Народні депутати передали управління своїми фірмами членам сім'ї, попри заборону законодавства

 Рух "Чесно" проаналізував, кому довірили народні обранці керувати своїми фірмами, і виявив, що частина народних депутатів передали управління власних фірм членам сім'ї, попри заборону антикорупційного законодавства.

Коли кандидат в депутати отримує посаду, то за законом він не може керувати фірмами. Свої бізнес-активи народний обранець повинен передати в управління іншим особам упродовж 30 днів після обрання на посаду. Окдак, відповідно до  статті 36 "Запобігання конфлікту інтересів у зв'язку з наявністю в особи підприємств чи корпоративних прав" закону України "Про запобігання корупції" вказано, що депутатам забороняється передавати в управління підприємства та корпоративні права членам сім'ї.

За оформацією аналітиків руху "ЧЕСНО", своїм родичам передали фірми дванадцять нардепів. П'ятеро з них передали фірми особам, яких вони вказали як членів сім’ї. Один депутат передав акціонерне товариство іншому, де сам є акціонером. Йдеться про таких народних обранців.

 

Євгеній Мураєв передав ТОВ "Новини 24 години" Валерії Мураєвій — дружині з декларації за 2016 рік, яка є депутатом Харківської облради. Володимир Мельниченко передав чотири фірми Іоланті Остапишиній — дружині народного депутата, яку він вказав у декларації.

Вадим Рабінович передав дві фірми ТОВ "Джуіш медіа", де власником є Ірина Рабінович. Це дружина народного обранця, яка присутня в електронній декларації. Денис Омельянович передав ПрАТ "АПК-інвест" (цінні папери, 2%) в управління дружині Наталії Омельянович, яку вказав у декларації.

Крім того, в описі взаємозв'язку особи з банком вказано: "За договором №УУ-1/17 про управління цінними паперами, іншими фінансовими інструментами і грішми від 19 червня 2017 року акції передані в управління ПАТ "Асвіо банк". До слова, цінні папери "Анес девелопмент" депутат задекларував лише 10 жовтня 2017 року.

Їх колега, народний депутат Юрія Дерев'янко, вважає, що на законодавчому рівні треба запровадити вимогу щодо продажу бізнесу чи хоча б його передавання у тимчасове управління Фонду держмайна. Це правило, на його думку, повинно застосуватися до усіх високопосадовців. Тоді подібних ситуацій, мовляв, можна буде уникнути.  

Родичі поза декларацією

Є в списку так само народні депутати, які передали фірми в управління своїм родичам, але вони, за даними декларацій, не проживають разом і не пов'язані спільним побутом.

 

Наприклад, Роман Заставний передав чотири фірми Марії Заставній і батьку Йосипу Заставному. Тетяна Донець передала 20 фірм своїй матері Наталії Донець. Утім, Наталії Донець у декларації народної депутатки нема. Геннадій Бобов передав права Б. Бобову, ймовірно — дорослому сину Борису Бобову.

Олександр Супруненко передав АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Анест девелопмент" в управління ПАТ "Асвіо банк". У липні 2017 року його головними акціонерами були сам депутат (29%) і його брат, екс-депутат Київської міськради В'ячеслав Супруненко (61%).

Дмитро Святаш передав дві фірми ТОВ "Кредо солюшинс". Його власником є ТОВ "Неон сіті груп", де бенефіціар — матір народного депутата Лариса Святаш. Лариси Святаш у графі про членів сім'ї нема.

Людмила Денісова передала права Олександрі Квітко, найімовірніше — дочці. За декларацією, депутатка і Олександра Квітко не пов'язані спільним побутом.

Ігор Котвіцький передав фірми ТОВ "Актив менеджмент", де власниками є Світлана Мурашова і Вікторія Полевич. Преса називає Світлану Мурашову сестрою народного депутата. Мурашова є дружиною Олега Мурашова, екс-директора харківської дирекції ПАТ "Укрпошта".

Богдан Дубневич передав в управління фірми ФОП С. Шарко і ТОВ "Енергія консалтинг". Власниками ТОВ є його син Павло, якого нема в декларації, і племінники — діти брата — Роксолана Пиртко та Юрій Дубневич. ФОП — Степан Шаркодепутат Пустомитівської райради, юрист БО "Фонд братів Дубневичів".

Разом з тим, "Чесно" має підстави вважати, що НАЗК не надало вичерпний перелік народних депутатів, які передали свої фірми в управління. Так, у відповіді на запит відсутнє прізвище Володимира Бандурова з "Волі народу". Тимчасом у своїй електронній декларації за 2016 рік він вказав, що передав свою частку ТОВ "Агро ком 1990", власниками якого  значаться брат депутата Віктор Бандуров і матір депутата Зоя Бандурова, директором — теж Віктор Бандуров.

За словами представника НАЗК Ігоря Степанова, порушення вимог ст.36 Закону України "Про запобігання корупції"" не передбачає настання адміністративної або кримінальної відповідальності.

"Водночас може наставати дисциплінарна відповідальність. При цьому, на жаль, єдиним способом реагування на можливі порушення народними депутатами вказаних зобов’язань є листи НАЗК, в яких наголошується на важливості дотримання представниками Ради чинного антикорупційного законодавства, а також громадський контроль", — пояснює Степанов.

 

Повʼязані особи

Бандуров
Володимир Володимирович
  • народний депутат України VIII скликання, Голова підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки
  • Кількість справ: 3
Мельниченко
Володимир Володимирович
  • народний депутат України VIII скликання, Член депутатської фракції ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА"
  • Кількість справ: 2
Омельянович
Денис Сергійович
  • народний депутат України VIII скликання, Член депутатської фракції Політичної партії "Опозиційний блок" у Верховній Раді України восьмого скликання
  • Кількість справ: 3
Рабінович
Вадим Зіновійович
  • народний депутат України VIII скликання, Член депутатської фракції Політичної партії "Опозиційний блок" у Верховній Раді України восьмого скликання
  • Кількість справ: 5
Донець
Тетяна Анатоліївна
  • народний депутат України VIII скликання, Політична партія "НАРОДНИЙ ФРОНТ"
  • Кількість справ: 2
Котвіцький
Ігор Олександрович
  • Верховна Рада 8, НАРОДНИЙ ФРОНТ, колишній засновник ОК «ЖБК «Орбіта-сервіс»
  • Кількість справ: 7
Святаш
Дмитро Володимирович
  • народний депутат України VIII скликання, Член депутатської групи "Партія "Відродження"
  • Кількість справ: 3
Дубневич
Богдан Васильович
  • народний депутат України VIII скликання, співвласник ТОВ "АПП "Львівське" та ТОВ "Корпорація КРТ"
  • Кількість справ: 46
Супруненко
Олександр Іванович
  • народний депутат України VIII скликання, член парламенської групи "Воля народу"
  • Кількість справ: 6
Денісова
Людмила Леонтіївна
  • Уповноважений Верховної Ради з прав людини
  • Кількість справ: 4
Бобов
Геннадій Борисович
  • народний депутат України VIII скликання, Член депутатської групи "Партія "Відродження"
  • Кількість справ: 3