- тендерні махінації: закупівля за завищеною ціною
- тендерні махінації: розтрата
- тендерні махінації: тендер з фіктивною конкуренцією
- політична корупція: торгівля впливом
- податкові зловживання: ухилення від сплати податків
- владні зловживання: шахрайство
Ігор Гладковський – старший син Олега Гладковського, Першого замсекретаря РНБО, особистого друга та бізнес-партнера Президента Порошенка, його друзі Віталій Жуков та Андрій Рогоза розпиляли щонайменше 250 мільйонів на поставках запчастин “Укроборонпрому”, повідомляється у сюжеті Лесі Іванової "АРМІЯ. ДРУЗІ. БАБКИ. ЧАСТИНА ПЕРША" для програми "Наші гроші з Денисом Бігусом".
Щє 2017 році Bihus.info опублікували розслідування «Бронедрузі», в якому розповіли, як у 2015-2016 роках державні оборонні заводи “злили” фіктивним компаніям близько 100 мільйонів гривень за незрозумілого походження і якості запчастини, зокрема компанії ТОВ "Оптимумспецдеталь". На той час журналісти здогадувалися, що оборудкою на державному підприємстві не могли керувати двоє хлопців - Андрій Рогоза та Віталій Жуков без допомоги та протекції.
Журналісти звернули увагу на те, що наприклад – у журналі відвідувань Житомирського бронетанкового зберігся такий запис: влітку 2016 року на завод вчергове приїжджали Жуков і Рогоза, але не самі – разом з ними завітав Ігор Гладковський. Виявилося, що Роль Ігоря Гладковського в цьому тріо взагалі була особливою. З одного боку, він був найвпливовішим учасником схеми. З іншого, для того, щоб здійснювати цей вплив, йому навіть не доводилося особливо напрягатися. Всі довкола й так напрягалися самі – через його прізвище.
Використовуєчи підставного директора ТОВ "Оптимумспецдеталь", Володимира Волохача, справжні організатори афери поставляли на ДП "Укроборонпром"російські запчастини, завезені з Росії контрабандою, та частини, які лежали на складах цих же оборонних підприємств. Але проблема була не в самій контрабанді. Адже деталі були потрібні тут і зараз. Головна проблема була в “своїх” посередниках. Які осідлали ринок і накручували ціни в рази. А державний концерн ДП "Укроборонпром" переплачував. Адже, за словами журналістів, отримував хабарі і відкати.
Анонімні листавання, надіслані на електронну адресу журналістам, містили діалоги організаторів схеми щодо розкрадання грошей на оборонному підприємстві, тобто між Андрієм Рогозою та Віталієм Жуковим, між Жуковим та старший сином Олега Гладковського Першого замсекретаря РНБО - Ігорем.
Однією з ключових проблем з контрабандними вживаними деталями – була їхня якість, яку організатори схеми не перевіряли. Інколи на завод поставлялися деталі неналежної якості, що підтверджується доповідними записками Києвського бронетанкового заводу.
Серед листувань з постачальниками журналісти знайшли одне, в котрому вони домовлялися про перепродаж українській оборонці деталей, вкрадених у української ж армії. У лютому 2017 року Жуков отримує ось такі два знімки: тут перелік деталей, їхня кількість і вписана від руки ціна. Цей список Жукову присилає людина, ідентифікована нами як співробітник міністерства оборони, начальник 637-го Військового Представництва Дмитро Трачук.
С. Жуков організовував роботу із державними заводами-покупцями. В теорії завод мав проводити щось на зразок закритого тендеру, однак тендери розігрувалися, наприклад між підставною фірмою ТОВ "Ренал" і ТОВ "Оптимумспецдеталь".
Шиганов, колишній закупівельник Житомирського бронетанкового запевняє, Оптима і Ренал це різні постачальники. Але цю саму табличку з псевдо-аналізом він слав Жукову з отакою припискою.
“От своих других фирм новых” - це людськими словами значить “накидай для кількості ще пару контор, щоб не так палівно було”.
Це таблиця поставок запчастин на Житомирський бронетанковий завод, підсумкова за 16 рік. Різниця між ціною закупки – й ціною продажу на завод – найчастіше 2-2,5, часто три рази, в двох місцях – в чотири. Ми перевірили: номенклатура, кількість, ціни копійка в копійку – це реально звірка контрактів ЖБТЗ за той рік. Фінальна цифра – 350 тисяч доларів вклали, 777 тис доларів заробили. Такі ж переплати в 2-3 рази ми знайшли по Харкову, і це тільки те, що є в листуваннях.
На початку Жовтня 2016 директор Житомирського бронетанкового Олексій Бабіч, повідомляє Жукову, що завод готовий оплатити деталі «Все счета согласованы, завтра платим». А через день між Жуковим і Бабічем відбувається таке листування. Воно - про відкат Бабічу, повідомляють журналісти.