Депутат районної ради

За що відповідає районна рада

Внаслідок укрупнення районів 25 жовтня в Україні ми будемо обирати депутатів до 136 районних рад. Після місцевих виборів фактичні повноваження та ресурси якими розпоряджаються районні ради суттєво зменшаться, адже всі громади перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. Районні ради презентують спільні інтереси територіальних громад району та управляють спільною комунальною власністю, якою, немає поки спроможності управляти громади.

Особливістю районних рад є те що вони делегують частину повноважень райдержадміністраціям. Районні ради не мають своїх виконавчих органів, а лише утворюють виконавчі апарати, які допомагають керівництву районної ради та депутатам виконувати свої обов’язки.  Більшість проектів рішень, які вносяться на розгляд районної ради готуються саме в РДА. 

Також, очікується що районні ради передадуть для управління утримання об’єкти комунальної форми власності які мають спроможність утримати громади району.

Фінанси

Районна рада затверджує найважливіші документи району, що визначають як буде розвиватись район та функціонуватимуть об’єкти спільної комунальної власності. А саме:

  • бюджет району на рік - заплановані доходи та видатки;

  • програму соціально-економічного та культурного розвитку на рік - цілі які заплановано досягти;

  • галузеві районні програми розвитку на два до чотири роки - цілі та завдання які треба досягти в певній галузі, перелік заходів та затребувані фінансові ресурси. Наприклад можуть бути програми в сферах культури, соціального захисту, медицини тощо;

Районна рада розглядає звіти про виконання всіх цих документів та інформацію від районної адміністрації про стан справ у певній галузі.

Район може співфінансувати об’єкти які є у власності громади, закуповуючи для них техніку чи проводячи ремонти.

Управління комунальним майном

Районні депутати на своїх пленарних засіданнях визначають які приміщення чи будівлі зможна передавати в оренду, а які приватизовувати. 

Зокрема районні ради будуть затверджувати два списки об'єктів які пропонують для орендарів. Один список в якому об’єкти передаються в оренду через проведення on-line аукціону, а другий без конкурсу за пільговими умовами.

Освіта, культура, медицина та інші послуги

Після виборів районні ради мають передати громадам в управління садочки, школи та культурні заклади.

А в управлінні районного рівня залишити лише ті установи та заклади які не спроможні утримувати та розвивати громади, наприклад школи-інтернати, медичні заклади вторинного рівня, дитячі спортивні заклади та культурні заклади що мають значення для всього району.

Районні ради через комунальні підприємства можуть надавати послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, теплопостачання та інші послуги. Районні ради призначають та звільняють керівників таких підприємств,  а також затверджують тарифи на послуги централізоване водопостачання та водовідведення, платні медичні послуги, поводження з твердими побутовими відходами.

Політика та організація роботи

Районна рада обирає на своєму засіданні:

  • голову районної ради

  • заступників голови

  • голів постійних депутатських комісій

Також, визначає як буде організовуватись робота ради через затвердження Регламенту, Положення про виконавчий апарат та Положення про постійні депутатські комісії.

Особливим повноваженням районної так і обласної ради є те що рада на своєму засіданні може висловити недовіру голові місцевої держадміністрації двома третіми голосів від свого складу і тоді Президент зобов’язаний звільнити такого голову. 

Фактично районні ради після об'єднання не мають великої кількості фінансових та управлінських ресурсів. Адже з одного боку в них відсутні свої виконавчі органи, а з іншого ключові повноваження переходять після місцевих виборів 25 жовтня до громад.