- політична корупція: торгівля впливом
"Схемам" вдалося дізнатися, що близько 2 мільярдів гривень, які були арештовані та вважалися здобутими незаконно оточенням Януковича, були перераховані з банку "ВБР банк" до банку Порошенка і майже одразу частина з них була знята готівкою через касу «Міжнародного інвестиційного банку», контрольний пакет акцій якого належать Петру Порошенко. Якщо врахувати, що комісія за видачу готівки складає один відсоток (така ставка офіційно вказана на сайті «МІБ»), то тільки на комісії фінустанова Порошенка змогла заробити до 20 мільйонів гривень.
У 2014 році слідчі Міністерства внутрішніх справ розпочали кримінальне провадження за фактами можливої легалізації доходів оточенням Януковича. У 2015 році міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про арешт двох з половиною мільярдів гривень на рахунках АТ«Всеукраїнського банку розвитку» і висловив сподівання, що зрештою їх конфіскують до держбюджету.
Але в 2016-2017 роках Печерський районний суд Києва почав знімати арешт із частини цих рахунків через… «відсутність підстав для його продовження».у грудні 2016-го Печерський суд зняв арешт з рахунку громадянки Валерії Єсаулкової, яка була працівником АП "ВБР банк", працювала старшим офіс-менеджером, а серед її тодішніх функцій були діловодство, забезпечення життєдіяльності офісу та тайм-менеджмент. У 2017 році, за даними «Схем», вона особисто зняла з рахунку майже 80 мільйонів гривень готівкою.
«Схеми» проаналізували список осіб, які тримали кошти на рахунках у «ВБР» і протягом 2016-2017 років зняли сотні мільйонів готівкою і виявили, що більшість з них одночасно були простими співробітниками цього ж банку. Дехто з них навіть не знав, що на них були оформлені депозити і виплачені зрештою десятки мільйонів гривень. Інші, почувши запитання, відмовлялися спілкуватися з журналістами. - повідомили журналісти програми "Схеми".
Начебто, колишнім співробітникам банку Януковича всі ці сотні мільйонів позичив громадянин України на ім’я Яшар Ходжаєв. Однак, колишній начальник відділу цінних паперів Олександр Костілов, який нібито позичив у Ходжаєва понад 7 мільйонів доларів (про це йшлося в одній із судових ухвал), такого імені не пригадав.