність”. Їх благодійно розмістила громадська організація “Солідарність”.
Про це свідчить фінансовий звіт центрального штабу БПП за другий квартал 2018 року. Загалом на розміщення зовнішньої реклами заплатили 410,82 тис. грн. У звіті цю суму зазначено як спонсорський внесок від громадської організації "СОЛІДАРНІСТЬ", яка, власне, і розміщувала рекламні конструкції. Організація діє з весни 2015 року.
Приклади зовнішньої реклами-привітання до Дня Конституції 2018 року від БПП (Фото Ігоря Фещенка)
Повний тезко співзасновника ГО “Солідарність” Андрій Воронков 2012 року був спостерігачем на виборах народних депутатів від Олеся Довгого, а тезко ще одного співзасновника ГО Сергія Матусова – помічником нардепа від БПП з Київщини Руслана Сольвара. Номером телефону, зазначеним у реєстраційних даних ГО, уже користується інша людина. Тому отримати в такий спосіб коментар щодо мотивації до фінансування партії нам не вдалося. У Facebook Матусов теж не відповідає на повідомлення.
“Блок Петра Порошенка”, окрім привітань із Днем Конституції, останнім часом майже не розвішує зовнішньої реклами. Порівняно з партією ім’я Президента можна побачити на рекламних щитах у різних куточках України значно частіше. Ці білборди розміщують місцеві державні адміністрації. Хоча в Адміністрації Президента запевняють, що не знають, звідки реклама. А на територіях, де працюють Донецька та Луганська військово-цивільні адміністрації, білборди Порошенка є поки що ледь не єдиними рекламними конструкціями політичного характеру.
Білборд Порошенка на в'їзді до Волновахи
У БПП заперечують, що мають стосунок до білбордів із Президентом. В АП наполягають, що Президент сам її розміщує.
Петро Олексійович не є членом партії, не входить до керівних органів партії. Він є Президентом України. Партія не фінансує його рекламу. Наскільки мені відомо із засобів масової інформації, він заявив, що всі витрати на рекламу будуть показані в його декларації… Якшо він заявив офіційно, що він відобразить, значить, треба дочекатись і подивитись декларацію, – наполягає партійний юрист Борис Сікліцький.
Здійснення агітації за певну партію громадською організацією з ідентичною назвою – не нова для українських політиків практика. ГО не зобов’язані, на відміну від партій, звітувати НАЗК про джерела походження коштів. Так, для “Народного контролю” нардепа Дмитра Добродомова однойменна ГО знімала телепередачу та розміщувала зовнішню рекламу. ГО “Хвиля” розміщує білборди для народного депутата Віктора Чумака.
Нагадаємо, що цьогоріч Секретаріат Кабінету Міністрів України витратив понад 12 млн грн на популяризацію діяльності уряду. У Кабміні повідомили, що державним коштом уряд востаннє рекламували 2014 року. За ці гроші транслюють телерекламу “уряду Гройсмана”, відеоролики, висвітлюють на білбордах реформи, ремонти шкіл і доріг. Тендер на рекламування Кабміну в інтернет-медіа на суму 1,1 млн грн виграв заступник головного редактора видання “Обозреватель” Орест Сохар. Часто таку рекламу публікують у регіональних ЗМІ без відповідної позначки.
Водночас із допомогою зовнішньої реклами піаряться й інші політсили. Згідно з фінансовими звітами партії, у квітні-червні 2018 року "Батьківщина" витратила 22 мільйони на презентацію "Нового курсу", зокрема на розміщення білбордів, рекламних матеріалів на телебаченні й радіо.
Поділитись