Мерзнуть і не "скіглять": чому Київська облрада, ОДА та ЦВК без опалення

Фото: Мерзнуть і не "скіглять": чому Київська облрада, ОДА та ЦВК без опалення

На сесії облради депутати у верхньому одязі. Працюють обігрівачі та “дуйки”. Станом на 15 листопада відсутнє опалення в будівлі Київської облради та ЦВК, що розташована на пл. Лесі Українки, 1 у Києві. Причина – несплата за тепло КП Київської облради “Управління споруд”.

За словами директора цього комунального підприємства Володимира Рябикіна, новоствореному КП "Київтеплоенерго" не сплатили коштів, оскільки вимога розрахуватися за опалення до надання послуг є протизаконною:

Річ у тім, що закон чітко передбачає, що оплата комунальних послуг відбувається за фактом їх отримання. Сьогодні КП "Київтеплоенерго", як і "Київенерго" колишнього підпорядкування, наполягають на передоплаті, тобто спочатку ми повинні сплатити гроші, а потім вони дадуть тепло. Загалом, це вже порушення закону. І якщо займати жорстку позицію, ми кажемо – ні, передоплату ми не можемо зробити, тому що це державні кошти й ми їх зможемо проплатити тільки тоді, коли отримаємо акт виконаних робіт. А акт ми не можемо одержати доти, доки з лічильників не знято показники.

Не було фінансування на теплозабезпечення. Рішення було ухвалене на сесії 10 жовтня, далі були фінансові процедури проходження цих грошей. Зараз усі фінансові питання вже вирішено, і мій головний інженер буквально сьогодні поїхав для отримання ордера на підключення теплоносіїв. Сума чималенька, дуже чималенька”, – додає Рябикін.

Причиною відсутності тепла у приміщенні облради голова бюджетної комісії КОР Ольга Бабій (“Самопоміч”) назвала неготовність мереж до опалювального сезону.

З опаленням питання техстану готовності. Займається цим КП Київської облради “Управління споруд”, це питання врегульовується. Проблема в тому, що інфраструктура має зношення 70-80%. Питанням ремонту та оновлення мереж ніхто не займається. Ви ж бачите, як запускається тепло в Києві. У мене, на Оболоні, наприклад, досі немає гарячої води, – розповідає Бабій.

На запитання, чи відомо їй, що друга частина приміщення за цією самою адресою, у якій міститься ЦВК, також без тепла, депутатка зазначила, що вбачає в цьому лише користь для них:

Якщо в ЦВК будуть довше мерзнути, менше брехатимуть. Я вважаю, це піде їм на користь.

Рябикін запевняє, що вся тепломережа цієї будівлі підготовлена до опалювального сезону й на 15 жовтня вони були повністю готові приймати тепло, однак погоджується з тим, що мережі застарілі.

Цю будівлю почали зводити 1978 року, в експлуатацію ввели 1983-го. Відтоді капремонт тепломереж не виконували. Система сама по собі вже технічно застаріла, є складності в її обслуговуванні, тому що обладнання, яке забезпечує в ній тиск, досить зношене. Звісно, могла йти мова про переведення на іншу теплосистему, тобто щонайменше облаштування котельні – те, що зараз вимагають енергоощадні технології, але тут теж є особливості. Тут питання, хто ці роботи фінансуватиме, – наголошує Рябикін.

Будівля належить державі, а розміщені в ній переважно обласні органи управління, і тому держава каже, що це повинні робити обласні органи, а обласні не мають права з обласного бюджету використовувати кошти. Усі, хто тут розташований, уклали договори з Фондом держмайна про оренду цих приміщень. За оренду вони платять державному органу – Фонду держмайна, вона мінімальна або зводиться взагалі...– пояснює керівник КП.

Депутат облради від “Свободи” Ігор Домбровський зауважує, що проблеми з опаленням у приміщенні КОР були й раніше.

У кабінетах стоять обігрівачі, залу засідань обігрівають спеціальними електричними приладами. А депутати переважно сидять на сесії у верхньому одязі. У коридорах і холі зимно, – розповідає Домбровський.

Депутати не знімають верхнього одягу під час сесії. Принагідно нагадаємо, що Громадський рух ЧЕСНО проаналізував декларації депутатів і виявив у них хутряні шуби.

Тим часом приміщення, у якому розташована облдержадміністрація, залишається без опалення.

Зауважимо, що очільник уряду Володимир Гройсман нещодавно заявив, що нібито збирається звернутися до парламенту, аби вплинути якимось чином на мерів міст, де зірвано початок опалювального сезону.

Я вимагаю поставити цьому край. А якщо мова йде про те, що деякі мери не можуть це зробити, будемо звертатися до парламенту й усувати їх від займаних посад. Мені набридла, просто набридла оця безвідповідальність, яку люди відчувають на собі кожен день, – цитує прем’єра видання “Сегодня”.

Ані Верховна Рада, ані Кабмін, який, власне, і визначає ціну на газ, не наділені повноваженнями знімати з посади міських голів, котрих обирали місцеві громади.

Заява прем’єра Гройсмана щодо можливого відсторонення мерів, які не змогли вчасно почати опалювальний сезон, – чистої води популізм. З одного боку, у громадян є запит на "тверду руку", а з іншого – людям банально холодно. Простим рішенням є заява пана прем’єра. Але це плацебо – таблетка-пустишка, що нічого не дасть. Країна вже втомилася від цих постійних заяв, які нічого не несуть. Уряд має робити свою роботу: розробляти та впроваджувати державні програми енергоефективності, енергомодернізації, енергоменеджменту. Це складно, довго, але це дає результат, щоб люди з листопада до березня не мерзли. А популістичні заяви – прикладання подорожника там, де потрібна хіміотерапія, – каже керівник департаменту публічної політики й адвокації ГО "ЦЕНТР UA" Андрій Андрушків.

Громадський рух ЧЕСНО прогнозував, що в Україні сотні тисяч людей можуть залишитися без опалення, оскільки парламент та уряд не адвокатували й не ухвалили низки важливих змін до законів, які подавали на розгляд ще навесні.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]