- політична корупція: торгівля впливом
- податкові зловживання: ухилення від сплати податків
Держава втратила великі суми грошей через пов'язані з народним депутатом Миколою Мартиненком офшори, повідомляють журналісти програми "Схеми: корупція в деталях". Харківський державний завод "Електроважмаш" є флагманом українського електромашинобудування, але левова частка контрактів цього стратегічного державного підприємства припадає на посередників, у кишенях яких і осідає частина грошей, що мали б іти на завод. Враховуючи щорічний дохід заводу у 2 мільярди гривень, може йтися про втрачені сотні мільйонів.
Державне підприємство "Електроважмаш" належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Це підприємство виробляє обладнання для багатьох видів електростанцій: гідро- та турбогенератори для теплових і атомних електростанцій. Другий основний вид продукції – тягове обладнання для тепловозів і електровозів.
Наприкінці серпня 2015 року вибухнув скандал – міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус звільнив директора "Електроважмашу" Володимира Глушакова за "одноразове грубе порушення обов’язків".
Приводом для цього став факт продажу фірмі-посереднику за майже 1,4 мільйона доларів США електродвигуна, який потім був перепроданий міжнародній металургійній групі ArcelorMittal за 3 мільйони доларів, що може свідчити про наявність втраченої вигоди у сумі 1,6 мільйона доларів.
Виявилося, що цей контракт – далеко не єдиний, за яким продукцію заводу купують посередники, а потім перепродають із зиском для себе.
За даними Державної фінансової інспекції, майже 70% експорту товарів, робіт, послуг цього підприємства здійснюється через непрямі контракти. Та близько 90% посередницьких контрактів укладено з двома британськими фірмами Pitfield Traders ltd та ATG Overseas ltd у той час, коли більшість кінцевих споживачів продукції підприємства є резидентами Російської Федерації.
Обидві фірми мають лондонські адреси. Згідно з даними комерційного реєстру Британії, компанія ATG Overseas зареєстрована на домініканську фірму West-East plc. Директором останньої є юрист Едвард Петр-Мірс (Edward Petre-Mears). За даними британської газети The Guardian, Едвард Петр-Мірс представляє одну з найбільших у світі імперій офшорних компаній, де він діє від імені анонімних клієнтів.
Друга британська компанія Pitfield Traders, з якою працює харківський "Електроважмаш", зареєстрована на юриста Роберта Харле (Robert Harle). Він також є директором цієї фірми з капіталом у два фунти стерлінгів.
Згідно з митними базами, у січні 2015-го "Електроважмаш" продав британській фірмі продукції на суму еквівалентну 260 тисяч доларів США. У цьому ж місяці її було перепродано російській компанії "Елмаш-ЛТО" за понад 320 тисяч. Тобто на чверть дорожче. Схожа операція була у лютому. Тоді завод продав британській фірмі електродвигунів на 94 тисяч доларів США. А російська "Елмаш-ЛТО" заплатила за них 115 тисяч. Тобто на 20% більше. Таким чином "Електроважмаш" недоотримав 20–25% прибутку. Вони залишилися британській фірмі-посереднику, існування якої не дає жодного економічного зиску заводу.
На думку журналістів, офшорні компанії є простим засобом максимізації прибутків третіми особами, які формально не мають жодного стосунку до підприємства. Одним з таких бенефіціаріїв "Електроважмашу" називають Миколу Мартиненка.
В 2015 році був Микола Мартиненко був одним із найвпливовіших однопартійців прем’єра Арсенія Яценюка, а також головою парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу і вважався неофіційним куратором "Енергоатому". У зв’язку із звинуваченнями в корупції в 2016 році добровільно відмовився від мандата народного депутата.
Фінансова діяльність колишнього депутата розслідується правоохоронцями Швейцарії та Національним антикорупційним бюро України.