ЧЕСНО підтримує заклик до Верховної Ради ухвалити законодавство про доступ до інформації

Громадські організації, експерти, журналісти закликають усі політичні сили у парламенті схвалити на пленарному засіданні 5 вересня законопроект №0947, ухвалення якого є необхідним для повноцінної реалізації нового прогресивного законодавства щодо доступу до публічної інформації. Рух ЧЕСНО долучається та заклику та сподівається, що народні депутати нарешті зроблять цей крок до відкритості.

Законопроект 0947, який вносить зміни до 4 кодексів та 53 законів України з метою приведення їх у відповідність до законів про інформацію, мав бути розглянутий Верховною Радою України ще 4 липня, але загадковим чином зник з порядку денного.

Напередодні парламентської сесії спікер Володимир Рибак на зустрічі з представниками ЧЕСНО пообіцяв підтримати законодавчі ініціативи щодо доступу до публічної інформації та зробити парламент прозорішим стосовно відкритості засідань комітетів та прозорості депутатських декларацій.  

Нагадаємо, що всупереч антикорупційному законодавству та закону про доступ до публічної інформації, Апарат ВРУ відмовився надати копії майнових декларацій народних депутатів , посилаючись на наявну в них конфіденційну інформацію. Рішення Апарату ВР підтримав окружний адміністративний суд міста Києва, тож ЧЕСНО довелося звернутися до апеляційного суду із проханням визнати протиправною відмову Апарату Верховної Ради України у наданні депутатських декларацій.

Відповідний проект закону містить цілу низку положень, які спрямовані на приведення українського законодавства у відповідність до європейських стандартів, в тому числі відкриває доступ громадськості до засідань представницьких органів (Верховної Ради та місцевих рад). Сьогодні більшість засідань парламентських комітетів проходять «за закритими дверима». Попри те, що саме на засіданнях комітетів розподіляють значну частину бюджетних коштів,  журналісти не мають доступу до засідань. Більше того, як нещодавно переконалось ЧЕСНО, отримати протоколи засідань комітету з питань бюджету новообраної Верховної Ради коштуватиме громадянину України майже півтори тисячі гривень.  

Також згаданий законопроект забезпечує ефективний доступ до інформації про діяльність органів місцевого самоврядування, їхніх рішень та засідань, а також посилює прозорість інформації про бюджетні витрати і розпорядження державним чи комунальним майном. Таким чином його прийняття сприятиме європейській інтеграції України і виконанню критеріїв для підписання угоди про асоціацію з ЄС.

На підтримку ухвалення законопроекту 0947 висловилися більше 25 українських неурядових організацій, а також чотири відомі міжнародні організації у сфері свободи інформації та протидії корупції (Access Info EuropeARTICLE 19Transparency International та Centre for Law and Democracy). 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]