19 квітня Київрада вкотре спробує розглянути питання повернення ділянки на Поштовій площі громаді Києва. Напередодні у вівторок виступ депутата Сергія Гусовського, автора проекту рішення про розірвання інвестиційного договору з компанією забудовником, було перервано, а засідання закрито.
Конфлікт виник через бізнес-інтереси завгоспа Януковича – Кравця, - говорить голова фракції “Свобода” Юрій Сиротюк. - Він номінально залишається власником багатьох об’єктів, наприклад, кінотеатр “Зоряний”, Гостинний двір. Я думаю, що депутатська більшість знайде чисто формальний привід не голосувати. “Свобода” одностайно підтримує створення на Поштовій музею. Ми, звісно, проголосували би і за більш радикальний проект рішення - у Кравця все маємо відібрати, але треба робити все крок за кроком. У жодному разі не можна допустити, аби музей був в торговельно-розважальному центрі. Не можна ставити свічку і чорту, і Богу”.
17 квітня до стін Київради прийшли громадські активісти. Вони вимагали ухвалити політичне рішення про повернення ділянки на Поштовій площі громаді Києва, а механізм опрацьовувати пізніше.
Нагадаємо, ще у 2013 році ТОВ “Хенсфорд Україна” отримала право будувати торговельний центр на Поштовій площі у Києві. Цю компанію пов’язують із Андрієм Кравцем - очільником Держуправління справами (ДУС).
У коментарях журналістам мер Києва Віталій Кличко заявив, що для припинення інвестиційного договору від 2013 року між КМДА та компанією “Хенсфорд-Україна”, яка будує об'єкт на території Поштової площі, немає юридичних підстав. Але він не відмовляється створювати музей.
Ті знахідки, артефакти, які знайдені, повинні бути збережені. Ми робимо все для того, щоб зробити музейну експозицію. Можу сказати, що це приміщення не прилаштоване для музею, повноцінного музею. І наше бачення таке, що повноцінний музей може бути у Гостинному дворі,” - сказав він.
Краєзнавець та глава ГО “Почайна” Анабелла Моріна наголошує, що влада Києва намагається нівелювати історичну тему та переводить її в іншу площину, аби спокійно побудувати на Поштовій свій торговельний центр:
Влада взялась доводити, що музей, по-перше, не обов’язково робити на Поштовій площі – можна все відкопати та перенести деінде, наприклад, до Гостинного двору. А, по-друге, нічого історичного тут взагалі не знайшли – усі історії про старовину вигадують активісти”.
Моріна говорить, що наразі є висновки археологів та експертів, у яких зазначено, що Поштова площа пов’язана з подіями, про які йдеться у літописах, зокрема, хрещенням Русі. Нині в археологів є унікальний шанс дослідити не лише дерев’яну вулицю ХІ-ХІІ століть, а й відкрити шари, датовані VII-VIIІ століттями, тобто з дохристиянських часів.
Ми можемо показати, як зароджувався давній демократичний Київ вздовж берегу Почайни, як він змінювався, тобто нашу справжню історію, яка говорить про те, звідки у нас дух свободи, любов до вирішення питань під час віче, - говорить Моріна. – Можливо, тому влада й намагається накрити розкопки бетонною плитою та зімітувати створення музею”, - додає Моріна.
17 квітня активістка особисто була присутня у будівлі Київради, як і інші кияни, які вимагали термінового розгляду питання. Вони під дверима скандували депутатам “Працюй-працюй!” і повертали тих, хто намагався залишити зал засідань.
Дуже скоро секретар Київради Володимир Прокопів заявив, що активісти заважають роботі і переніс засідання на найближчий четвер.
Голова фракції “Самопоміч” Сергій Гусовський упевнений, що проект його рішення не було розглянуто 17 квітня, адже депутати від початку були налаштовані затягнути процес.
Замість години запитань до міського голови ми витратили десь 2,5 години. Міський голова міг обирати, на які питання відповідати. До тих, на які не встиг, мав змогу повернутися окремо під час зібрання. Ніщо не заважало припинити відповіді на наші запитання”, - пояснює депутат, що сталося напередодні.
Голова фракції “Самопоміч” переконаний, що голосування 19 квітня буде лакмусом для всіх депутатів Київради.
Заворушення почалося через затягування розгляду питання. Кличку всі задавали по кілька питань, а в “Самопомочі” було тих питань з десяток. Гусовський хвилин десять показував презентацію. Це все затягувалося. Настали 18:00, і у головуючого було право закрити засідання”, - говорить Сиротюк.
Депутат резюмує:
Тож Прокопів засідання закрив. Громадські активісти, почали смикати двері. Виникла штовханина у кулуарах. Потім зламали двері - вихід фракцій БПП і “Єдність”. То вони вийшли через чорний вхід. До мене люди підходили, щоб ми голосували - то ми і так плануємо голосувати. Я в четвер на сесію навіть спеціально приїду з відрядження.
Голова фракції “Батьківщина” Володимир Бондаренко теж обіцяє, що його депутати також підтримають цей проект.
Я зустрічався з головним археологом Києва Михайлом Сагайдаком. Впевнений що це унікальна спадщина. А потім по радіо почув одну потвору, яка казала: “что там гнілиє брьовна демонстріровать?” Тобто в України є можливість показати свою тисячолітню історію. Мені до лампочки, хто там власник того ТРЦ - Іванов, Петров, Кравець. Ми зариємо унікальні артефакти? Весь світ би тим пишався”, - говорить депутат.
Бондаренко Продовжує:
Вчора засідання Київради, як мені здається, зривали підкуплені люди. Вони були заряджені. Там були стуки, грюки під час виступу Гусовського… Половина натовпу, яка була нібито за створення музею, робила все, щоб до цього питання не дійшли, і Прокопів вдало цим скористався. Думаю, це профінансована акція тими, хто насправді за ТРЦ. Дивно, що Прокопів так швидко згорнув роботу. Як мінімум, можна було спробувати проголосувати. Я не впевнений, що БПП і “Єдність” дадуть голоси. Звісно, поодиноко там можуть бути ті, хто проявить свою позицію. Я покладався на те, що має спрацювати здоровий глузд і совість кожного депутата, який буде у четвер на сесії, і ми проголосуємо за історичне рішення”.
Секретар Київради Володимир Прокопів у коментарі наголосив, що БПП не підтримає проект “Самопомочі”:
Мер дав доручення розробити альтернативний проект рішення. Я думаю, що наша фракція не проголосує за проект “Самопомочі”, бо таке рішення не можна виконати. Цей проект рішення - фікція”.
Проект рішення Гусовського передбачає передачу земельної ділянки та недобудованого об'єкта “Музею історії Києва”, проведення археологічних досліджень ДП “Центр археології Києва Інституту археології НАН України” і подальше створення музею за проектом, який здобуде перемогу на міжнародному конкурсі.
Журналісти намагалися зв’язатися з головою фракції БПП “Солідарність” Андрієм Странніковим, але ні на дзвінок, ні на смс політик не відповів. Так само не вдалося дізнатися позицію “Єдності” в помічника голови фракції Олександра Лилова.
Поділитись