Королевська, Солод та Єфремов підозрюються в незаконному вивозі брухту кольорових металів та продуктів харчування в ОРДЛО

Близько 3,9 тис. тонн брухту кольорових металів у 2016 році було вивезено до неконтрольованої частини Луганської області компанією, яка, за даними журналістів, належить Наталії Королевській, повідомляє у виданні "Четверта влада" Денис Казанський. Брухт вивозився нібито для переплавки. Однак назад компанія свою продукцію не завозить і, ймовірно, вивозить важливу сировину вагонами до Росії, використовуючи ОРДЛО у якості своєрідного офшору й ухиляючись від оподаткування.

Такий висновок можна зробити з даних "Укрзалізниці".

ПП "Ресурсінвест-1" протягом 2016 року відправило понад 100 вагонів брухту кольорових металів з Києва (станція Дарниця) одержувачу ТОВ "ГОФ "Алмазна" на територію так званої ЛНР. Відправлення вагонів з металобрухтом здійснювалось на 2 залізничні станції – Луганськ–Ліски (місто Луганськ) і Карахаш (місто Антрацит).

20170302122615-3e1b92862b77d480028e059d122d95ea.jpg

"ГОФ "Алмазна" – один з найбільших трейдерів, який переміщує величезні партії товарів через лінію розмежування. Компанія зареєстрована на непідконтрольній території, в Хрустальному, і раніше в якихось резонансних справах помічена не була. Оформлена на кіпрський офшор і реальних її власників встановити досить складно. Але головне не в цьому – в наказі СБУ, який регламентує перевезення вантажів через лінію зіткнення між Україною і так званими ЛНР та ДНР, сумнівних компаній десятки.

Власником всіх 3,9 тис. тонн брухту кольорових металів, як слідує з транспортних накладних, є ТОВ "Укрспецмет". Ця компанія раніше була зареєстрована за адресою вул. Демьохіна 18а в Луганську – це загальновідомий і публічний офіс Наталії Королевської. Також в деяких інтернет-довідниках "Укрспецмет" розміщується за адресою вул. Краснодонська 7г. Це – "гніздо" декількох компаній, які пов'язані з Олександром Єфремовим та його сином Ігорем, з якими Наталія Королевська багато років веде спільний бізнес. За цією адресою були зареєстровані "ДС-8" (офіційний власник – Ігор Єфремов), "Схід-вугілля", "Грін-медіа", "Групова збагачувальна фабрика "Слов'яносербська". Всі ці компанії пов'язані з офшором Ізікепітал, який, за даними журналістів, контролюється родиною Єфремова.

Після початку бойових дій "Укрспецмет" перебрався до Києва на вул. Мостицьку 20, де по сусідству зареєструвалися "Українська алюмінієва компанія "Солур" і "Юніон Трейд Груп", а потім знову змінив адресу на вул. Межигірську 82а. Обидві компанії – "Укрспецмет" і "Солур" згадувались декілька разів у ЗМІ, як компанії Наталії Королевської та її чоловіка Юрія Солода.

Єдиний законний спосіб отримати дозвіл на вивезення сировини на непідконтрольну територію – це показати в СБУ, що вона є необхідною частиною виробництва, яке фізично в ОРДЛО розташоване. Деякі компанії мають право на вивіз брухту та на ввезення готової продукції назад в Україну.

Згідно з реєстром юросіб у компанії "Укрспецмет" є підрозділ, що розташований в селі Ковпакове Антрацитівського району за адресою вул. Лісова 4. Ідентичну адресу має підрозділ "Української алюмінієвої компанії "Солур", якою, як вже вказувалось, ймовірно володіє чоловік Наталії Королевської – народний депутат від "Опозиційного блоку" Юрій Солод. Тут розташований завод з переробки алюмінію. Підприємство до війни виробляло алюмінієві профілі, радіатори з алюмінієвих сплавів та іншу продукцію.

Раніше компанії Королевської та Солода вважалися одними з найбільших виробників продукції з кольорових металів. У 2011 році компанія "Укрспецмет" була лідером з експорту алюмінієвих сплавів з України, обсяги експорту перевищували $ 33 млн. Зараз компанії "Укрспецмет" в рейтингах експортерів немає, що може свідчити про те, що вона не займається легальним експортом сплавів в колишніх обсягах.

"Укрспецмет" і "Солур" не фігурують ані в дозволах на вивіз брухту, ані в переліку тих компаній, яким дозволено ввозити готову продукцію з ЛНР в Україну. "ГОФ "Алмазна", яка вивозить брухт, в Україну ввозить тільки вугілля антрацитної марки для "Донбасенерго".

Тому можна припускати, що компанії, які пов'язують з Королевською та Солодом, займаються через ОРДЛО незаконним експортом кольорових металів. При вивезенні вантажу на територію ЛНР з України не потрібно платити ні ПДВ, ні експортне мито – достатньо оформити документи на ввезення брухту на неконтрольовану територію.

В якості порівняння можна навести дані по схемі роботи ще одного відомого донбаського бізнесмена Євгенія Гєллєра – колишнього голови бюджетного комітету парламенту і почесного президента ФК "Зоря". Його металургійне виробництво розташоване в Донецьку – ТОВ "ТПК "Укрсплав" також вагонами відправляє брухт зі станції Костянтинівка і приймає вантаж на станції Мушкетово в Донецьку.

Укрсплав.jpg

Але, судячи з даних транспортних накладних, компанія Гєллєра має куди більші масштаби діяльності. У 2016 році він вивіз на територію ДНР як мінімум 8,5 тис. тонн брухту кольорових металів.

Коли скласти обсяги вивезення брухту кольорових металів компаніями, пов'язаними з Королевською та Гєллєром, на неконтрольовану територію – буде мінімум 12 тис. тонн. Якщо враховувати офіційне експортне мито на брухт алюмінію, а це 15% від вартості вантажу, то за умови легального експорту названі компанії мали б заплатитити лише мита $ 6 млн.

На початку 2016 року заступник голови парламентського комітету з питань економічної політики Юрій Соловей (БПП) направив запит до СБУ та фіскальної служби. У запиті він стверджував, що компанії "Укрспецмет", "Солур" і "Юніон Трейд Груп" займаються махінаціями з ПДВ через завищення експортної вартості продукції. Ще в 2014 році подібні запити щодо "Укрспецмет" та "Юніон Трейд Груп" направляв до СБУ і прокуратури народний депутат Валерій Дубіль (Батьківщина). У своїх запитах він стверджував, що зазначені компанії завищують ціни на експортований товар та отримують великі компенсації. Головним чином ці запити стосувались діяльності компаній "Укрспецмет" та "Солур" до 2014 року, коли ті дійсно були помітними експортерами. У квітні 2014 року проти посадових осіб "Укрспецмет" було порушено кримінальну справу за фактом "розкрадання бюджетних коштів". Але судячи з усього, справа нічим не закінчилася.

Інакше реагували правоохоронні органи на схеми компанії "Юніон Трейд Груп", яку пов’язують з Олександром Єфремовим.

19 грудня 2016 року генеральний прокурор Юрій Луценко заявив про те, що прокуратура і СБУ задокументували діяльність злочинної групи, яка в 2015–2016 рр. організувала фіктивний експорт продуктів харчування з України до Азербайджану, Ірану та Грузії. Сума контрактів – 1,5 млрд грн. Однак товар, виїжджаючи з України в Харківській області, жодного разу до вказаного в документах пункту призначення не доїхав – благополучно заїжджав до Луганської області через неконтрольовану частину кордону України і Росії і там продавався за готівку. Такий фіктивний експорт, на думку Ю. Луценка, дав можливість компаніям, що були в ньому задіяні, отримати компенсацію ПДВ у сумі понад 260 млн грн. За підсумками обшуків 14 грудня 2016 року 5 осіб отримали підозру за статтею "фінансування тероризму" і були заарештовані. У вилучених документах були накладні з печатками митниці ЛНР, товарно-супровідні документи і т.і.

17 грудня суд заарештував директора компанії Наталію Толок. У судовому рішенні йдеться, що вона фактично керувала роботою не тільки "Юніон Трейд Груп", але й ТОВ "Альтрейд", яке постачало продукти в ОРДЛО за ідентичною схемою.

Термін арешту Толок закінчився 11 лютого 2017 року і, судячи з реєстру судових рішень, продовжений не був. 7 лютого 2017 року стартувала процедура банкрутства "Юніон Трейд Груп".

Повʼязані юридичні особи

приватне підприємство
ЄДРПОУ 31606967
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 40590002
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 36031012
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 33393752
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 34525315
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 30695140
товариство з обмеженою відповідальністю
ЄДРПОУ 56073775