- шахрайські афери: будівельні афери
Як повідомляють представники Центру протидії корупції, було виявлено низку фактів, що свідчили про шахрайські дії, які здійснювались з метою приватизації ділянок на підставних осіб з подальшим перепродажем особам, які тісно пов’язані з посадовцями Бучацької ради, а саме Федоруком та головою Ірпінської міськради Карплюком, які вели спільний бізнес та фактично контролювали будівництво житлових комплексів у м.Буча.
25 червня 2002 р. з дозволу голови Бучанської ради Анатолія Федорука було ухвалено рішення, яке дозволило змінити призначення земельних ділянок лісового фонду загальною площею 890 га на землі житлової та громадської забудови та зарахувати до земель запасу. Відповідно до законодавства, чинного на той час, вилучення лісів площею понад 10 га входить до компетенції Кабміну, та потребує дозволу державного органу лісового господарства.
29 квітня 2004 р. з дозволу Федорука із земель держвласності було вилучено ділянку Національного аргарного університету в 266,6 га, хоча це суперечить нормам закону, оскільки землі закріплені за університетами не можуть передаватись у комунальну власність.
Інфографіка з сайту “УКР.АВ”
За інформацією журналістів, засновниками ТОВ “Будрегіонінвест” були дружина Анатолія Федорука Людмила Федорук та дружина Володимира Карплюка Лариса Карплюк, а керівником був сам Карплюк. Вказаним забудовником зведені такі житлові комплекси: “Новатор”, Варшавський двір”, “Річ Таун”, “Родинний”, “Буча Квартал”, “Центральний”, “Почаївський”.
Як повідомляють журналісти, засновниками ПрАТ “Меліоратор”, яким було зведено ЖК “Почаївський”, були дядько Федорука Василь Яцюк, Валентина та Ігор Яцюки. Засновницею ТОВ “Сарафан”, начебто була мати Володимира Карплюка Зоя. Також, за інформацією журналістів, у 2012 р. Карплюк очолював рекламне агенство, яке, начебто, займалось будівництвом в т.ч. ЖК “Новатор”, а засновником ТОВ “Новатор” був Василь Яцюк.
Діяльність вищевказаних компаній викликає підозри, адже всі вони займались будівництвом на земельних ділянках, отриманих незаконним шляхом та із використанням службового становища голови міськради Федорука. Журналісти описали схему таким чином: у 2011 р. Бучанська міськрада виділила земельні ділянки семи підставним особам для особистого користування, всі вони одночасно передали право на користування наділами Олегу Яцюку (двоюрідний брат Федорука), який, своєю чергою, за допомогою довіреностей, посвідчених приватним нотаріусом Матвієць надав право користування земельними ділянками забудовнику ТОВ “Будрегіонінвест.
За інформацією сайту “Народна воля”, приватний нотаріус Матвієць була дружиною екс-заступника прокурора Київської області Анатолія Матвійця, який у 2007 р. за рішенням Бучанської міськради за підписом Федорука отримав у подарунок 3-х кімнатну квартиру в м. Буча. Журналісти пов’язують цю подію із фактом того, що за кілька тижнів до того, Матвієць, відповідаючи на депутатське звернення, повідомив, що не бачив жодних порушень та ознак злочину в діях Федорука.
За повідомленням журналістів, пізніше ТОВ “Будрегіонінвест”, Карплюк та Олег Яцюк уклали договір на будівництво житла в м.Буча та стали власниками квартир в збудованих ЖК. Бучанська міськрада з дозволу Федорука виділила близько 10 га землі ТОВ “Будрегіонінвест”, засновниками якого,на той час, начебто, були дружини Федорука та Карплюка. Договір про виділення 1,43 га був укладений між Бучанською міськрадою за підписом Федорука та ПрАТ “Меліоратор” з дозволу Василя Яцюка, та згодом “Меліоратор” передав право на будівництво ТОВ “Сарафан”, директором, якого, начебто, був Карплюк.
За повідомленням “Народної волі” 5.08.2011 трапилась трагедія - внаслідок недотримання норм техніки безпеки одна людина загинула, а інша отримала тяжкі травми, після чого Федорук заднім числом звільнив Карплюка з посади заступника Бучанського міськголови з економічних питань.
Згодом, Карплюк став очільником Ірпінської міськради, та журналісти програми “Схеми” звернули увагу на декларацію за 2013 р., у якій фігурувало 67 квартир у власності мера, а вже у 2014 їх кількість зменшилась до 23. Як виявили журналісти, під час продажу майна в договорі зазначалась ціна в 4 рази нижча, що зменшило кількість податків, які необхідно було сплатити в державну казну. За підрахунками журналістів, загальна сума ненадходжень до бюджету становить близько 880 тисяч гривень.
В липні 2016 року в помешканнях Карплюка і Федорука відбулись обшуки. Загалом обшуки проводились в 31 місцях. ГПУ підозрюює Карплюка та Федорука у незаконній забудові лісів, їм загрожує мінімум по 6 років ув’язнення. Бучанському міському голові Федоруку А.П. та секретарю цієї ж ради Олексюку В.П. повідомлено про підозру. Кримінальне провадження станом на 10.01.2017 року перебуває в Генеральній прокуратурі України.Слідство підозрює, що мери Бучі та Ірпеня протягом 2006-2012 років незаконно роздали “жирні” ділянки своєму оточенню і потрібним людям з Києва. Зокрема – колишньому першому заступнику голови Верховної Ради Ігорю Калетнику дісталося 14 га лісу.
Карплюк перед обшуками покинув Україну, запевняючи що чистий перед законом. Однак виявилось, що впродовж 2013-2015 років мер Ірпеня мав бізнес у Польщі, проте не вносив його до своєї декларації. Зрештою в серпні Карплюк повернувся в Україну. Цікаво, що за неповних два роки мер Ірпеня перебував у відпустці 174 дні.
Федорук нікуди з України не тікав. Після обшуків він зібрав сесію Бучанської ради, оперативно виділивши гектар землі під забудову “Всеукраїнському союзу ветеранів АТО”. Голова союзу, скандально відомий Ілля Кива, подякував за це меру Бучі.
У жовтні Печерський райсуд посадив Федорука під домашній арешт. В листопаді Апеляційний суд Києва скасував рішення про відсторонення Анатолія Федорука від посади мера Бучі Київської області. У грудні Печерський райсуд Києва повторно обрав Федоруку запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.