- тендерні махінації: закупівля за завищеною ціною
- політична корупція: торгівля впливом
Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області 7 березня 2018 року за результатами тендерів замовила ПАТ «Хмельницьке шляхово-будівельне управління-56», яке підконтрольне Лабазюку, поточний середній ремонт автодороги державного значення М-12 Стрий – Тернопіль – Кропивницький – Знам’янка на загальну суму 249,75 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».
Як повідомляє видавництво "Наші гроші", за тендерною документацією, асфальтобетон щільний крупнозернистий і дрібнозернистий типу А марки 1 коштує 1 625-1 700 грн./т . У січні Львівська САД замовила його іншій фірмі на 14% дешевше – по 1 496 грн./т. А в грудні 2017 року на виграному нинішнім переможцем тендері Хмельницької САД щодо інших ділянок цієї ж траси він був на 11-17% дешевшим – 1 458 грн./т.
За інформацією "Наших грошей", ТОВ «Хмельницьке ШБУ №56» належить Галині Ставчанській із Чернівців. До червня 2013 року фірмою на 98% володів депутат Хмельницької облради Іван Гладуняк. Нагадаємо, торік СБУ повідомляла, що її працівники проводили обшуки та вилучали документи на підконтрольних одному з нардепів підприємствах (у тому числі й «Хмельницьке ШБУ №56») у рамках розслідування кримінального провадження щодо зловживань під час замовлення робіт із ремонту автодоріг. Як з’ясували ЗМІ, тим нардепом був Сергій Лабазюк із «Волі народу». Лабазюк підтверджував проведення обшуків і причетність до фірм.
Єдиним конкурентом було ТОВ «Техно-Буд-Центр» Григорія Процика з Тернополя.
Раніше, за повідомленням "Наших грошей", Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області 31 жовтня 2017 року за результатами тендерів замовила ПАТ «Хмельницьке шляхово-будівельне управління №56» поточний середній ремонт автодоріг державного і місцевого значення на загальну суму 112,08 млн грн.
На найменшому тендері єдиним конкурентом було ТОВ «Техно-Буд-Центр», а на інших двох – ПрАТ «Рівнеавтошляхбуд», причому ніхто не знижував ціну під час аукціонів. ВАТ «Дорожньо-будівельний трест № 4» (Брест, Білорусь) в АМКУ домоглось вилучення з тендерної документації по трасі М-12 дискримінаційних вимог атестату виробництва на асфальтобетонний завод та форм Кб-2в і Кб-3 до аналогічного договору, не передбачених білоруським законодавством. Однак згодом скаржник так і не прийшов на торги.