У середині березня Facebook запровадить верифікацію замовників політичної реклами й публічно розмістить базу даних української політагітації. Також можна буде зіставити рекламні бюджети політиків. Про це Рух ЧЕСНО повідомив керівник корпоративних комунікацій Facebook у Центральній і Східній Європі Ян Щєґєнни (Jan Ściegienny).
“У середині березня ми запустимо інструменти для того, аби зробити політичну рекламу (для України – ред.) на Facebook прозорішою. Від рекламодавців вимагатимуть оприлюднити, хто саме платить за політичну рекламу. Ми зберігатимемо ці дані протягом семи років у публічній бібліотеці. Там міститиметься інформація про те, як реклама поширювалася, наприклад діапазон витрат, показників, а також демографія про тих, хто бачив рекламу, їхній вік, стать і локацію”, – розповів у листі Щєґєнни.
Така база даних політичної реклами вже містить архіви із США, Британії, Індії та Бразилії.
Щєґєнни додав, що корпорація глобально блокує й видаляє фіктивні облікові записи та обмежує розповсюдження неправдивої інформації.
Так, у лютому Facebook тимчасово поширив на Україну заборону купувати виборчу рекламу з-за кордону.
"Наприклад, нещодавно ми видалили низку облікових записів і сторінок у Facebook та Instagram, які, будучи частиною мережі, що виникла в Росії й діє в Україні, залучалися до скоординованої неавтентичної поведінки", – написав Щєґєнни.
Він додав, що для кращого розуміння ситуації в країні Facebook співпрацює з Центральною виборчою комісією України, фактчекерами, дослідниками та громадськими активістами.
Нагадаємо, що наприкінці січня Facebook пообіцяв запустити базу даних політичної агітації в Україні та заборонити іноземцям купувати політичну рекламу.
Видатки на політрекламу у Facebook – істотна дірка в прозорості вітчизняних політичних фінансів, на яку звертають увагу профільні агенції та громадські організації. Помітно рекламуються в соцмережі політики всіх рівнів – від Петра Порошенка з Юлією Тимошенко до мажоритарників з президентськими амбіціями й місцевих політиків. Зазвичай вони пояснюють, хто їм купує рекламу, загальними фразами на кшталт "знайомі підприємці".
У прес-службі Адміністрації Президента взагалі не знають, хто веде й за які гроші рекламує Facebook-сторінку гаранта Конституції. А прес-секретар Порошенка на запитання про це відмовчується вже кілька місяців поспіль.
Не прозорішою є ситуація й у політичних партіях, хоча закон зобов'язує їх детально звітувати про видатки. Facebook-рекламу вони часто приховують за витратами на медіа-моніторинг і PR-агенції.
Лише зрідка, як у випадку з партією "ДемАльянс", у звітах фігурує стаття видатків на зразок "Compass розрахунки карткою у Facebook". І тільки після спілкування з бухгалтерами стає зрозуміло, що партія справді оплачувала Facebook-рекламу.
Також Громадський рух ЧЕСНО зібрав інформацію про кандидатів у Президенти та депутатів рад у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.
Поділитись