- владні зловживання: надання преференцій при виконанні службових обовʼязків
11 жовтня 2011 року Юлія Тимошенко була засуджена на 7 років у "справі газового договору з Росією". Як зазначається у матеріалах "Української правди", справа проти Тимошенко була порушена за статтею 365 пункт 3 Кримінального кодексу – "Перевищення влади або службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки". "Згідно з умовами, зазначеними у директивах, затверджених Тимошенко, ціна газу в 2009 році порівняно з 2008 роком зросла на 53 долари 48 центрів за тисячу кубометрів, зі 179,5 до 232,98 доларів за тисячу кубометрів... Що збільшувало витратну складову підвищення ціни на закупівлю газу на виробничо-технічні витрати ДК "Укртрансгаз" на 194,6 мільйонів доларів”, — ідеться у постанові про притягнення Тимошенко в якості обвинуваченої. На той момент, відповідно до цієї постанови суду, 194,6 млн дол США становило трохи більше 1,5 млрд грн
Короткий опис справи:
17 січня 2009 року Тимошенко без свідків спілкувалася з Путіним, після чого 18 січня делегації “Нафтогазу” була оприлюднена нова ціна на російський газ - 450 доларів за тисячу кубометрів.
Вранці 19 січня на нараді за участі Президента Віктора Ющенко і Юлії Тимошенко, заступник глави адміністрації президента Олександр Шлапак запитав у Тимошенко щодо ціни на газ і та повідомила про ціну у 250 доларів за тисячу кубометрів. Далі Шлапак попросив у Тимошенко проекти контрактів. На це, за словами заступника глави адміністрації президента, Тимошенко відповіла, що присутнім на нараді немає потреби з ними знайомитися, оскільки Тимошенко вже їх вивчила сама.
Далі, за словами Шлапака, Дубина розповів їм по телефону з Москви про деталі газових домовленостей. Тому вони запитали у Тимошенко про природу базової ціни на газ 450 доларів та асиметрію в контракті, де Україна брала на себе зобов’язання споживати певну кількість газу або платити штраф, тоді як Росія – не брала зобов’язань прокачувати певний газовий об’єм.
Як стверджує Шлапак, Тимошенко відповіла, що "це є дрібницями, а головне – вона домовилася з прем’єр-міністром Росії Путіним про постачання газу за середньою ціною 250 доларів за тисячу кубометрів”.
Далі Ющенко наполіг, щоб Тимошенко надала йому проекти контрактів - за словами Шлапака, вона на це погодилася. Приблизно о 14 годині Тимошенко вилетіла до Москви, не надавши обіцяних документів. Керівник НАК "Нафтогаз" Олег Дубина, після прильоту Тимошенко до Москви, попрямував з нею до будинку уряду Росії, де повідомив їй, що не підписуватиме газові контракти без рішення Кабінету міністрів України.
За даними слідства, директиви, які Тимошенко представила Дубині як "директиви уряду", вона підготувала особисто 18 січня 2009 року в будівлі уряду, після чого дала їх надрукувати "невстановленим слідством особам". По справі спеціально допитувалися фахівці секретаріату Кабміну на предмет пунктуації та орфографічних помилок у директивах.
Їхню увагу привернуло те, що директиви були набрані різними за розміром шрифтами, деякі абзаци не мають центрування "по ширині", а в деяких місцях відсутні пробіли. "Зважаючи на кваліфікаційні вимоги до спеціалістів Кабінету міністрів, та вимоги до оформлення документів, жоден з операторів ніколи би не допустив такої кількості елементарних помилок", - ідеться у висновках слідства.
|
|
Як повідомив на допиті Ющенко, Тимошенко затвердила директиви зранку 19 січня, перед відльотом до Москви, тоді як уряд безрезультатно розглянув це питання лише в другій половині дня. Крім того, за словами Дубини, прем’єр повідомила йому про звільнення в разі відмови підписати газовий договір.