- владні зловживання: використання влади чи службового становища всупереч інтересам служби
- політична корупція: торгівля впливом
- владні зловживання: шахрайство
Журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» у своєму сюжеті "«П. дав добро»: як друг президента Кононенко заробляв на аферах в енергетиці", дізналися, що бізнесмен Дмитро Крючков та його соратники отримали впив на керівництво "Харківобленерго", ймовірно, заручившись підтримкою влади. Справи, які обговорювали в телефонній розмові Крючков і Котвіцький схоже, стосувалися зміни керівництва «Харківобленерго» на підконтрольне. Адже через день після тієї розмови наглядова рада енергокомпанії призначає нового виконуючого обов’язки керівника – Володимира Яворського.
Так, "Схеми" дослідили розмови між Крючковим та Ігорем Котвіцьким і прийшли до висновку, що, ймовірно бізнесмен заручається підтримкою очільника Харківщині та запевняє: ситуація щодо «Харківобленерго» під контролем на рівні президента Порошенка.Згаданий у розмові очільник Харківщини – Ігор Райнін – це також наближена до Порошенка особа. Уже після свого господарювання на Харківщині він очолить його президентську адміністрацію.
Крючков: Ігоре Батьковичу, вітання.
Котвіцький: Привіт-привіт. Дивись, я саме сиджу зараз із губернатором. Ти мені скажи – як би, чи є розуміння, щодо пакету документів є розуміння? Ти мені скажи.
Крючков: Сто відсотків буде документ завтра.
Котвіцький: Питання – хто буде контактувати з губернатором?
Крючков: Я особисто.
Котвіцький: Ти будеш контактувати?
Крючков: Я особисто.
Котвіцький: Я зараз дам твій телефон тоді, добре? Твій телефон дам. І тобі зараз спитаю в губернатора дозвіл, щоб він телефон дав свій – і скину тобі його телефон.
Крючков: І ще важлива інформація.
Котвіцький: Так.
Крючков: У п’ятницю вночі були у «П».У «П».
Котвіцький: Так-так.
Крючков: Дав добро. Особисто.
Котвіцький: Ну чудово. Це як би тільки полегшить нам ситуацію і розуміння.
Крючков: Все, і контактна особа буде Ігор Кононенко.
Котвіцький: А все. Все я зрозумів.
Крючков: Губернатор знає.
Котвіцький: Все, він знає – це добре. Він знає його добре. Чудово. Тобто, Діма, ми зараз тоді в одному руслі говоримо. Тоді розуміння буде.
У 2015-му основними власниками «Харківобленерго» були Фонд держмайна та кіпрська фірма із бізнес-групи Григоришина. Однак, журналісти вважають, що для контролю за обленерго Крючков і його соратники брати Суркіси, ймовірно, прагнули поставити на підприємство лояльний до себе менеджмент – так само, як в Запоріжжі та Черкасах. Навесні того ж таки 2015 року їм це вдається – схоже, використовуючи адмінресурс.
За інформацією журналістів "Схем", напередодні того, як мав був відбутися 19 травня 2015 року х'їзд акціонерів "Харківобленерго", Крючков дзвонить помічнику Кононенка Василю Лісовому і просить терміново сконтактувати із соратником Порошенка щодо ситуації зі зборами акціонерів у Харкові. Уже за годину Крючков зідзвонюється з очільником «Харківобленерго» Володимиром Яворським, коли той саме заходить до приймальні радника голови Харківської облдержадміністрації Сергія Стороженка. Пізніше, Крючков просить Стороженка зробити так, аби нікого не пускали на місце проведення зборів – тобто, застосувати адмінресурс.
Випуски теленовин за 19 травня 2015 року підтверджують – збориакціонерів "Харківобеленерно" було зірвано. Наглядова рада не змінилась, а креатура Крючкова залишилась у керма «Харківобленерго». А вже у червні 2015 го соратник президента Ігор Кононенко тримає з Крючковим прямий зв’язок, дає настанови щодо фінансових операцій і просить відзвітуватись перед Дмитром Вовком – їхнім з Порошенком ставлеником у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
У квітні 2018-го у Німеччині затримали екс-депутата та бізнесмена Дмитра Крючкова за запитом українських правоохоронців. Детективи НАБУ й антикорупційні прокурори підозрюють його у розкраданні коштів «Запоріжжяобленерго», понад 60 відсотків акцій якого належать державі. Маловідоме прізвище Крючкова фігурує й в інших розслідуваннях правоохоронців. А втрати держави оцінюються у мільярди гривень.