НАЗК покриває “Батьківщину” — заява Громадського руху ЧЕСНО

Фото: НАЗК покриває “Батьківщину” — заява Громадського руху ЧЕСНО

НАЗК не побачило злочину в тому, що “Батьківщина”, ймовірно, використала персональні дані громадян для фінансування партії. Це стало відомо на засіданні НАЗК 7 квітня. Висновок не підтримали два члени НАЗК — Руслан Рябошапка та Руслан Радецький.

Рябошапка пояснює свою позицію тим, що в висновку НАЗК щодо “Батьківщини” немає конкретної підозрюваної особи:

 

Питання не в тому, що я заперечую, що у даному випадку не було правопорушення. Питання в тому, що коли ми когось підозрюємо у вчиненні кримінального правопорушення, треба вказувати, хоча б загалом, ознаки, що характеризують відповідне діяння як злочин. Зокрема,  з матеріалів висновку має бути зрозуміло чому ми вважаємо, що недостовірні відомості були подані умисно, та чи був у когось взагалі умисел подати завідомо недостовірні дані у звіті. Якщо такого умислу не було, а це могла бути просто помилка, тоді і не було підстав вважати, що є ознаки кримінального правопорушення. У такому випадку могли бути ознаки адміністративного правопорушення. А це вже зовсім інший вид відповідальності  та інші наслідки. З того, що ми бачили у матеріалах, за  ст. 159.1 Кримінального кодексу України це правопорушення не можна було кваліфікувати.

 

Рябошапка підсумовує:

 

В мене немає жодних політичних уподобань… Не підтримав це рішення, оскільки матеріали були сформовані таким чином, що на їх основі не можна ухвалити законного і справедливого рішення.

 

Лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко в коментарі журналісту "Української правди" заявила дві кардинально протилежні тези: спершу намагалася виправдатися тим, що “не тримає за руку жертводавців”:

 

Я переконана, що люди просто бояться розповідати (що здійснювали внески - ред. УП) і можливо чиниться тиск. Можуть бути і підставні особи, ви розумієте, що ми не контролюємо, хто вносить на рахунок, ми ж не можемо людей тримати за руку.

 

Проте вже за мить лідерка припустила, що членські внески на рахунок через людей робила обласна парторганізація:

 

Можливо є історія, коли збираються членські внески обласною парторганізацією, а потім вносяться на рахунок через людей, які погодяться їх внести, тому що не кожен сьогодні погодиться такій крайній опозиційній партії робити внески, тому що люди бояться розправи.

 

ЧЕСНО провадив незалежне розслідування щодо джерел фінансування “Батьківщини” в березні на основі переліку “спонсорів” партії з сайту Національного агенства з питань запобігання корупції. Ця інформація — публічна та перебуває у відкритому доступі.


До Громадського руху ЧЕСНО звернувся нардеп від “Батьківщини” Сергій Власенко. Він цікавиться, звідки ЧЕСНО отримав персональні дані громадян, що жертвували гроші партії.

20 березня 2017 року активісти ЧЕСНО були присутні при отриманні пояснень посадовцями НАЗК від спонсорів "Батьківщини" на предмет того, чи вони справді перераховували власні кошти на рахунок партії.

Присутність громадських активістів при перевірці НАЗК — загальноприйнята європейська практика, вважає Дмитро Калмиков, експерт з кримінального права і проблем корупції Центру політико-правових реформ (ЦППР):

 

Механізм отримання такої інформації не визначено ані законодавством, ані актами НАЗК. Більше того, саме так свого часу діяли й аналогічні інституції в країнах Західної Європи (наприклад, в Латвії). Закон не забороняє НАЗК отримувати такі пояснення в присутності інших незацікавлених осіб. Більше того, у таких випадках присутність сторонніх осіб є БАЖАНОЮ, оскільки здатна убезпечити опитуваних осіб від тиску, від викривлення надаваної ними інформації та інших незаконних дій з боку представників НАЗК.

 

Громадський рух ЧЕСНО моніторить витрати політичних партій на виборах та аналізує фінансові звіти партій з 2015 р. Станом на квітень 2017 р. аналітики ЧЕСНО опублікували 8 розслідувань з партійних фінансів найбільших українських політичних сил, в тому числі “Народного Фронту” та БПП. Розслідування зроблені на базі онлайн-інструменту “Золото партій” з візуалізації партійних звітів, які щоквартально подаються до НАЗК.

Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО — незалежна громадська ініціатива, яка проводить кампанії з контролю прозорості, підзвітності, відкритості політиків та політичних партій з 2011 року. ЧЕСНО не підтримує жодного політика чи політичну силу.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]