ЧЕСНО — громадський рух, започаткований групою активістів спільно з представниками партнерства "Новий громадянин". Рух утворився 29 жовтня 2011 року під час акції "Фільтруємо парламент за 24 години" — за рік до парламентських виборів 2012 року. Презентація громадського руху ЧЕСНО відбулась 9 грудня 2011 року.
Мета руху — "стимулювати прозорість, підзвітність та відкритість представників влади та запит на якісну політику серед громадян". Символом руху обрано часник, як засіб дезінфекції та боротьби з "нечистою силою" у політиці.
2020 року було створено однойменну громадську організацію.
Діяльність Руху ЧЕСНО започаткували 12 організацій, зокрема тими, які входили до неформального об'єднання громадських організацій "Новий громадянин", але після парламентської кампанії діяльність Руху підтримували лише 2 ГО — "Центр UA" ("Центр спільних дій" з 2020 року) та "Інститут медіа права" ("Центр демократії і верховенства права" з 2016 року).
До грудня 2019 року Рух ЧЕСНО входив до складу ГО "Центр UA", а з 2020 року існує як самостійна громадська організація, керівником якої є Віта Думанська, яка очолювала Рух ще з 2018 року у ГО "Центр UA".
Кампанії руху
"Боротьба з кнопкодавством"
Рух ЧЕСНО з 2011 року фіксував факти порушення Конституції народними депутатами - неперсональне голосування і збирав їх у окрему базу кнопкодавів. Учасники Руху ЧЕСНО пропонували, щоб парламент запровадив сенсорну кнопку, яка унеможливить неперсональне голосування.
З-поміж тих учасників Руху ЧЕСНО, хто ловив кнопкодавів у парламенті протягом цих років були: відеографи Ганна Грабарська, Дмитро Єршов та журналісти Олександр Саліженко, Дмитро Черетун.
Кнопкодавством з перевагою в 1 голос був призначений міністр освіти Сергій Шкарлет, якого звинуватили у плагіаті. 2 березня 2021 року сенсорна кнопка запрацювала. Руху ЧЕСНО вдалося зафіксувати 318 нардепів-кнопкодавів та 2153 факти кнопкодавства. Після запровадження сенсорної кнопки Рух ЧЕСНО фіксує факти кнопкодавства на рівні комітетів парламенту, де були факти неперсонального голосування в період карантину, та у місцевих радах, де ще немає сучасних систем для голосування.
Марафони "День виборів"
З 2019 року Рух ЧЕСНО організовує марафон "День виборів". Також під час парламентської кампанії у 2019 році за зверненням Руху ЧЕСНО Центральна Виборча Комісія вперше оприлюднила на своєму офіційному сайті фото всіх кандидатів у народні депутати. Це дозволило чітко ідентифікувати кандидатів-"клонів" та таких технічних кандидатів як Дарт Вейдер. Громадська організація відстежує, скільки голосів забирають недоброчесні технології клонування та виявляє зв'язки клонів з реальними кандидатами.
Рух ЧЕСНО виявляє факти дочасної агітації, під час виборів моніторить процес агітації та співставляє витрати на агітацію із звітами кандидатів, відстежує використання технологій під час формування виборчих комісій.
У 2020 році під час місцевих виборів Рух ЧЕСНО отримав офіційний статус спостерігача, про що йдеться в документах ЦВК.
"Ні! Виборам за законом Януковича"
Масштабна кампанія, яка тривала кілька років. Її супроводжував автобусний тур країною, масові акції під парламентом та адвокаційна кампанія у ЗМІ. Учасники Руху та представники партій вимагали спільно проведення виборчої реформи, яка мала покласти кінець мажоритарній системі. Мажоритарна система себе не виправдала не лише через те, що політики займалися гречкосійством. У парламенті 225 політиків, які пройшли за мажоритарними округами не здатні були творити якісну політику національного рівня. Перед місцевими виборами 2020 року парламент під натиском громадського сектору ухвалив новий Виборчий кодекс. Але з огляду на те, що до низки норм Кодексу виникає чимало запитань й вони не відповідають вимогам громсектору, Рух ЧЕСНО продовжує адвокатувати необхідні для виборчого законодавства зміни.
"Чесна весна - відповідальна осінь"
Це наймасштабніший в історії України громадський моніторинг політиків на місцевих виборах у 2015 році. Рух ЧЕСНО провів аналіз роботи депутатів всіх міських рад обласних центрів та більшості облрад. Для кожної громади та політичних партій, які готувалися восени висувати депутатів, Рух ЧЕСНО надав інформацію про місцевих політиків, які неналежним чином відвідували засідання сесій або комісій. Понад 1 000 прогульників не отримали депутатські мандати повторно. Кампанію вели Ірина Федорів, Сергій Огородник та регіональна мережа Руху ЧЕСНО.
"Стеж за грошима"
Паралельно з кампанією "Чесна весна - відповідальна осінь", яка фільтрувала депутатів-прогульників, проводилася кампанія "Стеж за грошима". Вперше в Україні системно вивчалися декларації депутатів місцевих рад та витрати політичних партій та кандидатів у депутати шляхом залучення громадян до моніторингу витрат на передвиборчу рекламу. Рух ЧЕСНО закликав політичні партії та кандидатів до максимальної прозорості, публічності та підзвітності в рамках передвиборчої кампанії та промотував відповідальне ставлення кандидатів та політиків до звітування перед місцевими громадами. Кампанію вела Віта Думанська. Саме з цієї кампанії викристалізувався новий напрям у роботі Руху - політичні фінанси.
“Чесна рада”
Під час дочасних парламентських виборів учасники Руху ЧЕСНО сфокусувалися на питанні фінансової прозорості кандидатів, політичних партій та передвиборчих кампаній, яка є важливим інструментом боротьби з корупцією в Україні.
Учасники Руху переконані, що до наступного парламенту не мають потрапити ті нардепи, які голосували за “диктаторські закони” 16 січня та кандидати, які є фігурантами корупційних розслідувань. Громадськість звернулась до політичних партій із відповідним закликом не включати цих “небезпечних кандидатів” до партійних списків та не висувати їх в одномандатних округах.
Зважаючи на недосконалість чинного виборчого законодавства, учасники ЧЕСНО висунули власні вимоги до політичних партій, які мають намір брати участь у виборах, та закликали їх:
відкрити повні автобіографії кандидатів;
відкрити повні майнові декларації кандидатів за 2013 рік;
оприлюднити детальний фінансовий звіт партії за 2013 рік;
за 5 днів до дня голосування оприлюднити деталізований проміжний фінансовий звіт про надходження коштів виборчого фонду партії та їх використання під час підготовки та проведення позачергових парламентських виборів;
оприлюднити інформацію про джерела коштів, використаних для формування виборчої застави партії, а також забезпечити оприлюднення такої інформації кандидатами від партії в одномандатних округах;
забезпечити підтримку народними депутатами України, які балотуватимуться кандидатами на позачергових виборах народних депутатів України, законопроекту № 4846.
“Чесний кандидат”
Під час позачергових виборів Президента України в 2014 році Руху ЧЕСНО у партнерстві з IFES-Україна розпочали кампанію “Чесний кандидат”, метою якої було збільшення фінансової прозорості передвиборчої кампанії та подальше запровадження фінансової прозорості в українській політиці.
Експерти IFES-Україна та учасники Руху ЧЕСНО підготували законопроект, що дасть можливість виборцям проголосувати, розуміючи, хто фінансує кандидатів та відкрити . доступ до щорічних фінансових звітів політичних партій.
П’ять кандидатів на пост президента України – Богомолець, Гриценко, Порошенко, Тимошенко та Тягнибок - підтримали ініціативу ЧЕСНО та IFES-Україна законодавчо зобов’язати учасників передвиборчих перегонів розкрити інформацію про своє фінансування до дня голосування. Троє з них, які одночасно є народними депутатами, - Петро Порошенко, Анатолій Гриценко та Олег Тягнибок, - зареєстрували законопроект громадськості про розкриття фінансування (законопроект №4846).
“Фільтруй владу!”
Після обрання парламенту 7 скликання у 2014 році (до якого потрапив 331 порушник критеріїв ЧЕСНО) команда ЧЕСНО продовжила контролювати діяльність новообраних народних депутатів під гаслом «Фільтруй Владу!». Результати дослідження діяльності депутатів були представлені на сторінках проекту ЧЕСНОметр. Кампанію координували партнери Руху.
“ЧЕСНО про Уряд”
В грудні 2013 року ЧЕСНО розпочав системний аналіз міністрів Уряду Миколи Азарова, який передбачав ґрунтовні розслідування діяльності 18 міністрів, 5 віце-прем’єрів та прем’єр-міністра за критеріями ЧЕСНО. Проте у лютому 2014 року після виходу перших трьох журналістських розслідувань проект було призупинено у зв’язку з відставкою Уряду. Після ухвалення складу Уряду Арсенія Яценюка у лютому 2014 року Рух ЧЕСНО зробив експрес-аналіз “Уряду народної довіри”.
"Фільтруй раду!"
Перша кампанія Руху ЧЕСНО з моніторингу кандидатів у народні депутати, яка тривала з кінця 2011 року по кінець 2012 року. У рамках цієї кампанії учасники руху спільно з журналістами та з громадськими активістами перевіряли чинних депутатів на відповідність критеріям доброчесності, які визначили активісти руху:
відсутність фактів порушень прав і свобод людини;
незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців;
непричетність до корупційних дій;
прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способу життя;
особисте голосування в парламенті;
участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів.
Під час кампанії "Фільтруй Раду!" до координаційної ради Руху ЧЕСНО входили 9 організацій, які були співзасновниками Руху. Аналітична команда перевірила спочатку 450 чинних народних депутатів, а потім — понад 2500 кандидатів до наступного парламенту. Рух виявив понад 900 недоброчесних кандидатів у народні депутати. Паралельно учасники руху створили окремий інструмент вимірювання доброчесності політиків — ЧЕСНОметр.
Революція Гідності
Учасники Руху ЧЕСНО брали активну участь у подіях Революції Гідності. З 21 листопада — початку масових виступів на підтримку Угоди про Асоціацію з ЄС — Центр UA увійшов до координаційної ради громадського Євромайдану на першому етапі мирного протесту (21-30 листопада).
Facebook-сторінка ЄвроМайдану, яку під час Революції Гідності адміністрували учасники Руху ЧЕСНО, набрала понад 220 тисяч фоловерів, що зробило її п'ятою за популярністю сторінкою в українському сегменті Facebook. У найзапекліші моменти Революції Гідності вона була однією з найпопулярніших та першою серед сторінок українського фейсбуку за рівнем охоплення аудиторії (аудиторія сторінки сягала 1 млн читачів).
Структура
Рух ЧЕСНО складається із кількох підрозділів: напрям політичних фінансів, парламентський напрям, регіональної мережі та команди ЧЕСНО.Київ. Окрім цього в Русі працює команда комунікаційників та data-аналітиків, які відповідають за розробку та запуск інструментів та проєктів.
Проєкти
ПолітХаб — база даних про політиків України, які хоча би один раз були кандидатами на посади місцевих голів та депутатів місцевих рад. Він містить інформацію про понад 100 тис. політиків, понад 300 політичних партій, а для народних депутатів наявні функції щодо відвідування засідань ради чи комісії, "кнопкодавства", "гречкосійства" тощо. Проєкт курує Оксана Галькевич.
У 2019 році започатковано ЧЕСНО.Київ. Вперше в Україні проаналізовано всіх кандидатів на мажоритарних округах Києва та Київщини, а у 2020 році - всіх кандидатів у мери столиці та інших обласних центрів. Створено електронні бюлетені. Також проведений аналіз списків політичних партій, які балотувалися до Київради. Команда проєкту аналізує вплив Виборчого кодексу на формування нового складу органу місцевого самоврядування, роботу депутатів Київради, розробку нового проєкту генплану та боротьбу із незаконним забудовами столиці. ЧЕСНО.Київ домагається створення Музею на Поштовій площі для збереження історичних знахідок, зокрема вулиць часів Київської Руси. Команда ЧЕСНО.Київ складається з Сергія Огородника та Ірини Латиш.
У 2019 році у рік парламентських виборів 2019 року ГО відкрила перший "Музей політичного трешу" в м. Києві. Цю подію висвітлювали Euronews, Assosiated Press та інші ЗМІ. У 2020 році, коли відбувалися місцеві вибори, музеї відкрили у 8 регіонах України. Проєкт націлений на зміну політичної культури та збереження зразків агітації. Місія проєкту полягає в тому, щоб агітація була більш змістовною і такий треш, як непрямий підкуп виборів, був неприйнятний і для суспільства, і для політиків. Проєкт курувала Ірина Вівчар.
У 2021 році відкрили он-лайн Музей агітації та політичного трешу. Цей проєкт був створений у віртуальному просторі, щоб в умовах пандемії виборці могли ознайомитися із зібраними експонатами, яких налічується близько 3 000. Проєкт передбачає створення тематичних виставок. З квітня 2021 року працюють такі виставки: "90-ті: Як творилася державність", "Битва за булаву", "Великодня гречка". Проєкт курує Оксана Галькевич і Андрій Дарковіч.
Інструменти ЧЕСНО
Золото партій - інструмент, який дозволяє журналістам і виборцям відслідковувати політичні фінанси. Тут можна з'ясувати, хто надавав кошти політичним партіям, та на що вони витрачалися. На основі даних можна створювати при потребі графіки.
Поправки народних депутатів 9 скликання - інструмент, який дозволяє журналістам і виборцям виявити зв'язки між депутатами і групи інтересів.
ЧЕСНО.Бюлетень для кандидатів у мери міст обласних центрів на виборах 2020 року
База фігурантів журналістських антикорупційних розслідувань - база даних, створена Рухом ЧЕСНО на основі журналістських антикорупційних розслідувань провідних ЗМІ. Ця база поєднана із проєктом Руху ПолітХаб, який містить профілі політиків. У поєднання з інструментом ФАРів ПолітХаб допомагає виборцям отримати вичерпну інформацію про політиків і дає посилання на першоджерела розслідувань.
ЧЕСНО.Громади - інструмент, який запущений перед місцевими виборами з огляду на те, що стартувала реформа децентралізації. Виборці мають можливість залишати інформацію про проблеми громади, а кандидати в депутати та мери за допомогою конструктора програми, враховуючи бачення виборців, можуть конструювати свої передвиборчі програми. Особливість цього інструменту полягає в тому, що він залучає і мешканців невеликих ОТГ, де співпраця громадського сектору, влади і виборців може бути не такою інтенсивною, як в обласних центрах.
Кошик порівняння кандидатів у президенти 2019 року - інструмент, який створений для порівняння кандидатів у президенти.
Нагороди та премії
Журналісти та аналітики Руху ЧЕСНО неодноразово ставали переможцями у різних конкурсах.
Дизайнер Іван Лампека один із переможців конкурсу "Твоя влада. Знай своє місце" у номінації "Найкраще візуальне оформлення". 2020 рік
Парламентська аналітикиня Оксана Ставнійчук, як авторка статті "Диявол у деталях: як поправки до законів гуртують нардепів за інтересами", перемогла у конкурсі журналістських історій на основі відкритих даних #DataUp. 2020 рік
Журналістка ЧЕСНО.Київ Олена Жежера отримала премію імені Василя Сергієнка за найкраще розслідування, а саме "Забудова урочища Протасів Яр: сліди Корбана і мовчання Зеленського" у 2019 році.
Судові справи
У 2015 році Рух ЧЕСНО виграв суд у ексмера Ірпеня Володимира Карплюка. Він вимагав в судовому порядку спростувати статтю Ірини Федорів про партію "Нові обличчя" й доводив, що не був протеже покійного екснардепа Петра Мельника.
У 2021 році виграли суд у фірми "Донбас-Безпека", яка позивалася через публікацію Надії Сухої "Who is Тарас Костанчук. Що відомо про нове обличчя з бігбордів". Ця публікація була написана Рухом ЧЕСНО в рамках спільного проєкту з "Українською правдою" "Вибори вибори". У тексті журналісти посилалися на публікації та коментарі інших осіб, які зазначали, що "Донбас-Безпека" нібито була учасником неправомірних дій. Автори статті вказували, що компанія подібні звинувачення спростовувала. Більше того – у публікації міститься посилання на позицію охоронної фірми.
У 2021 році Рух ЧЕСНО виграв суд у народного депутата 8 скликання Вікторії Пташник. Політик звинувачувала Рух ЧЕСНО в поширенні недостовірної інформації щодо її фінансової звітності як кандидатки в народні депутати по 179 округу (Харківщина).