Під час голосування в першому турі президентських виборів на Полтавщині на деяких дільницях виникали непорозуміння, коли містяни намагалися отримати бюлетень за ID-карткою чи закордонним паспортом. Дільничні й навіть окружні комісії закон "Про вибори Президента України" трактують по-різному. Юристи "Bihus.info" спеціально для читачів Руху ЧЕСНО підготували роз'яснення, як використати своє право голосу, не порушивши при цьому закон.
Із закордонним тільки за кордоном?
Полтавка Іванна загубила свій український паспорт напередодні 31 березня. Оформити новий до виборів дівчина не встигла, лише подала необхідні для цього документи. Тимчасове посвідчення громадянки України їй не видали.
Проте в Іванни був паспорт громадянки України для виїзду за кордон, який зазвичай ми називаємо закордонним паспортом. Дівчина була переконана, що за ним їй видадуть виборчий бюлетень.
"Перед виборами я перечитала Закон України "Про вибори Президента України" й у переліку документів побачила паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Тому була впевнена, що проблем не виникне".
У ДВК категорично відмовилися видавати бюлетень за закордонним паспортом. Не допомогла й надана копія загубленого внутрішнього паспорта. Члени комісії запевняли, що в законі немає жодних згадок про копії документів.
Думки членів ОВК з цього питання розійшлися. Однак секретарка комісії наголосила, що краще відповість за те, що не видала бюлетень, аніж видасть його ледь не за підробленими документами.
"На жаль, у коментарях до цієї статті, які я не читала, зазначено, що за ним (закордонним паспортом – прим. авт.) можна проголосувати на закордонних дільницях. Тому мені відмовили. Засмутилася дуже й у другому турі вже з ID-карткою голосуватиму", – розповідає Іванна.
При цьому на іншій дільниці одна з виборчинь змогла без проблем проголосувати за закордонним паспортом. Юристи "Bihus.info" зауважують, що це порушення закону.
Вони пояснюють, що підставою для отримання виборчого бюлетеня на звичайних і спеціальних виборчих дільницях є паспорт громадянина України, військовий квиток (лише для військовослужбовців строкової служби) чи тимчасове посвідчення громадянина України.
А паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний або службовий паспорт є підставою для одержання бюлетеня на закордонних і спеціальних дільницях, створених на суднах, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та на українській полярній станції.
"Згідно з аналізом норм ст.2 ЗУ "Про вибори Президента України", голосування на звичайній виборчій дільниці на території України на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон не дозволяється", – пояснює юрист "Bihus.info" Євген Воробйов.
Аналогічна інформація розміщена й на сайті ЦВК:
ID-картка – не проблема
Напередодні 31 березня до громадського діяча й депутата Полтавської міської ради Вадима Ямщикова звернулася місцева жителька. Жінка поскаржилася, що вона має паспорт у формі ID-картки, а члени дільничної виборчої комісії пообіцяли видати їй бюлетень лише в разі наявності додатка з реєстрацією місця проживання.
Юристи "Bihus.info" твердять, що така вимога є незаконною:
"Підставою для видачі виборцю бюлетеня на виборчій дільниці на території України є такий документ, як ID-картка, яка за правовим статусом є сучасним аналогом паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року. Водночас слід зауважити, що подання разом з ID-карткою паперового документа з реєстрацією місця проживання чинним законодавством не передбачено, а отже, відмова видавати бюлетень, якщо виборець разом з ID-карткою не надав паперового документа з реєстрацією місця проживання, є незаконною та безпідставною".
Нагадаємо, другий тур голосування на виборах Президента України заплановано на 21 квітня. Про те, яким був перший тур, можете дізнатися з нашого онлайн-марафону.
Фото: dt.ua
Поділитись