Майже 40% депутатів Івано-Франківська можна відкликати за прогули

За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань сесії чи постійної комісії протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад").

У рік місцевих виборів Громадський рух ЧЕСНО проводить моніторинг роботи місцевих рад. 

Кожен депутат розуміє: прогули або неякісна робота можуть вплинути на подальшу політичну кар’єру і результати осінніх місцевих виборів.

Нижче - прізвища та обличчя депутатів, обраних громадою Івано-Франківська, що пропустили понад 50% засідань Івано-Франківської міської ради (клікніть на графіку, щоб збільшити).

За результатами моніторингу Громадського руху ЧЕСНО, в Івано-Франківській міській раді 100% засідань у 2014 році пропустили аж п’ять депутатів: регіонали Ігор Халаменда та Ігор Дутка, свободівка Віталія Сарабін та її однопартієць мажоритарник Тарас Бережанський (округ вул. Мазепи, ЗОШ 23). Останній щороку ставав кандидатом на відкликання, а у 2014 році пропустив 100% засідань ради. Аналогічна ситуація і в списочника від “Фронту змін” Ігоря Прокопіва.

Прокопів, до слова, балотувався на міського голову у 2010 році, а зараз є президентом ПАТ “Укртрансгаз.”

Юрій Соловей, який залишив міськраду заради парламенту під брендом БПП, пояснює свою відсутність на понад половині засідань у 2014 році тим, що багато функцій виконував на Майдані. Проте Майдан, по суті, завершився наприкинці лютого. Більше того, за результатами моніторингу, Юрій Соловей, будучи депутатом міськради, він пропускав понад 50 % засіданнь  і у 2012 році і, як виявилось, у цей рік Соловей теж штурмував парламент у лавах УДАРу.

Те, що кандидати на відкликання у міських радах балотуються до парламенту, як виявив моніторинг ЧЕСНО, доволі поширене явище і такі випадки трапляються мало не в кожній міській раді.

Депутат від “Батьківщини” Руслан Терешко пояснив свою відсутність тим, що перебував на постійному місці роботи в Києві.

Проте, робота не є поважною причиною для відсутності на засіданнях Ради чи постійних депутатських комісій. Попри те, щоза свою роботу у місцевому самоврядуванні депутати дійсно не отримують заробітньої плати від держави, за законом роботодавець звільняє депутата віж виконання обов’язків зі збереженням заробітньої плати на час проведення сесій та засідань постійної комісії (ст. 32 - Звільнення депутатів місцевої ради від виконання службових обов’язків для виконання депутатських повноважень – ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”).

У минулому році свободівець Андрій Грималюк пішов добровольцем на фронт і пропустив понад 50 % засідань. Він зараз повернувся з батальйону “Айда”р на ротацію. Варто зазначити, що до того, як пішов на фронт Грималюк засідання ради відвідував справно - з 2010 по 2013 рік була лише одна сесія, де цей депутат був відсутній.

Але найбільше кандидатів на відкликання Громадський рух ЧЕСНО традиційно виявив під час моніторингу відвідуваності комісій. У Івано-Франківську таких майже 40 % (клікнути на графіку, щоб збільшити).

“Аналіз відвідуваності засідань комісій є більш показовим. На відміну від сесій, де депутати можуть кнопкодавити за інших, яких електронна система відображає, як присутніх, протоколи комісій, як правило, ведуться на папері. Тому інформація про присутніх більш правдива”, - зазначає регіональна координаторка громадського руху ЧЕСНО Ірина Федорів.

10 депутатів ради за результатами моніторингу відвідування комісій прогуляли 100% засідань хоча б в один із років їх каденції.  Троє з них - мажоритарники. До свободівця Бережанського додався його ж однопартієць Володимир Колковський, який відбуває покарання за отимання хабаря, та фронтзмінівець Сергій Басараб (округ Галицька, перед мостом).

Але найбільшими рекордсменами тут є списочники-регіонали: Ігор Дутка, Ігор Халаменда та Богдан Федьків. Останні двоє взагалі стали 100% прогульниками у 2011-2014 роках.

Списочник від “Батьківщини” Володимир Стасюк пропускав більше 50% засідань протягом трьох останніх років. Свою відсутність він пояснив незлагодженою роботою комісії та невчасними повідомленнями про її роботу. У бюджетній комісії, до якої входить депутат, з 19 членів шестеро потрапили до кандидатів на відкликання.

В Івано-Франківській міській раді є ще один свободівець, який пішов на фронт. Михайла Молярчука мобілізували до Нацгвардії. Але до лав кандидатів на відкликання він потрапив не через пропуски у 2014 році, а через те, що у 2013 році пропустив понад 50 % засідань постійної комісії.

Інша проблема міста - невміння кожного другого депутата вирішувати проблеми Івано-Франківська публічно - майже кожен другий міськради не написав жодного запиту.

Депутатські запит – це потужний інструмент. На відміну від депутатського звернення, яке може написати будь-який обранець Івано-Франківська, депутатський запит має вищу силу, бо його на сесії голосуванням підтримує більшість депутатів.

По суті запит – це не запитання від одного депутата, а вимога усієї Ради. 45% депутатів за 4,5 роки взагалі не послугувалися інструментом депутатського запиту.

“В Івано-Франківській міській раді практично до 2014 року була чітка більшість ВО “Свобода” і тому процедури виголошення депутатського запиту на сесії ради також по суті визначали свободівці. Оскільки грамотно підготовлений депутатський запит це досить дієвий механізм впливу з боку депутата на виконавчі органи ради то підтримка чи не підтримка конкретного запиту від меншості на пленарці також деколи ставало механізмом зменшення впливу депутатів. Проте у більшості місцевих рад діє неформальний принцип підтримувати запити незалежно від фракційності їх авторів. Така собі депутатська солідарність. Звичайно велика частина депутатів не готує запитів взагалі, адже вони прийшли в раду займатись не депутатською роботою, а підтримувати власний підприємницький інтерес,” - коментує Тарас Случик, експерт Інституту політичної освіти.

“Якщо проаналізувати теми запитів та їх зміст, то більшість з них це питання, які стосуються всього міста або потребують внесення на порядок денний міста. Часто запити оголошуються після того як депутат не отримав змістовну відповідь на звернення чи гарантію, що його пропозицію врахують виконавчі органи - наприклад, при підготовці бюджету. Проте депутати готують запити і щодо проблем окремого будинку чи проблеми, яка стосується виключно будинку, хоча через депутатське звернення такі питання піднімати перед виконавчими органами логічніше,” - додає Случик.

Громадський рух ЧЕСНО для порівняння наводить мапу з кількістю депутатських запитів різних міських рад за 4,5 роки каденції.

Свободівці: Мар’ян Вагилевич, який пояснив, що проблеми старається вирішувати без запитів, а власними силами. Схожу причину назвала і колишній член “Свободи” Світлана Оришко.

З таким підходом не згоден експерт Українського незалежного центру політичних досліджень і Реанімаційного пакету реформ Іван Лукеря:

“Запит є важливішим інструментом, аніж звернення. Адже це - підтримане владою звергенння депутата до будь-якого органу, що розташований на території міста, відповідно, якщо цей орган не зреагував та не вирішив сиутацію, або проігнорував запит депутата, то цей депутат може підняти питання на сесії міської ради,повідомити, що його не задовольнила відповідь чи реакція органу, і викликати керівника цього органу на пленарне засідання для публічної відповіді на цей запит. Звернення же легше проігнорувати.”

Ще один “свободівець” Іван Маркута заявив, що не довіряє Руху “Чесно” і відмовився надати коментар, чому не послуговується таким важливим інструментом.

“Відвідування засідань та комісій, як і користування запитами є дзеркалом того, як ставляться Івано-Франківські депутати до виконання своїх обов’язків, а отже до громадян, чиї інтереси мають захищати та до міста, яке зобов’язались розвивати,” - наголосив Андрій Круглашов, кандидат політичних наук, координатор Громадського Руху ЧЕСНО.

ЧЕСНО запрошує долучатися до моніторингу перед місцевими виборами активістів Івано-Франківська та області (Пишіть на email [email protected]).

Довідково: Громадський рух ЧЕСНО – це ініціатива, започаткована представниками 12 громадських організацій у 2011 році, рівно за рік до чергових парламентських виборів в Україні. Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу. Мета діяльності руху - забезпечення прозорої та доброчесної влади, запровадження нових європейських стандартів в українській політиці.

Автор: Михайло Джогола - волонтер громадського руху ЧЕСНО в місті Івано-Франківськ.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]