Мерський вибір Черкас: Одарич vs Бондаренко

Попри безліч скандалів при реєстрації кандидатів, переформування ТВК та намагань зірвати встановлення результатів, перший тур виборів міського голови Черкас відбувся.

В другий тур вийшли нинішній мер та очільник “Партії вільних демократів” Сергій Одарич, який отримав 23% голосів виборців та депутат обласної ради, керівник ВО “Батьківщина” на Черкащині Анатолій Бондаренко, за якого проголосували 12% виборців.

Сергій Одарич уже 9 років обіймає посаду мера Черкас,  його мерство супроводжувалося регулярними скандалами та протистоянням із депутатами Черкаської міської ради останніх двох скликань. Він також є фігурантом антикорупційних розслідувань та кримінальних проваджень,  людина з оточення нині люстрованого Михайла Бродського

СЕРГІЙ ОДАРИЧ - ПОЛІТИЧНА КАР’ЄРА

Політичну кар’єру Одарич має вельми насичену, оскільки почав її давно. Вперше він балотувався у Київську міську раду ще в 1990-му, як член Народного Руху України.

Чотири рази намагався стати народним депутатом: у 1998-му за списками виборчого блоку «Вперед, Україно!» і одночасно як безпартійний самовисуванець в одномандатному в.о. в Києві. У 2002-му – за списками партії «Яблуко» (нині – «Партія Вільних Демократів», яку очолював Бродський). У 2006-му - БЮТ. У 2007 - першим номером у списку ПВД. Однак жодного разу перемогти на цьому рівні Одаричу не вдалося.

З 2006 року розпочинається його історія, пов’язана з Черкасами: кандидат на повторних виборах міського голови (попередні вибори було визнано недійсними), цього разу він впевнено перемагає, набравши 35% голосів.

Так само впевнено Одарич переміг і в 2010 році, коли проти нього активно просувала свого кандидата всесильна тоді Партія регіонів. А от налагодити відносини з депутатським корпусом не вдалося: від нього починають йти навіть соратники. І от в 2013 році депутати міської ради розпускають міськвиконком та позбавляють повноважень міського голову  своїм рішенням, прийнятим не без проблем. Відстояти в суді свої права на відновлення на посаді Одарич тоді не зміг.

Упритул до нових позачергових виборів до міської ради у 2014 році Сергій Одарич не був вельми активним у черкаській політиці: майже не брав участі у подіях Революції Гідності, черкаські майданівці не бачили його на мітингах і протестах. Однак на виборах черговий раз перемагає, суттєво обійшовши найближчого суперника Анатолія Бондаренка. І вже під час цієї каденції депутати нового скликання знову намагаються відправити його у відставку, проте цього разу невдало.

АНТИКОРУПЦІЙНІ РОЗСЛІДУВАННЯ ТА СУДИ

Сергій Одарич є фігурантом кількох антикорупційних журналістських розслідувань «Наших Грошей». Вони стосуються виграшу тендерів близькими до мера підприємствами ПАТ “Черкаський асфальтобетонний завод” та ТОВ «Спецдеревцентр». Так, засновником останнього є екс-заступник мера та працівник багатьох фірм Одарича-Бродського Андрій Дзюба. Влітку 2011 ця фірма виграла тендер на суму 578 тис.грн, у жовтні було укладено угоду на 6,4 млн. грн. Через 5 днів – ще один на 1,21 млн. грн. Про особливості проведення тендерів детальніше читайте в "Наших грошей".

Не раз доводилося Сергію Одаричу мати справу і з судами. Зокрема, на нього позивався Сергій Отрешко про захист честі та гідності. У 2013 році проти Одарича нібито було відкрито кримінальну справу за підозрою у заподіянні збитків міському бюджету м. Черкаси на суму 600 тис. грн через порушення трудового законодавства (було звільнено 6 чиновників, які поновили себе на посадах через суд та стягнули збитки). Однак у 2014-му Шевченківський районний суд м. Києва виправдав його за всіма обвинуваченнями. Нині є відомості про відкриття проти Сергія Одарича кримінального провадження за зловживання службовим становищем, пов’язане із казначейськими проплатами.

АНАТОЛІЙ БОНДАРЕНКО - ПОЛІТИЧНА КАР'ЄРА

Вдвічі менше від Одарича - 11% голосів, набрав його основний конкурент, ще один досвідчений політик Анатолій Бондаренко - депутат обласної ради та кандидат на відкликання (за кількістю прогулів комісії), чий диплом про освіту став підставою для кримінальних проваджень, багаторічний очільник “Батьківщини” в Черкаській області.
 

У 2014-му Бондаренко невдало пробував потрапити до Верховної Ради – балотувався у 194 в.о. м. Черкаси, але зайняв лише 3-тє місце. З 2014-го працює помічником-консультантом народного депутата від ВО «Батьківщина» Олексія Рябчина (32 роки, проживав у Макіївці, Донецької області, обирався під №9 у виборчому списку).

У 2012 році кандидат також хотів потрапити у нардепи - балотувався в народні депутати по 199 в.о., посів друге місце, програвши самовисуванцю Валентину Ничипоренку менше 3% голосів.

З 2010 до 2015 року – депутат обласної ради, обраний в одномандатному виборчому окрузі №19 від ВО «Батьківщина». Згідно з моніторингом ЧЕСНО є кандидатом на відкликання -  пропустив 86% засідань постійної комісії з питань екології та природокористування, до якої входив.

У 2006-му вперше був обраний  депутатом Черкаської обласної ради від БЮТ, паралельно працював заступником генерального директора ТОВ СП НІБУЛОН. З 2010 року - голова Черкаської обласної партійної організації ВО “Батьківщина”.

Перші свої управлінські кроки він почав у рідному селищі Лисянки: 2002 - 2005 роки - голова Лисянської селищної ради.  2005 - 2006 роки - голова Лисянської районної державної адміністрації, з якої був звільнений з формулюванням «у зв'язку  з  виявленням  його невідповідності займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації», імовірною причиною чого став начебто фальшивий диплом про вищу освіту.

Бондаренко не вперше складає конкуренцію Одаричу: у 2014 році саме він зайняв друге місце в боротьбі за крісло мера, програвши переможцю 22 тис. голосів.

Стосунки між конкурентами не можна назвати зразком взаємоповаги, адже вони постійно звинувачували одне одного: Одарич Бондаренка у співпраці з Партією регіонів, натомість Бондаренко Одарича – у фальшуванні виборів .

СТАТКИ І ДОХОДИ кандидатів

Згідно з декларацією, річний дохід Сергія Одарича майже 80 тис. грн на рік, членів родини – більше ніж 1,5 млн грн. Цікаво, що 120 тис. з них  – винагорода від реалізації прав інтелектуальної власності. Загалом Одаричі мають: земельну ділянку (5 тис. кв. м) і великий будинок (856 кв.м) в с. Мошни, а також квартиру в Києві (127 кв.м). Автопарк родини: дві Тойоти 2005 р.в. та 2007 р.в. На рахунках у банку майже 30 тис. грн.

Більше 2,5 млн грн. за минулий рік склали внески до статутного капіталу різних підприємств групи Бродського. Якщо порівняти ці дані з декларацією 2012 року, яку можна знайти в Інтернеті, то обсяг і структура доходів не надто змінилися: як і раніше основний і суттєвий дохід приносить підприємницька діяльність дружини, майно та автопарк не змінилися з того часу.

Дуже цікавим виявилося порівняння декларацій Анатолія Бондаренка за різні роки.

Так у  2013-му він задекларував  дохід трохи більше 35 тис. грн (з них 24380 – дохід від відчуження майна), ділянку 1505 кв.м у Лисянці, квартиру 110,8 кв. м у Черкасах, автомобілі Мазду та Лексус 2007 р.в. У 2011-му у нього також можна було знайти цілий автопарк з 7 машин 2007 – 2008 р.в. Цей автопарк з’являється і у 2014-му. Але дивує навіть не це: за весь рік ні кандидат, ні його родина не заробили жодної гривні!

Натомість, звідкись з’явилися: будинок 187 кв.м у Лисянці, ділянка в Черкасах 936 кв. м, будинок у Черкасах 251,8 кв.м, автомобіль Шевроле Віда 2014 р.в. (ринкова ціна – близько 250 тис. грн) та Лексус 2011 року випуску (36 тис. дол.) Де взялося таке «покращення» побуту депутата обласної ради залишається загадкою.

Завдяки відкриттю реєстру майнових прав нам вдалося дізнатися, що у 2015-му у дружини кандидата – Валерії Бондаренко – з’явилося також 2 автомагазини та павільйон прийому автомобілів (всього 389 кв.м) у Черкасах на вул. Чигиринській.

Як коментує цю ситуацію Бондаренко:

“Я призупинив свою підприємницьку діяльність, коли перед революцією мене перевіряли. У мене весь бізнес на моїй матері. Ну сьогодні на дружині вже. Автомобіль був по дорученню. Це той автомобіль, на якому я їжджу 4 роки. Він просто на дружину вже переписаний. Ділянки - це спадщина. Будинок - це я купував. Доходи були за попередні роки від підприємницької діяльності.”

Декларації обох кандидатів можна побачити в порівняльній таблиці.

1.jpg

ПЕРСПЕКТИВИ

Варто додати, що команда Сергія Одарича - “Партія вільних демократів” набрала 14% голосів виборців, отже матиме в новій міській раді 8 своїх депутатів. Це хоч і перший результат в перегонах, але означає, що автоматичної більшості в міській раді Сергій Одарич не матиме. Він може розраховувати на прихильність лише “Укропу”, в який входять лояльні до нього люди (перший кандидат - колишній член ПВД Руслан Зоря).

Також не відоме ставлення до персони Одарича партійців з “Самопомочі” які вперше потрапили у міську раду. А от щодо “Батьківщини”, “Солідарності”, РПЛ, “Черкащан”, “Свободи” - тут навряд чи можна очікувати легких стосунків. Перший скандал з підтримкою кандидата вже виник: Юрій Луценко під час візиту пообіцяв підтримку Сергію Одаричу, що сильно обурило місцевих партійців, які воювали з ним всю виборчу кампанію.

Тому у випадку обрання Сергія Одарича скоріше за все нас очікує продовження містечкових війн.

Черкаська “Батьківщина” згідно з результатами виборів заводить у міську раду всього 6 депутатів. Отже, Бондаренку також доведеться створювати більшість з іншими партіями. Під час передвиборчих баталій представники “Батьківщини”, “Солідарності”, РПЛ змогли об’єднатися проти Сергія Одарича в ситуації, коли останнього знімали з виборів. Скандал вийшов, коли Бондаренко поспішив оголосити про підтримку його кандидатури ВО “Черкащани”. Лише центральне рішення партії змусило підтримати кандидата місцевих представників ВО “Свобода”. Натомість невідоме відношення до Анатолія Бондаренка “Самопомочі”. Тож процес обіцяє бути цікавим.

ОГЛЯД ПРОГРАМ

Сергій Одарич ішов на вибори з програмою своєї команди з “Партії вільних демократів”. Програма є доволі конкретною, заснованою на дійсних черкаських проблемах, містить багато цифр. В ній пропонуються конкретні темпи і напрямки благоустрою, підвищення термомодернізації, ремонту дорожнього покриття, закупівлі громадського елктротранспорту, пропозиції по наповненню та перерозподілу бюджету.

Є конкретний план з визначенням першочергових задач на 2 роки. Програма спрямована на вирішення загальноміських проблем, а не специфічних соціальних категорій (молоді, жінок або людей з інвалідністю).

Натомість програма Анатолія Бондаренка є досить загальною: вона лише визначає назви необхідних програм (“Дороги міста”, “Нове житло”, “робочі місця”, “доступна медицина”) але не містить жодної конкретики стосовно їх реалізації та дуже мало цифр.

Натомість маємо цілу гору обіцянок: “на дорогах упродовж року не залишиться жодної ями!”, “зробимо ринок привабливим для інвесторів!”, “побудуємо житло для учасників АТО!” і т.п. Через це програма виглядає дуже декларативною та нереалістичною. В цій програмі зазначаються варазливі катеогрії, яким обіцяно підтримку (багатодітні, малозабезпечені, громадяни з особливими потребами), втім теж без особливої конкретики.

Після проголошення другого туру “Громадське телебачення: Черкаси” та рух “Чесно” запропонували кандидатам провести дебати на нейтральному майданчику із залученням питань від жителів міста. Анатолій Бондаренко на пропозицію погодився, Сергій Одарич - відмовився, натомість запропонувавши дебати на ОДТРК “Рось”.

Вони відбулися 10 листопада в прямому ефірі. Передував процесу мітинг “обурених містян”, які вимагали покарання Одарича. На жаль дебати продемонстрували досить низький рівень диспуту, який часто зводився до взаємних образ і звинувачень, замість того, щоб обговорювати подальший розвиток міста.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]