- шахрайські афери: фінансові піраміди
У 2016 р. Фонд гарантування вкладів виявив кредитну аферу із залученням офшорки «Айдельберг ресорсіс ІНК.» («Idelberg resources INC.»), на підставі чого того ж року було відкрито кримінальну справу. За інформацією журналістів, кредитна афера полягала в тому, що «Idelberg resources» з Віргінських островів, за даними слідства, допомогла «Світловодському маслосиркомбінату» з групи «Клуб сиру» не розрахуватися за кредит у банку «Фінанси та кредит». Нинішній голова Адміністрації президента Андрій Богдан був представником цієї офшорної компанії за довіреністю. Про це йдеться в розслідуванні Марії Землянської для «Наші гроші з Денисом Бігусом».
«Idelberg resources» з Віргінських островів вимагала повернути їй більше 52 млн грн., нібито позичених «Світловодському маслосиркомбінату» раніше, у той час, коли було потрібно повертати гроші банку. У другому позові «Idelberg resources» вимагала ще понад 150 млн грн., за які комбінат нібито поручився за позикою «Карлівського заводу сухого молока».
Маслосирокомбінат офіційно визнав свій борг. І в один день – 23.06.2009 – Господарський суд Київської області підтримав обидва позови «Idelberg resources INC». У матеріалах кримінального провадження, відкритого у 2016 р., ця офшорна фірма названа фіктивною. Як встановив Фонд гарантування вкладів після падіння банку «Фінанси та кредит», паралельно маслосиркомбінат ініціював власне банкрутсво, тим самим виводячи майно з іпотеки банку.
"... реалізуючи злочинний намір щодо привласнення та заволодіння майном в особливо великих розмірах, шляхом зловживання службовим становищем посадові особи ПАТ "СМСК" та посадові особи "Клуб Сиру" з метою створення штучної кредиторської заборгованості, використовуючи ряд завідомо підроблених документів, ініціювали два судових спору в Господарському суді Київської області справи № 18/099-09 та №18/098-09 про стягнення за договорами позики, з метою умисного доведення до банкрутства та виведення нерухомого майна з іпотеки банку. ..." -йдеться у матеріалах кримінального провадження.
Андрій Богдан напряму засвітився в цій компанії трохи пізніше – у 2014 році. Довіреності на представництво «Айдельберг ресорсіс» Богдану видав його бізнес-партнер Олександр Баулін.
У схемі виведення грошей з банку засвітились і інші колеги Андрія Богдана. У членах правління «Світловодського маслосиркомбінату» свого часу був Олександр Коваленко. Ще один колега Богдана, Роман Бабій, у схемі виведення кредитного боргу перед банком «Фінансами та кредит» через офшор представляв у судах сам «Світловодський маслосиркомбінат». Колега Бабія і Богдана, яка в реєстрі адвокатів також зареєстрована в офісі «Пукшин та партнери», Зоя Касперчик, у 2015 році подавала від імені офшорної компанії «Айдельберг ресорсіс» касаційну скаргу до Вищого господарського суду.
Подібну схему журналісти Bihus.Info знайшли в історії, де фігурує банк "Надра". У 2015-му році, коли "Надра" почав банкрутувати, а представники Фонду гарантування вкладів увійшли в управління, прокинулася кіпрська офшорна компанія VESDIX INVESTMENTS LIMITED. Вона заявила, що позичала власникам соєпереробного заводу більше 125 мільйонів гривень, який мав кредит перед банком, та хоче їх отримати. Суд став на бік офшорки і повернув уже перепроданий завод першому власнику - фірмі-банкруту братів Сегаль "Каховка Пром-Агро". Так "Надра" в особі ФГВФО залишився і без повернутого кредиту, і без застави, тобто заводу. Офіційно у суді компанію VESDIX INVESTMENTS представляв Роман Бабій.